Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Soutěž o návrh pomníku Pražského povstání plánuje Praha 6 vyhlásit v červnu
Na náměstí Interbrigády stál do roku 2020 památník sovětského maršála Ivana Koněva. Foto: archiv

Soutěž o návrh pomníku Pražského povstání plánuje Praha 6 vyhlásit v červnu

Praha 6 chce v červnu vyhlásit architektonicko-výtvarnou soutěž o návrh podoby pomníku Pražského povstání. Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by měla stát na náměstí Interbrigády. Změn by mělo doznat i samotné náměstí v Bubenči. Vyplývá to z usnesení radních šesté pražské městské části.

„Cílem architektonicko-výtvarné soutěže je získání návrhu pomníku Pražského povstání ve finančním limitu sedmi milionů korun a vlastní úpravy prostoru náměstí Interbrigády v předpokládaném finančním rozsahu 20 milionů korun," uvádí se v dokumentu k usnesení rady Prahy 6.

Plánovaná soutěž by měla být dvoufázová. V prvním kole soutěže účastníci navrhnou podobu pomníku včetně jeho umístění do veřejného prostoru a úpravy náměstí. Do druhého kola soutěže bude hodnoticí porotou, v níž zasednou mimo jiné sochaři, architekti a urbanisté, vybráno v říjnu asi pět návrhů. Z nich porotci vítěze soutěže vyberou v únoru 2023.

Předběžně by se pomník a úpravy náměstí podle vítězného návrhu mohly realizovat v letech 2025 až 2026. Odhadované celkové náklady na soutěž jsou 2,9 milionu korun. Týmy, které obsadí první tři místa v soutěži, si rozdělí 1,65 milionu korun.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl častým terčem vandalů. Ruské velvyslanectví to označilo za nehorázné.

Proti postupu radnice tehdy ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru