Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Soutěž o návrh pomníku Pražského povstání plánuje Praha 6 vyhlásit v červnu
Na náměstí Interbrigády stál do roku 2020 památník sovětského maršála Ivana Koněva. Foto: archiv

Soutěž o návrh pomníku Pražského povstání plánuje Praha 6 vyhlásit v červnu

Praha 6 chce v červnu vyhlásit architektonicko-výtvarnou soutěž o návrh podoby pomníku Pražského povstání. Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by měla stát na náměstí Interbrigády. Změn by mělo doznat i samotné náměstí v Bubenči. Vyplývá to z usnesení radních šesté pražské městské části.

„Cílem architektonicko-výtvarné soutěže je získání návrhu pomníku Pražského povstání ve finančním limitu sedmi milionů korun a vlastní úpravy prostoru náměstí Interbrigády v předpokládaném finančním rozsahu 20 milionů korun," uvádí se v dokumentu k usnesení rady Prahy 6.

Plánovaná soutěž by měla být dvoufázová. V prvním kole soutěže účastníci navrhnou podobu pomníku včetně jeho umístění do veřejného prostoru a úpravy náměstí. Do druhého kola soutěže bude hodnoticí porotou, v níž zasednou mimo jiné sochaři, architekti a urbanisté, vybráno v říjnu asi pět návrhů. Z nich porotci vítěze soutěže vyberou v únoru 2023.

Předběžně by se pomník a úpravy náměstí podle vítězného návrhu mohly realizovat v letech 2025 až 2026. Odhadované celkové náklady na soutěž jsou 2,9 milionu korun. Týmy, které obsadí první tři místa v soutěži, si rozdělí 1,65 milionu korun.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl častým terčem vandalů. Ruské velvyslanectví to označilo za nehorázné.

Proti postupu radnice tehdy ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru