Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Soutěž o budoucí podobu náměstí Interbrigády a pomník Pražského povstání byla vyhlášena

Městská část Praha 6 vyhlásila otevřenou soutěž, v níž chce nalézt nejvhodnější architektonicko-výtvarné řešení Pomníku Pražského povstání a úprav náměstí Interbrigády.

Předmětem soutěže je návrh výtvarného řešení Pomníku Pražského povstání a návrh architektonicko-krajinářského řešení úprav veřejných prostranství na náměstí Interbrigády. Cílem záměru realizace Pomníku Pražského povstání je připomenout toto povstání jako jeden z důležitých kroků v dějinách nejen Prahy, ale celého státu. 

Tento Pomník bude vzdávat hold všem zúčastněným bojovníkům, Pražanům i mimopražským, Čechům, leckdy i bezejmenným bojovníkům, kteří se, se zbraní v ruce dokázali postavit nepříteli v historickém okamžiku. 

„Praha 6 dlouhodobě a s radostí přispívá svými počiny na poli kultury v rámci hlavního města Prahy. Bylo tedy jasné, že i na místě, o kterém se v posledních letech hovořilo a často bylo jablkem sváru, vyhlásíme novou soutěž. Na náměstí Interbrigády dříve stával pomník, který společnost rozděloval. Právě proto bychom zde chtěli umístit pomník, který by naopak společnost spojoval. Pomník Pražského povstání, který bude připomínat nejen činy členů ozbrojených sil, kteří se postavili zlu, ale i obyčejným lidem, kteří neváhali a vyšli sami do ulic,“ řekl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS). 

Soutěž je vyhlášena jako architektonicko-výtvarná otevřená dvoufázová anonymní projektová soutěž o návrh. Termín odevzdání soutěžních návrhů v 1. fázi soutěže je 18. 9. 2023. Pro účast v soutěži je povinná registrace v elektronickém nástroji E-ZAK - https://zakazky.praha6.cz/vz00000269  

„Pražské povstání patří k nejvýznamnějším milníkům našich novodobých dějin a pomník si nepochybně zaslouží. Že vznikne v místě, kde stával ještě před pár lety pomník sovětského maršála Koněva, má v sobě samozřejmě silnou symboliku. Jméno generála Karla Kutlvašra, který povstání řídil, vymazala komunistická totalita z dějin a my jej zase musíme do dějin vrátit. A nespěcháme, nechali jsme místu trochu klidu, k umístění sochy a renovaci parku by mělo dojít v roce 2026. Všechno chce svůj čas,“ vysvětluje radní Jan Lacina (STAN), který se celému procesu na náměstí Interbrigády věnuje už bezmála deset let. 

„Každý soutěžní projekt je výzvou pro zadavatele, pro nás a především pro všechny tvůrce, kteří rýsují obrysy něčeho nového. Nejinak tomu je v případě této soutěže na řešení Pomníku Pražského povstání a úprav náměstí Interbrigády.

Velmi si vážím aktivního přístupu a snahy vedení městské části Prahy 6 dělat věci zodpovědně a hledat správné řešení cestou soutěže. Úctyhodné množství realizovaných výtvarných děl lze pozorovat v ulicích Prahy 6 již nyní, umisťování umění ve veřejném prostoru je v případě této městské části bezprecedentní záležitostí. Zvolený formát otevřené soutěže o návrh je tou nejtransparentnější cestou a věřím, že nejen to povede k nejlepšímu možnému výsledku,“ řekla Jana Vinšová, ředitelka organizace Czechdesign. 

Předpokládaný průběh soutěže

červen 2023 – vyhlášení soutěže

září-říjen 2023 – odevzdání a hodnocení návrhů v 1. fázi soutěže

leden-únor 2024 – odevzdání a hodnocení návrhů v 2. fázi soutěže

únor 2024 – rozhodnutí o výběru

duben 2024 – vyhlášení výsledků soutěže a výstava návrhů 

Porota

Závislá část poroty:

Ing. arch. Bohumil Beránek – vedoucí oddělení koncepce strategického a územního rozvoje, Odbor územního rozvoje,Úřad městské části Praha 6

Doc. Ing. arch. Petr Hlaváček – náměstek primátora MHMP

Mgr. Jan Lacina – radní Městské části Praha 6 (kultura, sport a volný čas, bezpečnost)

Mgr. Jakub Stárek – starosta Městské části Praha 6 

Náhradníci za závislou část poroty:

Ing. Jana Jelínková – vedoucí odboru územního rozvoje, Úřad městské části Praha 6

Ing. Václav Kožený, Ph.D., MBA – místostarosta Městské části Praha 6

Mgr. Petr Prokop – statutární místostarosta Městské části Praha 6 

Nezávislá část poroty:

Richard Drury, MA – kurátor, GASK

Doc. Ing.arch. Luboš Pata – architekt, PATA & FRÝDECKÝ ARCHITEKTI

Mgr. Jan Skřivánek – kurátor, Museum Kampa

Ing. arch. Ondřej Tuček – architekt, ARCHITEKT Ondřej Tuček

Ing. arch. Lucie Vogelová – krajinářská architektka, TERRA FLORIDA 

Náhradníci za nezávislou část poroty:

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura – architekt, pedagog Fakulty umění a architektury TUL, propagátor architektury

Jiří Ptáček – kritik umění a kurátor

prof. MgA. Tomáš Vaněk – výtvarník a pedagog na AVU v Praze 

Přizvaní odborníci:

Plukovník Mgr. Michal Burian – Vojenský historický ústav (VHÚ)

Mgr. Marie Foltýnová, Ph.D. – Galerie hl. města Prahy (GHMP)

Ing. Martin Hvězda – specialista na ekonomiku a rozpočty staveb

PaedDr. Jindřich Marek – Vojenský historický ústav (VHÚ)

Ing. arch. Ondřej Šefců – Národní památkový ústav (NPÚ)

Ing. arch. Kristina Ullmannová, Ph.D. – Institut plánování a rozvoje města Prahy (IPR) 

Zdroj: MČ Praha 6


Autor: Cen

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru