Dnes Pátek - polojasno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soutěž: naučte se vařit v Pizza Sicilia
Pravý „Sicilián“ v Praze. Foto: archiv

Soutěž: naučte se vařit v Pizza Sicilia

Pizza Sicilia v Praze 2 nabízí zákazníkům nejen pravou sicilskou pizzu, ale také možnost naučit se vařit zde servírované pokrmy. Kurzy vaření připravil majitel podniku Riccardo. „Jsou určené všem, kteří se chtějí některé vybrané recepty naučit. Už se těším na první „studenty“, kteří se kurzů zúčastní,“ uvedl s tím, že chce předat své zkušenosti těm, kteří mají především o Sicílii a její pokrmy zájem.

Soutěž o voucher na kurz vaření:

Odkud byla přivezena rajčata do Evropy?

Vyhrává každá desátá správná odpověď.

Výherce dostane voucher pro dva na kurz vaření vybraných receptů z kuchyně pana Riccarda.

Kurzy začínají 15. září.

Odpovědi zasílejte na adresu redakce@prazskypatriot.cz

Pizza má již tisíciletou historii. Ve starověkém Egyptě bylo zvykem slavit narozeniny faraóna dortem s příchutí bylinek. Ve starověkém Řecku cestovatel Herodos objevil několik babylonských receptů, které připomínaly naše koláče různých druhů.

Dvě základní složky

V římských dobách bylo zvykem vařit koláče z krup. Ve skutečnosti se věřilo, že slovo mouka pochází ze slova Farro, zatímco slovo pizza pochází ze slova rozemlít, drtit. Virgil popisuje, že někteří zemědělci používají k mletí pšenice mlecí kameny. Míchají tak vzniklou mouku s bylinkami a solí. Vzniklou směs se snaží znovu rozdrtit. Přidají vodu a vzniklému těstu dají tvar kruhové placky. V žáru krbu upečou koláč.

Stopy tohoto jídla lze najít také ve středověku a renesanci, kde najdete kulinářské slané a sladké variace jídel. Můžeme tedy považovat pizzu jako potravinu typických kultur, které se nacházejí v oblasti středomoří. Existují dvě základní složky: mozzarella a rajče. Základ pro pizzu umožnila výroba mozzarelly v době po pádu Římské říše. První mozzarella byla vyráběna v místech mezi Lazií a Kampánií z kravského mléka.

Kde se vzala rajčata?

pizza-nahled Rajčata byla importována z Peru do Evropy španělskými kolonizátory. Poprvé se používala na maso a až později jako omáčka na pizzu. Jako každá novinka i rajče bylo přijímáno ze začátku s nejistotou. Po překonání ostychu přichází velký triumf v italské kuchyni, zvlášť v Neapoli. Pravá Neapolská pizza se zrodila roku 1730 ve verzi s mořskými plody. V této době se začíná šířit mezi Neapolskými mistry kuchaři. Z lepších kuchyní se rychle přesunuje do všech společenských tříd.

Pizza Margherita

V 19. století se pak objevuje pizza Margherita. Jméno získala při návštěvách panovníků v té době. Podle legendy je pojmenována podle královny Margherity, jejímž manželem byl král Umberto I.

I toto jsou informace, které se zde dozvíte. A zdá se být pravda, že toto bude opravdu místo, které může říci (jak hlásá jeho nápis): „My jsme tady skutečně pro Vás." a „Naše jídlo, je naše radost a chlouba." Více informací na internetových stránkách http://www.pizzasicilia.eu/


Autor: Redakce

Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru