dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Vítěze soutěže na pronájem Werichovy vily politici neumí rozlousknout, nechají to na občanech
Werichova vila na Kampě zeje prázdnotou. Foto: archiv

Vítěze soutěže na pronájem Werichovy vily politici neumí rozlousknout, nechají to na občanech

O nájemci Werichovy vily na pražské Kampě by měli rozhodnout obyvatelé Prahy 1. Shodlo se na tom vedení radnice. Jednou z cest by mohlo být vyhlášení referenda nebo vypsání ankety. O pronájmu památky se vedení městské části neúspěšně snaží více než deset let. Naposledy zastupitelé neuspěli na úterním jednání.

Werichova vila

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Dům pochází z počátku 17. století a původně v něm byla koželužna. Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Poslední výběrové řízení na nájemce vily, v níž žili herec Jan Werich, básník Vladimír Holan nebo buditel Josef Dobrovský, vypsala Praha 1 na podzim. Komise za vítěze určila Nadaci Jana a Medy Mládkových, která se pokusila vilu získat již v minulosti. Na druhém místě skončilo Post Bellum, na třetím Charta 77.

Výběr komise byl ale pouze doporučující a část zastupitelů zpochybnila její rozhodnutí i její samotné sestavení. Na vítězi se zastupitelé shodnout nedokázali, dostatek hlasů nedostal žádný z projektů.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého do výběru promluvila politika a blížící se komunální volby. Nadaci totiž kritizovala řada obyvatel Kampy. V její správní radě je naopak několik vlivných politiků.

„I kdybychom dělali, co dělali, mohlo by se stát, že to zase dopadne stejně," poznamenal radní Ivan Solil (ČSSD). Zástupci koalice TOP 09 a ČSSD se proto domluvili, že výběr nechají na občanech. Formu, kterou se politici obyvatel na názor zeptají, zatím vedení městské části nestanovilo.

Lomecký připustil, že jednou z možností by mohlo být vypsání referenda. To by se mohlo konat na podzim současně s komunálními volbami. „Existují ale i další způsoby, jak občany oslovit," poznamenal Solil. Další možností je podle něho anketa. Její platnost by byla podmíněna stejně jako u referenda minimálním počtem účastníků.

Předtím radnice vypíše nové výběrové řízení. Lomecký řekl, že dosavadní tři zájemci o vilu se ho chtějí zúčastnit. Komise by zhodnotila pouze formální správnost předložených nabídek, vítěze by vybrali až obyvatelé centra metropole.

Starosta chce, aby byl výběr dokončen do konce roku, kdy by také měla skončit plánovaná rekonstrukce budovy. Ta by měla začít asi do měsíce, stát má přibližně 28 milionů korun.


Další články
Nahoru