Dnes Pondělí - zatazeno 6°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 5°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Soutěž na podobu úprav Ďáblického hřbitova vyhrály dva ateliéry
Návrh Architektonické kanceláře Jiří Kolomazník. Zdroj: MHMP

Soutěž na podobu úprav Ďáblického hřbitova vyhrály dva ateliéry

Podoba pietní úpravy Ďáblického hřbitova s čestným pohřebištěm popravených a umučených vězňů a příslušníků II. a III. odboje vzejde z návrhu architektonického ateliéru MCA a z návrhu Architektonické kanceláře Jiří Kolomazník. Ateliéry vyhrály architektonicko-krajinářskou soutěž, kterou vypsal pražský magistrát prostřednictvím své organizace Hřbitovy a pohřební služby hlavního města Prahy. Úpravy se dotknou zvláště čestného pohřebiště popravených a umučených vězňů a příslušníků druhého a třetího odboje. Novinářům to řekli radní Milena Johnová (Praha Sobě) a ředitel organizace Martin Červený.

Severní část Ďáblického hřbitova je zhmotnělou metaforou novodobých československých dějin. Vedle sebe zde odpočívají těla obětí zavražděných a umučených nacistickým a komunistickým totalitním režimem, popravení okupanti, kolaboranti z řad českého obyvatelstva a nacisté, kteří ukončili svůj život na konci války sebevraždou; popravení vrazi, zločinci i tisíce neznámých osob, včetně dětí. 

Prostřednictvím soutěže hledal zadavatel řešení, které zachová syrovost a autenticitu hrobových šachet a současně umožní, aby místo pravdivě vyprávělo dějiny 20. století se všemi jeho rozpory a paradoxy.

„Od samého začátku jsme si uvědomovali, že nehledáme pouze vizuální a prostorové řešení. S ohledem na význam a historii místa bylo nutné vnímat otázky etické, společenské a historické. Při přípravě soutěže a jejího zadání jsme proto přizvali odborníky a experty ze Sdružení bývalých politických vězňů, Ústavu pro studium totalitních režimů, Vojenského historického ústavu, Národního památkového ústavu, Ministerstva obrany a další,“ uvedl Martin Červený.

Do soutěže o návrh, která byla vypsána letos 24. února, se přihlásilo celkem 17 týmů. Z nich porota vybrala na základě kvality referenčních prací 9 účastníků, kteří byli vyzváni ke zpracování soutěžního návrhu.

Porota složená z předních českých architektů a krajinářských architektů hodnotila celkem 8 soutěžních návrhů a rozhodla o udělení dvou druhých míst. O ně se podělil MCA atelier a Architektonická kancelář Jiří Kolomazník. 

Hřbitovy a pohřební služby hl. m. Prahy nyní povedou s oběma oceněnými jednání o dopracování studie podle doporučení poroty. Na základě výsledků jednání rozhodne zadavatel, který z návrhů bude realizován.

Po exhumaci hromadných hrobů na hřbitově v Praze 8 volají autoři petice, jejímž cílem je nalezení těl národních hrdinů a jejich důstojné pohřbení. „Jsme přesvědčeni, že ti, kteří nezištně položili své životy, si nezaslouží ležet ve společných šachtách se svými vrahy či zrádci bez ohledu na případné vynaložené finanční prostředky," stojí v petici


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru