Dnes Čtvrtek - zatazeno -1°C
Zítra Pátek - snih -2°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Soutěž na podobu pomníku Pražského povstání vyhlásí Praha 6 po volbách
Na náměstí Interbrigády stál památník sovětského maršála Ivana Koněva do dubna 2020. Foto: archiv

Soutěž na podobu pomníku Pražského povstání vyhlásí Praha 6 po volbách

Socha připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války by na náměstí Interbrigády v Praze 6 mohla stát v roce 2025. Podoba pomníku Pražského povstání vzejde z architektonicko-výtvarné soutěže. Tu radnice šesté městské části chtěla vypsat v červnu, nyní termín vyhlášení soutěže posunula na přelom let 2022 a 2023. Důvodem je podle zástupců městské části to, že se zatím nepodařilo ustanovit porotu soutěže. Na posunu termínu vyhlášení soutěže se usnesli radní Prahy 6.

Památník osvobození metropole za druhé světové války nahradí na bubenečském náměstí dříve odstraněnou sochu sovětského maršála Ivana Koněva, jak rozhodli zastupitelé městské části v roce 2019.

Složení poroty k soutěži na podobu pomníku bude známé po podzimních komunálních volbách a poté, co na radnici zasedne nové vedení. Nově vzniklá koalice totiž bude mít v porotě své zástupce, kteří budou o vítězi soutěže rozhodovat.

Kromě nich by mezi porotci měli být sochaři, architekti či urbanisté. Konečné složení poroty by tak měli radní Prahy 6 schvalovat předběžně v listopadu spolu se zadáním soutěže.

Výtvarníci a architekti, kteří se do dvoufázové soutěže zapojí, budou mít za úkol v prvním kole soutěže navrhnout podobu pomníku, jejíž vyhotovení bude stát nejvýše sedm milionů korun, umístění pomníku do veřejného prostoru a úpravy náměstí Interbrigády.

Do druhého kola soutěže postoupí návrhy, které porotci vyberou v dubnu roku 2023. Vítěz soutěže by měl být známý na podzim roku 2023. Předběžně by se pomník a úpravy náměstí podle vítězného návrhu mohly realizovat v roce 2025.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu nechala radnice odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo i rozhodnuto, že pomník Koněva nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Pomník vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl častým terčem vandalů. Ruské velvyslanectví odstranění památníku označilo za nehorázné.

Proti postupu radnice tehdy ostře protestovali čeští komunisté, Rusko prostřednictvím svého pražského velvyslanectví i prezident Miloš Zeman.

Socha sovětského maršála je nyní uložená v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. V budoucnu bude vystavená v pražském Muzeu paměti XX. století.

Praha 6, jakožto majitel sochy, má s muzeem uzavřenou smlouvu na deset let s možností prodloužení, jak již dříve ČTK sdělil místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN).


Autor: ČTK

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

Dnes ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

Dnes v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Další články
Nahoru