Dnes Úterý - bourky 19°C
Zítra Středa - jasno 22°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soutěž na podobu LDN v Praze 6 vyhrál návrh od Lennox architekti a RANGHERKA 5
Vítězný návrh. Vizualizace: Lennox architekt a RANGHERKA 5

Soutěž na podobu LDN v Praze 6 vyhrál návrh od Lennox architekti a RANGHERKA 5

Architektonickou soutěž o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici v Praze 6 vyhrál návrh od studia Lennox architekti a RANGHERKA 5. Vyplývá to z usnesení radních šesté městské části.

Moderní zdravotnické zařízení s kapacitou až 104 lůžek v Drnovské ulici nahradí zastaralý objekt v Chittussiho ulici v Bubenči. Při výběru nejlepšího návrhu se kladl důraz zejména na provozní a funkční řešení objektu a zahrady, začlenění nového komplexu do okolí a v neposlední řadě na energetické hledisko.

„Potřebujeme zdravotnické zařízení, které bude poskytovat důstojnou léčbu a pomoc ve standardech 21. století. Jsem přesvědčen, že vítězný architektonický návrh tyto požadavky bezezbytku naplňuje. Vznikne zde moderní, otevřená léčebna, kde budou mít pacienti dostatek soukromí a zároveň možnost kontaktu s běžným životem,“ komentuje návrh Jakub Stárek (ODS), místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor. Předpokládá se, že v přízemí nového domu vznikne kavárna, která propojí klienty LDN s návštěvníky a místními obyvateli, a v budově budou rehabilitační služby, jež bude moci využít i veřejnost.    

Vítězný návrh je hodnotný nejen z architektonického pohledu, ale vytváří podmínky pro co možná nejúčelnější provoz. „Jdeme tím naproti podnětům od vedení a personálu naší současné léčebny, s nimiž jsme provozní hledisko konzultovali. Při posuzování návrhů jsme čerpali z jejich praktických zkušeností, proto věřím, že nová budova bude dobře sloužit nejen klientům a jejich návštěvám, ale i zaměstnancům. Ti všichni zde najdou opravdu důstojné a příjemné prostředí,“ doplňuje Marián Hošek (KDU-ČSL), radní Prahy 6 pro sociální politiku a zdravotnictví. 

Odborná porota vybírala z celkem devíti návrhů. Třípodlažní kompaktní dům od Lennox architekti a Rangherka 5 oslovil porotce zejména prostorovým komfortem pro klienty LDN. Předností je variabilita konceptu, který umožňuje dělitelnost pokojů, poskytuje přehledné vnitřní uspořádání a zároveň intimitu léčebného prostředí. Budova se zelenou střechou bude energeticky úsporná a porota kladně hodnotila i způsob, jakým nová léčebna respektuje stávající zástavbu rodinných domů v okolí. Na druhém oceněném místě skončil návrh od Adam Rujbr Architects, jako třetí byl vyhodnocen návrh společnosti SOA architekti. Všem účastníkům bude vyplacena odměna dle pravidel soutěže. 

Nezbytnou podmínkou stavby nové LDN na obecních pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská je změna územního plánu. Ta je těsně před schválením. Nová léčebna by podle předpokladů mohla být postavena do roku 2026, náklady na realizaci vítězného návrhu se odhadují na 290 milionů korun (bez DPH).

Praha 6 chce novou LDN postavit v Ruzyni na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Podmínkou stavby je změna územního plánu. Radnice už dříve odhadla stavební náklady na vybudování LDN na 200 milionů korun bez DPH.

Jednokolovou architektonickou soutěž o návrh podoby LDN Drnovská vyhlásila Praha 6 v červnu roku 2021. Soutěžní návrhy podalo devět účastníků. Návrhy hodnotila porota, v níž zasedli mimo jiné architekti Irena Šestáková, Jan Němec, Michal Kuzemenský a David Mateásko.

Soutěž vyhrál návrh od studia Lennox architekti a RANGHERKA 5, druhé místo obsadil návrh od Adam Rujbr Architects a třetí návrh od SOA architekti.

Kapacita LDN Drnovská by měla být 101 až 104 lůžek. Po případném postavení budovy by se do nových prostor v Ruzyni přestěhovala stávající LDN v bývalé nemocnici Chittussiho v Bubenči, jak již rozhodli zastupitelé šesté městské části v květnu 2020.


Autor: Cen

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Pro seniory z Prahy 10 se vaří v nové kuchyni

13. května 2022 ve 14:35

Kuchyně, v níž se každý den připravují obědy pro čtyři stovky seniorů z Prahy 10, září novotou. Kulinářský prostor v Sámově ulici prošel rekonstrukcí po půlstoletí, nyní už je v plnohodnotném provozu. Kromě nájemníků místního Domu spokojeného žití se tady vaří i pro klienty domovů z Vršovického...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru