Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Soutěž na podobu filharmonie by mohla Praha vypsat v polovině letošního roku
Ilustrační foto: archiv

Soutěž na podobu filharmonie by mohla Praha vypsat v polovině letošního roku

Architektonickou soutěž na podobu nové budovy filharmonie v Praze na Vltavské by mohlo hlavní město a Institut plánování a rozvoje (IPR) vypsat v polovině letošního roku. Vítěz by pak byl znám v dubnu či květnu 2022. První studii stavby by mohlo vedení města projednat letos na přelomu ledna a února. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro kulturu to řekli manažeři projektu Martin Krupauer a Martin Gross z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Podle dřívějších informací by sál mohl stát v roce 2032.

V současné době podle Krupauera IPR dokončuje studii proveditelnosti a další dokumenty. „Snažíme se, abychom vše měli pohromadě do konce tohoto měsíce. Do zastupitelstva bychom s tím rádi šli v únoru," řekl. Právě to je jednou z podmínek vypsání architektonické soutěže.

Do konce února by pak podle prezentace promítané na jednání výboru měla být mimo jiné vyhodnocena zmíněná analýza či rozhodnuto o využití a provozních parametrech budovy.

Teprve poté bude zřejmé, zda se příprava stavby posune do další fáze, kdy bude vznikat projektová dokumentace. To zabere asi 4,5 roku včetně zmíněné architektonické soutěže.

Kromě samotného projektu bude do budoucna třeba podle manažerů vyřešit řadu problémů. Mezi nimi je například dopravní studie okolí Hlávkova mostu, podjezd pod železniční tratí, podoba křižovatky Antonínské a Bubenské ulice nebo protipovodňová ochrana.

Dalším problémem je ochranné pásmo podzemního krytu u stanice metra C Vltavská. „Pokud se s tím něco neudělá, tak tam nelze nic stavět," řekl Krupauer.

Pražští zastupitelé loni na podzim schválili pořízení změny územního plánu, která má stavbu umožnit. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. K přípravě stavby existuje komise rady hlavního města, které předsedá Krupauer.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné – na místě, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického.

Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

12. dubna 2021 v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

12. dubna 2021 v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Další články
Nahoru