Dnes Úterý - mlha -1°C
Zítra Středa - oblacno 5°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Soutěž mladých kulinářských talentů jde do finále

V pondělí 7. září startuje finálový týden třetího ročníku soutěže KU Young Chef. V něm se o prvenství utká 12 mladých kulinářských talentů. V průběhu několika vyřazovacích kol budou muset dokázat, že úspěch není jen o memorování receptur, ale především o mistrném zvládnutí gastronomických technik. 

Jednou z nich je bezpochyby i práce s kuchyňským vybavením a spotřebiči. Ty přijdou na přetřes 9. září – díky partnerství s obchodní sítí Potten & Pannen – Staněk, specializující se na ta nejlepší a nejkvalitnější designová řešení pro moderní kuchyně. Vítěz celé soutěže bude jasný o víkendu po finále v pankrácké restauraci Avast Perfect Canteen, připadajícím na večer 12. září.

Organizátorem soutěže je Vzdělávací program Kulinářské umění (KU), která vznikl již v roce 2014. Za svůj cíl od založení považuje popularizaci kvalitní, profesionální a moderní gastronomie. To by však nešlo bez intenzivní spolupráce s českými hotelovými a gastronomickými školami. V současnosti je do programu zapojených 65 tuzemských specializovaných vzdělávacích institucí.

KU Young Chef se pomalu stává tradiční letní přehlídkou mladistvého zápalu a gastronomického talentu. Jedná se o jedinou akci toho druhu u nás, a proto se těší veliké přízni a podpoře předních českých šéfkuchařů, i štědrých sponzorů.

Letošní třetí ročník v průběhu dvou nominačních týdnů nabídl veřejnosti náhled na možné scénáře budoucnosti tuzemského kulinářství. Největší překážky ale na soutěžící teprve čekají během finálových večerů.

Adepti na vítězství budou muset prokázat například, jak si během večera zasvěceného pekařskému umění v praxi poradí s úkoly, k jejichž zvládnutí musí využít pomoci elektrických spotřebičů. Ty poskytla obchodní síť Potten & Pannen – Staněk jako jeden z partnerů soutěže.

 „Snažíme se zde vychovávat profesionály v oboru gastronomie. To by nešlo bez kvalitního vybavení, a manipulace s ním má také svá nezpochybnitelná pravidla,“ říká Filip Sajler, ředitel společnosti Perfect Canteen & Perfect Catering.

„Podle toho hledáme i naše partnery. Spolupráce s předními brandy ve všech segmentech gastronomie je jediný způsob, jak studentům ukázat, jak by to v reálu mělo vypadat. Vedeme je k tomu používat ty nejkvalitnější suroviny i vybavení, aby i výsledek jejich práce byl jedinečný a dokonalý. To je nejlepší způsob, jak si uvědomit, kde jsou naše limity,“ dodává.

„Velice nás těší, že můžeme být součástí. Na KU Young Chef se rodí budoucí hvězdy v oboru. Když si uvědomím, že i my jsme se třeba jen malou troškou podíleli na formování jejich schopností a profesionálního směrování, mám z toho velkou radost,“ vysvětluje motivaci společnosti Pavel Staněk, spoluzakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk.

 Ta do soutěže dodala měděné nádobí Mauviel, které má výsadní postavení v restauracích ověnčených michelinskými hvězdami. 9. září budou muset prokázat své dovednosti s malými kuchyňskými elektrospotřebiči italské značky Smeg, jejichž výhradním distributorem v Čechách a na Slovensku je též Staňkova firma.

 „Mladé talenty si musíme hýčkat. Od začátku by přitom měli být vedeni k tomu, aby vařili jako profesionálové, i když mají před sebou pořád dlouhou cestu. Nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost sebe sama, i celého profesního odvětví,“ usmívá se kulinářský guru.

KU staví svou filozofii na myšlence, že kariéra v gastronomii má směřovat k mistrovskému osvojení profesionálních kulinářských a gastronomických technik. K tomu by měli být aspirující studenti vedeni už od zahájení kariérní přípravy.

Od roku 2016 proto existuje Akademie KU pro pedagogy, jež vzdělává samotné učitele, aby žákům předávali informace správným a přínosným způsobem. V roce 2019 byla spuštěna Akademie KU pro talentované žáky, do které se mohou zapojit všichni žáci, kteří se chtějí dozvědět více o pokročilých kulinářských technikách formou samostudia. Programy jsou velmi populární, a nyní se jich účastní 474 učitelů a 4 700 studentů ze všech koutů republiky.

Prvního finálového večera, který se uskuteční 7. září, se zúčastní všech 12 semifinalistů. V tomto a navazujících kolech 8., 9. a 10. září budou všichni kromě tří nejlepších vyřazeni. Ti pak změří síly v grand finále v sobotu 12. září 2020 v zázemí pankrácké restaurace Avast Perfect Canteen.


Vrcholí boj o titul Sportovec Prahy 4

Včera ve 14:10

Anketa o nejlepší sportovce Prahy 4 za rok 2020 vstupuje do svého druhého kola. 

Praha 6: Kde najdete v nejbližších dnech velkoobjemové kontejnery

1. března 2021 ve 12:02

Vkládat do kontejnerů lze nábytek, koberce a linolea, zrcadla, umyvadla, vany a WC mísy, staré sportovní náčiní, autosklo a kovové předměty.

Barrandov: Místní obyvatelé oceňují bezpečnost a dostupnost MHD, trápí je špatné parkování

28. února 2021 ve 21:16

Praha 5 uspořádala loni na podzim mezi obyvateli anketu zaměřenou na spokojenost s životem v této městské části. Do hlasování se během tří týdnů zapojilo bezmála 2 300 místních. Radnice nyní zveřejnila, jak si v anketě vedl Barrandov.  

Sběr olejů a tuků v Praze 5

28. února 2021 v 19:31

Praha 5 ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy rozmístila na deseti stanovištích tříděného odpadu nádoby na sběr použitých potravinářských olejů a tuků z domácností. Pokud se nádoby osvědčí, plánuje jejich rozšíření na více míst.

Druhý březnový týden nepoteče voda v těchto ulicích

28. února 2021 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na druhý březnový týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Chabr: V realitním portálu hlavního města nyní vidím přidanou hodnotu

27. února 2021 v 18:40

Realitní portál hl. m. Prahy byl spuštěn už v roce 2018. Iniciativa si kladla za cíl především vytvoření přehledné a souborné online platformy, která navíc pomůže zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem. Do projektu se zapojila i řada městských částí a příspěvkových organizací, a...

Začátkem března nepoteče voda v ulicích Libně

25. února 2021 v 10:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Úpravy severní části Roztylského náměstí přinesou workoutové sportoviště

24. února 2021 ve 22:39

Praha 4 letos chystá několik investic do veřejného prostranství, informoval mluvčí městské části Jiří Bigas.

Další články
Nahoru