Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pražský život

Soutěž mladých kulinářských talentů jde do finále

V pondělí 7. září startuje finálový týden třetího ročníku soutěže KU Young Chef. V něm se o prvenství utká 12 mladých kulinářských talentů. V průběhu několika vyřazovacích kol budou muset dokázat, že úspěch není jen o memorování receptur, ale především o mistrném zvládnutí gastronomických technik. 

Jednou z nich je bezpochyby i práce s kuchyňským vybavením a spotřebiči. Ty přijdou na přetřes 9. září – díky partnerství s obchodní sítí Potten & Pannen – Staněk, specializující se na ta nejlepší a nejkvalitnější designová řešení pro moderní kuchyně. Vítěz celé soutěže bude jasný o víkendu po finále v pankrácké restauraci Avast Perfect Canteen, připadajícím na večer 12. září.

Organizátorem soutěže je Vzdělávací program Kulinářské umění (KU), která vznikl již v roce 2014. Za svůj cíl od založení považuje popularizaci kvalitní, profesionální a moderní gastronomie. To by však nešlo bez intenzivní spolupráce s českými hotelovými a gastronomickými školami. V současnosti je do programu zapojených 65 tuzemských specializovaných vzdělávacích institucí.

KU Young Chef se pomalu stává tradiční letní přehlídkou mladistvého zápalu a gastronomického talentu. Jedná se o jedinou akci toho druhu u nás, a proto se těší veliké přízni a podpoře předních českých šéfkuchařů, i štědrých sponzorů.

Letošní třetí ročník v průběhu dvou nominačních týdnů nabídl veřejnosti náhled na možné scénáře budoucnosti tuzemského kulinářství. Největší překážky ale na soutěžící teprve čekají během finálových večerů.

Adepti na vítězství budou muset prokázat například, jak si během večera zasvěceného pekařskému umění v praxi poradí s úkoly, k jejichž zvládnutí musí využít pomoci elektrických spotřebičů. Ty poskytla obchodní síť Potten & Pannen – Staněk jako jeden z partnerů soutěže.

 „Snažíme se zde vychovávat profesionály v oboru gastronomie. To by nešlo bez kvalitního vybavení, a manipulace s ním má také svá nezpochybnitelná pravidla,“ říká Filip Sajler, ředitel společnosti Perfect Canteen & Perfect Catering.

„Podle toho hledáme i naše partnery. Spolupráce s předními brandy ve všech segmentech gastronomie je jediný způsob, jak studentům ukázat, jak by to v reálu mělo vypadat. Vedeme je k tomu používat ty nejkvalitnější suroviny i vybavení, aby i výsledek jejich práce byl jedinečný a dokonalý. To je nejlepší způsob, jak si uvědomit, kde jsou naše limity,“ dodává.

„Velice nás těší, že můžeme být součástí. Na KU Young Chef se rodí budoucí hvězdy v oboru. Když si uvědomím, že i my jsme se třeba jen malou troškou podíleli na formování jejich schopností a profesionálního směrování, mám z toho velkou radost,“ vysvětluje motivaci společnosti Pavel Staněk, spoluzakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk.

 Ta do soutěže dodala měděné nádobí Mauviel, které má výsadní postavení v restauracích ověnčených michelinskými hvězdami. 9. září budou muset prokázat své dovednosti s malými kuchyňskými elektrospotřebiči italské značky Smeg, jejichž výhradním distributorem v Čechách a na Slovensku je též Staňkova firma.

 „Mladé talenty si musíme hýčkat. Od začátku by přitom měli být vedeni k tomu, aby vařili jako profesionálové, i když mají před sebou pořád dlouhou cestu. Nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost sebe sama, i celého profesního odvětví,“ usmívá se kulinářský guru.

KU staví svou filozofii na myšlence, že kariéra v gastronomii má směřovat k mistrovskému osvojení profesionálních kulinářských a gastronomických technik. K tomu by měli být aspirující studenti vedeni už od zahájení kariérní přípravy.

Od roku 2016 proto existuje Akademie KU pro pedagogy, jež vzdělává samotné učitele, aby žákům předávali informace správným a přínosným způsobem. V roce 2019 byla spuštěna Akademie KU pro talentované žáky, do které se mohou zapojit všichni žáci, kteří se chtějí dozvědět více o pokročilých kulinářských technikách formou samostudia. Programy jsou velmi populární, a nyní se jich účastní 474 učitelů a 4 700 studentů ze všech koutů republiky.

Prvního finálového večera, který se uskuteční 7. září, se zúčastní všech 12 semifinalistů. V tomto a navazujících kolech 8., 9. a 10. září budou všichni kromě tří nejlepších vyřazeni. Ti pak změří síly v grand finále v sobotu 12. září 2020 v zázemí pankrácké restaurace Avast Perfect Canteen.


Praha 8: Vydejte se po stopách Anthropoidu

Dnes v 07:44

Každoroční připomenutí vyvrcholení operace Anthropoid – aktu pomsty na katovi českého národa Reinhardu Heydrichovi v ulici V Holešovičkách tentokrát obohatí stejnojmenná QR bojová hra.

Místo vysočanského blešáku vyroste čtvrť se školami a sportovišti

Včera ve 21:36

Bleší trhy U Elektry ve Vysočanech, rozkládající se na ploše větší než 50 000 metrů čtverečních, jsou v provozu od června 2016. Největší obchod s použitým zbožím v České republice je však trnem v oku některým rezidentům a s jejich existencí v budoucnu nepočítá ani vysočanská...

Mlžítka osvěží ulice Prahy 8

Včera v 15:42

Letos bude Praha 8 ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) instalovat na 4 místech v Praze 8 mlžící zařízení, tzv. brčka.

Pocitová mapa Prahy 6

11. května 2021 v 17:36

Praha 6 je ode dneška součástí Pocitové mapy. Mapa pražských míst, kde lidé rádi tráví volný čas nebo naopak vnímají konkrétní problém vzniká online hlasováním.

Testování dětí Prahy 1 bude formou PCR testu

11. května 2021 v 16:05

Děti ze škol zřizovaných Prahou 1 budou od 17. května testovány všeobecně lépe přijímanou neinvazivní formou PCR testu ze slin.

Praha 8 je součástí Pocitové mapy

11. května 2021 v 15:55

Praha 8 se zapojila do celopražské online Pocitové mapy Zdravá Praha 2021 probíhající od května do září 2021. Ta nabízí obyvatelům aktivní zapojení do rozvoje městské části a zajišťuje tak důležitou zpětnou vazbu.

Vysloužilé tonerové a inkoustové kazety do koše nepatří, můžete je odevzdat na radnici

10. května 2021 v 09:38

Obyvatelé Prahy 15 mohou využít možnosti odevzdání použitých tonerových a inkoustových kazet do sběrného boxu umístěného v budově radnice.

Praha 9 ocení osobnosti městské části. Návrhy lze posílat do konce května

9. května 2021 v 08:36

Do 31. května mají obyvatelé možnost navrhnout, kdo by měl letos získat ocenění Osobnost městské části.

Výročí Pražského povstání 1945 v Praze 4

7. května 2021 ve 12:39

Praha 4 si tradičně připomíná hrdiny i oběti boje proti nacistické okupaci z května roku 1945 položením věnců u památníků na Spořilově, v parku Jezerka a na náměstí Generála Kutlvašra.

Chcisevkliduvyspat. Praha 1 spustila nový web

7. května 2021 v 09:09

Praha 1 vytvořila ve spolupráci se svým Výborem proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života nový web zaměřený na krátkodobé ubytování v bytech a na problémy, které jsou s tím spojené.   

Další články
Nahoru