dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - oblacno
4°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
Pražský život

Soutěž mladých kulinářských talentů jde do finále

V pondělí 7. září startuje finálový týden třetího ročníku soutěže KU Young Chef. V něm se o prvenství utká 12 mladých kulinářských talentů. V průběhu několika vyřazovacích kol budou muset dokázat, že úspěch není jen o memorování receptur, ale především o mistrném zvládnutí gastronomických technik. 

Jednou z nich je bezpochyby i práce s kuchyňským vybavením a spotřebiči. Ty přijdou na přetřes 9. září – díky partnerství s obchodní sítí Potten & Pannen – Staněk, specializující se na ta nejlepší a nejkvalitnější designová řešení pro moderní kuchyně. Vítěz celé soutěže bude jasný o víkendu po finále v pankrácké restauraci Avast Perfect Canteen, připadajícím na večer 12. září.

Organizátorem soutěže je Vzdělávací program Kulinářské umění (KU), která vznikl již v roce 2014. Za svůj cíl od založení považuje popularizaci kvalitní, profesionální a moderní gastronomie. To by však nešlo bez intenzivní spolupráce s českými hotelovými a gastronomickými školami. V současnosti je do programu zapojených 65 tuzemských specializovaných vzdělávacích institucí.

KU Young Chef se pomalu stává tradiční letní přehlídkou mladistvého zápalu a gastronomického talentu. Jedná se o jedinou akci toho druhu u nás, a proto se těší veliké přízni a podpoře předních českých šéfkuchařů, i štědrých sponzorů.

Letošní třetí ročník v průběhu dvou nominačních týdnů nabídl veřejnosti náhled na možné scénáře budoucnosti tuzemského kulinářství. Největší překážky ale na soutěžící teprve čekají během finálových večerů.

Adepti na vítězství budou muset prokázat například, jak si během večera zasvěceného pekařskému umění v praxi poradí s úkoly, k jejichž zvládnutí musí využít pomoci elektrických spotřebičů. Ty poskytla obchodní síť Potten & Pannen – Staněk jako jeden z partnerů soutěže.

 „Snažíme se zde vychovávat profesionály v oboru gastronomie. To by nešlo bez kvalitního vybavení, a manipulace s ním má také svá nezpochybnitelná pravidla,“ říká Filip Sajler, ředitel společnosti Perfect Canteen & Perfect Catering.

„Podle toho hledáme i naše partnery. Spolupráce s předními brandy ve všech segmentech gastronomie je jediný způsob, jak studentům ukázat, jak by to v reálu mělo vypadat. Vedeme je k tomu používat ty nejkvalitnější suroviny i vybavení, aby i výsledek jejich práce byl jedinečný a dokonalý. To je nejlepší způsob, jak si uvědomit, kde jsou naše limity,“ dodává.

„Velice nás těší, že můžeme být součástí. Na KU Young Chef se rodí budoucí hvězdy v oboru. Když si uvědomím, že i my jsme se třeba jen malou troškou podíleli na formování jejich schopností a profesionálního směrování, mám z toho velkou radost,“ vysvětluje motivaci společnosti Pavel Staněk, spoluzakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk.

 Ta do soutěže dodala měděné nádobí Mauviel, které má výsadní postavení v restauracích ověnčených michelinskými hvězdami. 9. září budou muset prokázat své dovednosti s malými kuchyňskými elektrospotřebiči italské značky Smeg, jejichž výhradním distributorem v Čechách a na Slovensku je též Staňkova firma.

 „Mladé talenty si musíme hýčkat. Od začátku by přitom měli být vedeni k tomu, aby vařili jako profesionálové, i když mají před sebou pořád dlouhou cestu. Nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost sebe sama, i celého profesního odvětví,“ usmívá se kulinářský guru.

KU staví svou filozofii na myšlence, že kariéra v gastronomii má směřovat k mistrovskému osvojení profesionálních kulinářských a gastronomických technik. K tomu by měli být aspirující studenti vedeni už od zahájení kariérní přípravy.

Od roku 2016 proto existuje Akademie KU pro pedagogy, jež vzdělává samotné učitele, aby žákům předávali informace správným a přínosným způsobem. V roce 2019 byla spuštěna Akademie KU pro talentované žáky, do které se mohou zapojit všichni žáci, kteří se chtějí dozvědět více o pokročilých kulinářských technikách formou samostudia. Programy jsou velmi populární, a nyní se jich účastní 474 učitelů a 4 700 studentů ze všech koutů republiky.

Prvního finálového večera, který se uskuteční 7. září, se zúčastní všech 12 semifinalistů. V tomto a navazujících kolech 8., 9. a 10. září budou všichni kromě tří nejlepších vyřazeni. Ti pak změří síly v grand finále v sobotu 12. září 2020 v zázemí pankrácké restaurace Avast Perfect Canteen.


Praha 4 vaří online

Včera ve 20:21

Praha 4 a InBáze pořádají 27. listopadu od 17 hodin workshop přípravy „vareniků“ sladkých i slaných. Vzhledem k aktuální epidemické situaci se organizátoři rozhodli uspořádat akci on-line přes aplikace ZOOM.

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 19:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh vzdělávání Schola Pragensis začíná ve čtvrtek, startuje i nový web Praha Školská

25. listopadu 2020 ve 21:24

Rozhovory, debaty s odborníky i poradnu pro diváky nabídnou tři dny živého vysílání 25. ročníku veletrhu vzdělávání Schola Pragensis. Jubilejní přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol začne již tento čtvrtek 26. listopadu v 10 hodin a poprvé v historii se uskuteční pouze na...

Praha 8 zve na první z Adventních koncertů

24. listopadu 2020 v 11:58

Adventní koncerty připravila Praha 8 letos celkem čtyři. Poslechnou si je můžete online.

Praha 11 pořádá Netradiční mikulášské tvoření

24. listopadu 2020 v 08:48

Netradiční mikulášské tvoření je on-line alternativa Mikulášského průvodu Jižním Městem, která se bude konat v sobotu 5. prosince v 18 hodin.

Praha 1 upozorňuje: Na náměstí Jana Palacha se budou testovat palné zbraně

23. listopadu 2020 v 16:23

V noci z 24. na 25. listopadu budou filmaři na náměstí Jana Palacha pro účely natáčení testovat různé druhy palných zbraní. Zvuková zkouška proběhne od cca 20 nejpozději do 2 hodin.

Ve školách a školkách v Praze 7 na děti čeká nové vybavení

23. listopadu 2020 ve 13:30

Děti v celé republice se pomalu začínají vracet do škol. Na ty v Praze 7 čeká překvapení v podobě nového vybavení, didaktických pomůcek, elektroniky, her, knížek a mnoha dalšího. 

Před kostelem sv. Václava v Praze 5 je vánoční stromeček

22. listopadu 2020 ve 12:13

V pátek 20. listopadu byl před kostel usazen smrk ztepilý, vysoký 12,5 metru.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Ve čtyřicátém osmém týdnu nepoteče voda v těchto ulicích

20. listopadu 2020 v 19:27

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru