dnes
Úterý - skorojasno
25°C
zítra
Středa - obcasny-dest
23°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
22°C
Pražský život

Soutěž mladých kulinářských talentů jde do finále

V pondělí 7. září startuje finálový týden třetího ročníku soutěže KU Young Chef. V něm se o prvenství utká 12 mladých kulinářských talentů. V průběhu několika vyřazovacích kol budou muset dokázat, že úspěch není jen o memorování receptur, ale především o mistrném zvládnutí gastronomických technik. 

Jednou z nich je bezpochyby i práce s kuchyňským vybavením a spotřebiči. Ty přijdou na přetřes 9. září – díky partnerství s obchodní sítí Potten & Pannen – Staněk, specializující se na ta nejlepší a nejkvalitnější designová řešení pro moderní kuchyně. Vítěz celé soutěže bude jasný o víkendu po finále v pankrácké restauraci Avast Perfect Canteen, připadajícím na večer 12. září.

Organizátorem soutěže je Vzdělávací program Kulinářské umění (KU), která vznikl již v roce 2014. Za svůj cíl od založení považuje popularizaci kvalitní, profesionální a moderní gastronomie. To by však nešlo bez intenzivní spolupráce s českými hotelovými a gastronomickými školami. V současnosti je do programu zapojených 65 tuzemských specializovaných vzdělávacích institucí.

KU Young Chef se pomalu stává tradiční letní přehlídkou mladistvého zápalu a gastronomického talentu. Jedná se o jedinou akci toho druhu u nás, a proto se těší veliké přízni a podpoře předních českých šéfkuchařů, i štědrých sponzorů.

Letošní třetí ročník v průběhu dvou nominačních týdnů nabídl veřejnosti náhled na možné scénáře budoucnosti tuzemského kulinářství. Největší překážky ale na soutěžící teprve čekají během finálových večerů.

Adepti na vítězství budou muset prokázat například, jak si během večera zasvěceného pekařskému umění v praxi poradí s úkoly, k jejichž zvládnutí musí využít pomoci elektrických spotřebičů. Ty poskytla obchodní síť Potten & Pannen – Staněk jako jeden z partnerů soutěže.

 „Snažíme se zde vychovávat profesionály v oboru gastronomie. To by nešlo bez kvalitního vybavení, a manipulace s ním má také svá nezpochybnitelná pravidla,“ říká Filip Sajler, ředitel společnosti Perfect Canteen & Perfect Catering.

„Podle toho hledáme i naše partnery. Spolupráce s předními brandy ve všech segmentech gastronomie je jediný způsob, jak studentům ukázat, jak by to v reálu mělo vypadat. Vedeme je k tomu používat ty nejkvalitnější suroviny i vybavení, aby i výsledek jejich práce byl jedinečný a dokonalý. To je nejlepší způsob, jak si uvědomit, kde jsou naše limity,“ dodává.

„Velice nás těší, že můžeme být součástí. Na KU Young Chef se rodí budoucí hvězdy v oboru. Když si uvědomím, že i my jsme se třeba jen malou troškou podíleli na formování jejich schopností a profesionálního směrování, mám z toho velkou radost,“ vysvětluje motivaci společnosti Pavel Staněk, spoluzakladatel společnosti Potten & Pannen – Staněk.

 Ta do soutěže dodala měděné nádobí Mauviel, které má výsadní postavení v restauracích ověnčených michelinskými hvězdami. 9. září budou muset prokázat své dovednosti s malými kuchyňskými elektrospotřebiči italské značky Smeg, jejichž výhradním distributorem v Čechách a na Slovensku je též Staňkova firma.

 „Mladé talenty si musíme hýčkat. Od začátku by přitom měli být vedeni k tomu, aby vařili jako profesionálové, i když mají před sebou pořád dlouhou cestu. Nikdy není příliš brzy myslet na budoucnost sebe sama, i celého profesního odvětví,“ usmívá se kulinářský guru.

KU staví svou filozofii na myšlence, že kariéra v gastronomii má směřovat k mistrovskému osvojení profesionálních kulinářských a gastronomických technik. K tomu by měli být aspirující studenti vedeni už od zahájení kariérní přípravy.

Od roku 2016 proto existuje Akademie KU pro pedagogy, jež vzdělává samotné učitele, aby žákům předávali informace správným a přínosným způsobem. V roce 2019 byla spuštěna Akademie KU pro talentované žáky, do které se mohou zapojit všichni žáci, kteří se chtějí dozvědět více o pokročilých kulinářských technikách formou samostudia. Programy jsou velmi populární, a nyní se jich účastní 474 učitelů a 4 700 studentů ze všech koutů republiky.

Prvního finálového večera, který se uskuteční 7. září, se zúčastní všech 12 semifinalistů. V tomto a navazujících kolech 8., 9. a 10. září budou všichni kromě tří nejlepších vyřazeni. Ti pak změří síly v grand finále v sobotu 12. září 2020 v zázemí pankrácké restaurace Avast Perfect Canteen.


Kasárna Karlín se rozloučí s létem bojovkou a buřtem

Dnes v 09:31

Nádvoří bývalých kasáren v Karlíně vytváří prostor, na který jinde v centru Prahy jen těžko narazíte. Najdete zde dětské hřiště, lehátka pod stromy a žádná auta na dohled. Kulturní centrum, které tu dnes provozuje kavárnu nebo sportoviště, se loučí s letní sezónou a pro rodiče s dětmi si na...

Tři osobnosti převezmou Čestné občanství Prahy 8

Dnes v 07:40

Obřadní síň Libeňského zámku zažije 29. září výjimečnou událost – udílení Čestných občanství Prahy 8. Slavnostní udílení čestných občanství v Praze 8 již pošesté. Ocenění Čestný občan Prahy 8 převezmou Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., zakládající ředitelka Gerontologického centra v Praze 8, Plk....

Dožínky na Andělu

Včera v 10:05

Oslava úrody, přírody, dozrávajícího ovoce a lesních plodů, Dožínky, se konají ve středu 23. září na pěší zóně Anděl.

Muzika s pěnou

20. září 2020 ve 20:03

Praha 8 zve v sobotu 10. října od 14 hodin na dvůr Libeňského zámku, kde se koná hudebně společenské setkání Muzika s pěnou.

Komentovaná procházka Prahou 6: Z Ořechovky k baroknímu opevnění

19. září 2020 ve 22:19

Procházka s Prahou 6 s průvodkyní Hedvikou Čenkovou provede družstevní zástavbou pro státní zaměstnance a úředníky, kolem bývalé Masarykovy parcely a poté ulicí do míst, kde bývala cihelna Panenská. 

Svatováclavský pochod v Praze 13

19. září 2020 ve 21:49

Praha 13 společně se Střediskem sociálních služeb zvou v pátek 25. září nejen seniory na již tradiční Svatováclavský pochod. Startuje se v 10 hodin od Střediska sociálních služeb Prahy 13.

V Suchdole a Uhříněvsi nepoteče příští týden voda

18. září 2020 ve 20:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na další týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Sobota: Odpoledne v Praze 15

18. září 2020 v 18:46

Odpoledne plné zábavy, sportovních a uměleckých výkonů s mnohými atrakcemi, workshopy a překvapení.

Měsíc zdravé Šestky: Vyzkoušejte zdarma, co vás baví

18. září 2020 v 11:09

Akce Měsíc zdravé Šestky umožňuje dětem i dospělým vyzkoušet zdarma nejrůznější aktivity, kterými lze trávit volný čas. Praha 6 ve spolupráci s více než 35 volnočasovými organizacemi na území šesté městské části připravila program na celý měsíc.

Hledá se jubilejní desátá Alej roku

18. září 2020 v 07:54

V celostátní anketě Alej roku spolku Arnika je dosud nominováno 22 alejí, z Prahy zatím žádná. Loni v Praze bodovala Klíčovská alej na Proseku, za celou republiku památná alej u Rakovnického potoka. 

Další články
Nahoru