Dnes Středa - jasno 10°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 10°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soustava lží, výmyslů a nesmyslů? Kritické dozvuky Zemanova projevu
Miloš Zeman při vánočním projevu. Zdroj foto: Kancelář prezidenta republiky

Soustava lží, výmyslů a nesmyslů? Kritické dozvuky Zemanova projevu

V tradičním vánočním projevu se letos prezident Miloš Zeman vyslovil pro povinné očkování proti nemoci covid-19. Uplynulý rok podle něj nebyl dobrý. Pandemii koronaviru ale jmenoval až na třetím místě. Ještě před ní zdůraznil odchod vojáků NATO z Afghánistánu, který podle něj zhorší bezpečnostní situaci ve světě, a také zelenou politiku Evropské unie. Reakcí na prezidentovo vyjádření bylo mnoho. Veřejným prostorem rezonují i po dvou dnech.

Do prezidenta se pustil jeho tradiční kritik, komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk.

„Na dvojčata dle Zemana útočil Tálibán a v dalším roce udělá něco podobného. Od roku 2030 se nebude smět topit plynem. Bude vetovat rozpočet, jež mu nikdo nepředložil. Soustava lží, výmyslů a nesmyslů. V zájmu Ruska s citacemi Rašína a Kennedyho. Za rok to bude naštěstí naposled,“ uvedl Honzejk.

„Zelený úděl pro Evropu nám přikazuje v roce 2030 přestat topit zemním plynem, v roce 2035 nejezdit v autech se spalovacími motory. Toto vše by podlomilo naši energetiku tím, že by vedlo k energetické chudobě, vedlo k poklesu životní úrovně a ekonomického výkonu,“ řekl Zeman v projevu.

„Když na to díval, vybavila se mi jedna z povídek Šimka a Grossmanna: ,Poděkovali jsme velmi staré babičce a odnesli ji spát´," napsal komentátor.

S kritikou vystoupení přišel i další Zemanův kritik, politický analytik a spisovatel Jiří Pehe. Byl stručný, ale o to ironičtější.  

„Jediné poselství pana prezidenta, které by mohlo vyvolat většinově pozitivní reakce, by bylo jeho oznámení, že abdikuje,“ uvedl.

„Když poslouchám pana prezidenta, říkám si, že by někdejší nahrazování parních lokomotiv elektrickými zcela odmítli jako neuvážený a drahý krok. Kdyby s tím přišla EU, nenechali by na ní nitku suchou,“ dodal.

V projevu Miloše Zemana se objevilo i jedno faktické přeřeknutí, když onemocnění covid-19 přejmenoval na covid-21.


Autor: Dalibor Kracík

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Stárek: Soutěže dle pravidel České komory architektů se v Praze 6 osvědčily

6. února 2022 ve 21:44

Místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor Jakub Stárek (ODS) se v aktuálním komentáři vrátil k lednovému rozhodnutí vedení městské části, které schválilo výsledky architektonické soutěže o návrh podoby plánované novostavby léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) v Drnovské ulici...

Další články
Nahoru