Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Sousoší Muži s býky u vstupu do holešovické tržnice se dočkala opravy
Muž s býkem I., s prameny vlasů spletených do dvou výrazných pramenů, představuje pastevce s holí. Zdroj foto: se souhlasem Magistrátu hl. m. Prahy

Sousoší Muži s býky u vstupu do holešovické tržnice se dočkala opravy

Renovace dvou monumentálních soch před Pražskou tržnicí v Holešovicích byla dokončena. Alegorická sousoší Muži s býky zde více jak 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, dnes tržnice. Vlivem povětrnostních podmínek byly sochy značně zašlé. Sousoší loni hlavní město svěřilo do správy Galerie hlavního města Prahy (GMHP), která se postarala o jejich obnovu a zrestaurování. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.   

„Již brzy dokončíme stavbu Štvanické lávky, během níž bude zároveň zrekonstruován i prostor kolem soch. Tržnice tak získá reprezentativní vstup, který si zaslouží,” uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). 

Dvě alegorická sousoší s názvem „Trh“ a „Jatka“ na vysokých kamenných podstavcích, na nichž jsou plastické znaky města Prahy, vytvořili roku 1895 sochaři Vincenc (Čeněk) Vosmík a Bohuslav Schnirch. 

Soutěž na výzdobu portálu Ústředních pražských jatek byla vypsána v roce 1892 a účastnilo se jí několik významných sochařů. V porotě zasedali Josef Václav Myslbek, Josef Mocker, Antonín Wiehl a Josef Srdínko, městský projektant novorenesančního areálu jatek. 

První cena nebyla udělena. O druhou cenu se pak dělily tři zaslané návrhy: Vosmíkův návrh s názvem Chov, návrh se značkou Z od autorů Františka Hergesela a Antonína Procházky a návrh pod jménem Apis Bohuslava Schnircha. Všichni tři autoři vítězných návrhů zvolili pro kompozici obdobný námět muže s býkem.

Vosmíkova polooblečená postava muže ve staroslovanském oděvu, Muž s býkem I., s prameny vlasů spletených do dvou výrazných pramenů, představuje pastevce s holí. Atributem chovu je pod býkem odložená bedna a snop obilí. 

Sousoší Muž s býkem II. od sochaře Schnircha odkazuje na posvátného býka uctívaného ve starověkém Egyptě. Býk už je uvázán k pařezu a muž s knírem ve staroslovanském kroji drží kladivo a dýku k provedení oběti.  

Sousoší byla celkově velmi poškozena, po celé ploše byla pokryta silnou vrstvou minerálních krust. Nejvýraznější projev degradace materiálu byl viditelný na mohutných podstavcích, jejichž pláště jsou složeny z 56 kamenných kvádrů.  

Zde došlo ke ztrátě částí profilů říms a velkých ploch povrchu modelace pískovcových kvádrů. Loni v létě vypsala GHMP výběrové řízení na dodavatele restaurování, v němž byl vybrán Jan Brabec. 

Sousoší byla hlavně očištěna od zčernalých minerálních krust a biologického napadení. Ve spodních částech podstavce bylo nutné vyměnit na několika místech bloky kamene a nově plasticky zhotovit profily říms a povrch modelace bosáže,“ doplňuje Marie Foltýnová, vedoucí správy veřejné plastiky GHMP.  

Podle pražské radní pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch Hany Treštíkové (Praha Sobě) se metropole ve spolupráci s GHMP snaží renovovat veřejné sochy a plastiky na různých místech metropole včetně sídlišť.


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru