Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Sousoší Muži s býky u vstupu do holešovické tržnice se dočkala opravy
Muž s býkem I., s prameny vlasů spletených do dvou výrazných pramenů, představuje pastevce s holí. Zdroj foto: se souhlasem Magistrátu hl. m. Prahy

Sousoší Muži s býky u vstupu do holešovické tržnice se dočkala opravy

Renovace dvou monumentálních soch před Pražskou tržnicí v Holešovicích byla dokončena. Alegorická sousoší Muži s býky zde více jak 120 let vítají návštěvníky areálu někdejších městských jatek, dnes tržnice. Vlivem povětrnostních podmínek byly sochy značně zašlé. Sousoší loni hlavní město svěřilo do správy Galerie hlavního města Prahy (GMHP), která se postarala o jejich obnovu a zrestaurování. Informoval o tom mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.   

„Již brzy dokončíme stavbu Štvanické lávky, během níž bude zároveň zrekonstruován i prostor kolem soch. Tržnice tak získá reprezentativní vstup, který si zaslouží,” uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). 

Dvě alegorická sousoší s názvem „Trh“ a „Jatka“ na vysokých kamenných podstavcích, na nichž jsou plastické znaky města Prahy, vytvořili roku 1895 sochaři Vincenc (Čeněk) Vosmík a Bohuslav Schnirch. 

Soutěž na výzdobu portálu Ústředních pražských jatek byla vypsána v roce 1892 a účastnilo se jí několik významných sochařů. V porotě zasedali Josef Václav Myslbek, Josef Mocker, Antonín Wiehl a Josef Srdínko, městský projektant novorenesančního areálu jatek. 

První cena nebyla udělena. O druhou cenu se pak dělily tři zaslané návrhy: Vosmíkův návrh s názvem Chov, návrh se značkou Z od autorů Františka Hergesela a Antonína Procházky a návrh pod jménem Apis Bohuslava Schnircha. Všichni tři autoři vítězných návrhů zvolili pro kompozici obdobný námět muže s býkem.

Vosmíkova polooblečená postava muže ve staroslovanském oděvu, Muž s býkem I., s prameny vlasů spletených do dvou výrazných pramenů, představuje pastevce s holí. Atributem chovu je pod býkem odložená bedna a snop obilí. 

Sousoší Muž s býkem II. od sochaře Schnircha odkazuje na posvátného býka uctívaného ve starověkém Egyptě. Býk už je uvázán k pařezu a muž s knírem ve staroslovanském kroji drží kladivo a dýku k provedení oběti.  

Sousoší byla celkově velmi poškozena, po celé ploše byla pokryta silnou vrstvou minerálních krust. Nejvýraznější projev degradace materiálu byl viditelný na mohutných podstavcích, jejichž pláště jsou složeny z 56 kamenných kvádrů.  

Zde došlo ke ztrátě částí profilů říms a velkých ploch povrchu modelace pískovcových kvádrů. Loni v létě vypsala GHMP výběrové řízení na dodavatele restaurování, v němž byl vybrán Jan Brabec. 

Sousoší byla hlavně očištěna od zčernalých minerálních krust a biologického napadení. Ve spodních částech podstavce bylo nutné vyměnit na několika místech bloky kamene a nově plasticky zhotovit profily říms a povrch modelace bosáže,“ doplňuje Marie Foltýnová, vedoucí správy veřejné plastiky GHMP.  

Podle pražské radní pro kulturu, výstavnictví a cestovní ruch Hany Treštíkové (Praha Sobě) se metropole ve spolupráci s GHMP snaží renovovat veřejné sochy a plastiky na různých místech metropole včetně sídlišť.


Autor: Karel Netolický

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru