dnes
Pondělí - skorojasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Sousede, jak se daří? Anonymní Praha nachází zálibu v sousedských setkáváních
Sousedské setkání ve Strašnicích. Foto: Petr Vilgus

Sousede, jak se daří? Anonymní Praha nachází zálibu v sousedských setkáváních

V uspěchané době, kdy je dopředu tlačen důraz na individualismus, se některým lidem začíná stýskat po pospolitosti. V poslední době proto přibývá v Praze organizovaných sousedských setkávání. Někde je pořádá městská část, jinde je alespoň podporuje, někde setkání probíhají díky aktivní účasti místních občanských sdružení.

Uplynulou sobotu po dlouhé době svítilo sluníčko, sousedské setkání ve strašnickém parku v Praze 10 se i proto vydařilo. Zástupci místních sdružení společně s městskou částí rozložili stolečky, na nich společenské hry pro děti i pro dospělé. Malé účastníky zaujala například výtvarná dílna.

Zájemci se mohli seznámit i s tím, jak se kompostuje ve dvorech. Měli možnost se i občerstvit. První účastníci přicházeli už před třetí hodinou, akce se konala až do dvaadvaceti.

„Podporujeme například i festival Zažít město jinak, dávala jsem záštitu nedávnému Korzu Krymská, kde kavárníci a další kreativní lidé usilují o to, aby s akcemi byli spokojeni i místní usedlíci. Snaží se i udržovat pořádek,“ uvedla místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ). Zažít město jinak podporují i jiné městské části, stejně jako například již vžité farmářské trhy nebo masopusty.

Praha 1: pikniky i cukrárna

Sousedská setkávání pořádá také Praha 1. Na jejím území se konají již několik let. Nesou podtitul Poznej svého souseda. „Žijeme v uspěchané době, kdy lidé k sobě mají stále dál a dále. Mnohdy se neznají ani lidé, kteří spolu bydlí v jednom domě, natož v jedné ulici,“ láká na setkávání první městská část.

Každoroční akce na pražských Hradčanech pořádají i místní včelaři. V únoru se v Praze 1 na Žofíně konal například Ples seniorů, byl zdarma pro 950 lidí. Místní zelení pořádají pikniky na Kampě, zastupitelky Věcí veřejných zase v průběhu roku setkání dětí nebo dospělých v malostranské cukrárně u zmrzliny či svařeného vína.

Praha 2: bleší trh i východní kultura

V Praze 2 městská část nekoná přímo sousedská setkávání, ale různé akce, na nichž se tamní obyvatelé potkávají. Nedávno se na Náměstí Míru například uskutečnil jarmark neziskových organizací, předtím zase druhá městská část podpořila festival, kde se lidé mohli seznámit s kulturou východních zemí a ochutnat jejich pochutiny.

Příští týden – ve čtvrtek 20. června se uskuteční bleší trh Husí kusy, který pořádá nadace Divoké husy. V Praze 2 se koná i tradiční vinobraní na Grébovce, kde vinaři pěstují pražské víno.

Praha 3: Pivobraní i vinobraní

Vinobraní je každoročně pořádáno i v Praze 3 – na náměstí Jiřího z Poděbrad. K setkávání občanů, především mladých, slouží v třetí městské části také kopec Parukářka. Tam se o uplynulém víkendu konalo pivobraní, jehož výtěžek byl určen na pomoc zatopené trojské zoo.

V Praze 4 se v neděli 23. června, pod záštitou městské části, uskuteční PesFest věnovaný čtyřnohým miláčkům, jejich páníčkům a příznivcům. Příchozí si budou moci s vlastním psem – pod vedením trenérů Klubu agility ČR – vyzkoušet různé překážky. Diváci zároveň uvidí i neoficiální závody v tomto sportu.

V Praze 5 se o organizované setkávání místních starají především tamní občanská sdružení. Posezení jsou spojena většinou s nějakým protestem, který má podobu happeningu. V minulých dvou týdnech se konala hned dvě – jedna následovala po běhu proti zastavení Vidoule a druhá po pochodu za zachování parku v ulici Na Pláni na Malvazinkách. Obou akcí se zúčastnilo několik set lidí.

Karlín, Libeň, starý Prosek i Újezd…

V Praze 6 se až do 15. června – již potřetí – koná výpravná výstava Na letadla zblízka. Akci pořádá Obchodní centrum Šestka ve spolupráci s Letištěm Praha a Českými aeroliniemi. Ze střech obchodního centra se lidé budou moci „rozletět“ do celého světa. V Praze 7 na Letné se ve čtvrtek 20. června uskuteční Den Šumavy.

Vhodným místem pro setkávání je Karlínské náměstí v Praze 8, kde se čas od času konají akce, při nichž hraje staropražská muzika. Nedávno se konal i první sousedský den v Libni, jehož součástí byl i dobrovolný úklid Rokytky nebo sousedské sdílení dobrého jídla a neformální diskuse s radní Prahy 8 Markétou Adamovou o současnosti a blízké budoucnosti Libně.

Ve čtvrtek 13. června se od 18 hodin v areálu bohnického Domu dětí a mládeže Spirála uskuteční Osmičkový festival aneb odpočinkové odpoledne Prahy 8, kde budou taneční vystoupení, soutěže či dílny, zazní písně z českých muzikálů. Akci spolupořádá městská část.

Folkové Podviní i úklid lesa

V tentýž den se od 16.30 hodin bude v Praze 9-Vysočanech, v kamenném hradišti přírodního parku, nacházejícího se kousek od metra Českomoravská, konat desátý ročník folkového festivalu pod širým nebem Folkové Podviní.

Na devítce žije pospolitým životem především starý Prosek, tradiční jsou tamní jarmarky se staropražskou hudbou. Pravidelné akce pořádají i menší městské části na kraji Prahy, kde se žije více „vesnicky“.

Kupříkladu Praha 21-Újezd nad Lesy pořádá „čaje o páté“ s místním starostou. Občanské sdružení Újezdský strom organizuje dvakrát do roka úklid Klánovického lesa, který vždy skončí táborákem a opékáním buřtů mimo území lesa.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru