Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
DivadloPražská kultura

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

16. 3. 2024
Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Nikdy nemůžete vědět, vedle koho jste si stoupli u baru… Nikdy nevíte, co o vás ví a co vy nechcete vědět o něm. Někdy ani nevíte, že je to váš soused. Ani ve snu vás nenapadne, že když se dáte do hovoru, necháte si nakonec i uletět letadlo na důležitou pracovní schůzku. Že vám takový rozhovor prostě změní život…

Dramaturgyně Kristina Žantovská ke genezi hry říká: „Daniel Kehlmann napsal příběh Souseda nejprve jako scénář. Zrežíroval ho v roce 2021 známý německo-španělský herec Daniel Brühl, který si zahrál i hlavní roli slavného herce, v tom je i jistá ironie zřejmě oběma tvůrcům vlastní. Teprve potom Kehlmann scénář zadaptoval pro divadlo a hra měla premiéru v říjnu 2022 ve vídeňském Burgtheateru v režii Martina Kušeje.“

Souseda pro Městská divadla pražská přeložila Jana Slouková: „Práce na tomto překladu byla jedním slovem radost. Kehlmannův jazyk přesně a výstižně charakterizuje jed-notlivé postavy, skvěle se pracuje s hovorovou mluvou a celá hra působí velmi autentickým dojmem. Je to krásně lomený text, nakročený od břitké konverzační komedie až k situačnímu thrilleru, velmi vtipná, hořká a hlavně chytrá hra s nečekaným rozuzlením.“

Daniel, úspěšná filmová hvězda, a starší Bruno, věčný smolař. Sousedé žijící ve stejném domě, a přesto v různých světech. Jejich neškodná konverzace se promění ve zrádnou hru na kočku a myš. Bruno na tu chvíli dlouho čekal. A Daniel si brzy uvědomí, že se blíží zúčtování, které daleko přesahuje toto setkání.

Režisér Michal Dočekal přirovnal žánr hry s nadsázkou k westernu: „Do saloonu vstoupí cizinec. Bývalý předák, kterého nově příchozí připravil o pastviny, není rád.
Je souboj nevyhnutelný? Ve westernu je jeho výsledek jasný – hrdina musí, byť po nezbytných obtížích, porazit padoucha. V tomto easternu nejsou role tak jednoduše určitelné. A také není úplně zřejmé, komu patří tenhle dům, tohle město, tahle země?

S tou otázkou se setkáváme čím dál častěji. O to častěji, oč máme méně času a možná i zájmu zkoumat, kdo je náš soused. Až do chvíle, než zjistíme, že pan soused je bývalý předák ranče Hrbatých duší. Předákem sice už není, ale dobrým stopařem být nepřestal. Teď chytnul vítr a vydal se po naší elektronické stopě. Štvanice začíná. Souboj je pak opravdu nevyhnutelný.“

Michal Dočekal obsadil do role Bruna Miroslava Hanuše, Daniela hraje Martin Donutil.

Vstupenky na inscenaci Soused je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských nebo on-line na webu. Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.


Autor: Alo

Kašpárek v pekle

Včera ve 12:30

V sobotu 13. dubna se to bude v Městské knihovně na Mariánském náměstí  hemžit čerty.

Adéla Parmová a její Shakti: Výstava odhalí temná údolí a jasné vrcholky lidské duše

Včera ve 03:15

Pražská umělecká scéna se připravuje na zážitek, který propojí minulost, přítomnost a budoucnost skrze vizi umělkyně Adély Parmové. Umělecká výstava „Shakti [Power of Creation & Destruction]“ zvěstuje hlubokou a osvěžující cestu do temných údolí i jasných vrcholků lidské duše. Výstava Shakti...

Dubnové Varhanní nešpory maltézských rytířů

11. dubna 2024 ve 12:21

Varhanní nešpory maltézských rytířů uslyšíte v pondělí 15. dubna od 17 hodin.

Mladí ladí jazz v Praze 2

11. dubna 2024 v 07:01 | Aktualizováno 30. listopadu -0001, 00:00

Letos už posedmé oživí Karlovo náměstí festival Mladí ladí jazz.Začíná se v 15:30 hodin.

Dagmar Filípková vystavuje v galerii Art brut

10. dubna 2024 ve 14:01

V galerii Art brut Praha v Ditrichově ulici v Praze 2 můžete navštívit výstavu Dagmar Filípkové.

Hudba bez hranic: Krása Quartet

10. dubna 2024 ve 12:57

V letošním XVI. ročníku cyklu Hudba bez hranic vystoupí 16. dubna Krása Quartet. Mladý soubor během 12 let své existence již dokázal přesvědčit pořadatele i publikum nejen špičkovou interpretací, ale i promyšlenou a pečlivě připravovanou dramaturgií a ryzím přístupem o tom, že česká kvartetní...

Běla Janoštíková zve na autorský večer

9. dubna 2024 v 05:56

Další z autorských večerů Běly Janoštíkové se koná ve středu 10. dubna od 19 hodin. Tentokrát bude program věnovaný Japonsku. Přednáška „Země vycházejícího slunce“ se koná v nově otevřené pobočce Městské knihovny v Praze na Petřinách. Vstupné je 60 korun.

Irena Durmanová: Rýhy do nitra

8. dubna 2024 v 09:17

Výstava Rýhy do nitra Ireny Durmanové je ohlédnutím za posledními deseti lety autorčiny tvorby. Irena Durmanová se v mládí věnovala ve volném čase fotografii a tapiserii a vždy inklinovala k uměleckému vyjádření. Kresbu se ale začala učit až ve svých 60 letech v ateliéru...

Symfonická Salome: Koncert k výročí narození Karla Kryla

7. dubna 2024 v 08:46

Praha 6 zve v pátek 12. dubna na mimořádnou koncertní událost, která je připomínkou nedožitých osmdesátin výjimečného básníka a písničkáře.

Mimořádná projekce filmu Pasáž

7. dubna 2024 v 07:37

V pondělí 8. dubna se v 19 hodin koná mimořádná projekce filmu Pasáž režiséra Juraje Herze. Děj filmu se odehrává v magickém prostředí pražské pasáže, kde se realita mísí s fantazií. Přímo v té samé pasáži bude film promítán.

Doba plastová v galerii Dejvická Bubec

6. dubna 2024 v 10:07

Výstava Doba plastová v galerii Dejvická Bubec ve vestibulu metra představuje tvorbu Ivany Hanzlíkové zaměřenou na její práci s plastovými obaly.

Praha 1: Film o Zdeňku Jiřičkovi

6. dubna 2024 v 08:44

Ve čtvrtek 11. dubna můžete vidět krátký dokumentární film o Zdeňku Jiřičkovi.

České sonatiny pro housle a klavír v Galerii 14

6. dubna 2024 v 07:22

České sonatiny pro housle a klavír v podání Lucie Sedlákové Hůlové (housle) a Barbory K. Sejákové (klavír) uslyšíte ve středu 10. dubna. Zazní skladby od Fibicha, Dvořáka, Martinů a Ebena.

Začala výstava Svět jinýma očima

5. dubna 2024 v 07:47

Ve středu 3. dubna byla v galerii na radnici Prahy 2 zahájena výstava s názvem „Svět jinýma očima“, která představuje obrazy umělců na spektru autismu.

Další články
Nahoru