dnes
Sobota - zatazeno
31°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
25°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
27°C
Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze
Vodnice posvátná, vzácná a pozoruhodná žába z jezera Titicaca. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze

V mnoha ohledech výjimečné žáby se poslední čtyři měsíce zabydlují v Praze. Vodnice posvátné žijí ve volné přírodě pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené.

Pražská zoo se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami rozhodla zapojit do vytvoření pojistné populace vzácných žab v lidské péči.

Proto na začátku března dorazila do hlavního městě zásilka sedmdesáti vodnic posvátných. Následně bylo wroclawské a dvou vídeňských zoo převezeno celkem 50 těchto zvířat, v Praze jich zůstalo 20.

Přímo z Peru, kde se část jezera Titicaca nachází, první žáby dovezla a mimo areál výskytu rozmnožila americká Denver Zoo, která pak vyzvala ke spolupráci Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Od neděle 7. července mohou návštěvníci pražské zahrady vidět vodnice posvétné v teráriu u Rezervace Bororo .


Policie dostane dva velitelské vozy Škoda Kodiaq

Dnes v 06:55

Policie České republiky čerpá finance pro svůj chod především z Ministerstva vnitra ČR, pražský magistrát se však rozhodl darovat Krajskému ředitelství policie hl. m. Prahy dva speciálně upravené velitelské vozy značky Škoda Kodiaq v celkové hodnotě 4 miliony korun. Stalo se tak na základě žádosti...

Praha 6: Dotazy posílejte na radnici

18. července 2019 v 07:37

Dotazy na témata, týkající se dopravy, památek, bezpečnosti, školství, životního prostředí, zdravotnictví a dalších oblastí, mohou obyvatelé šesté městské části zasílat prostřednictvím webových stránek přímo kompetentním osobám.

Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

16. července 2019 v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Další články
Nahoru