dnes
Středa - obcasny-dest
7°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - zatazeno
9°C
Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze
Vodnice posvátná, vzácná a pozoruhodná žába z jezera Titicaca. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze

V mnoha ohledech výjimečné žáby se poslední čtyři měsíce zabydlují v Praze. Vodnice posvátné žijí ve volné přírodě pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené.

Pražská zoo se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami rozhodla zapojit do vytvoření pojistné populace vzácných žab v lidské péči.

Proto na začátku března dorazila do hlavního městě zásilka sedmdesáti vodnic posvátných. Následně bylo wroclawské a dvou vídeňských zoo převezeno celkem 50 těchto zvířat, v Praze jich zůstalo 20.

Přímo z Peru, kde se část jezera Titicaca nachází, první žáby dovezla a mimo areál výskytu rozmnožila americká Denver Zoo, která pak vyzvala ke spolupráci Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Od neděle 7. července mohou návštěvníci pražské zahrady vidět vodnice posvétné v teráriu u Rezervace Bororo .


Víc městských bytů pro potřebné profese

Včera ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru