dnes
Čtvrtek - skorojasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Sobota - bourky
24°C
Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze
Vodnice posvátná, vzácná a pozoruhodná žába z jezera Titicaca. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze

V mnoha ohledech výjimečné žáby se poslední čtyři měsíce zabydlují v Praze. Vodnice posvátné žijí ve volné přírodě pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené.

Pražská zoo se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami rozhodla zapojit do vytvoření pojistné populace vzácných žab v lidské péči.

Proto na začátku března dorazila do hlavního městě zásilka sedmdesáti vodnic posvátných. Následně bylo wroclawské a dvou vídeňských zoo převezeno celkem 50 těchto zvířat, v Praze jich zůstalo 20.

Přímo z Peru, kde se část jezera Titicaca nachází, první žáby dovezla a mimo areál výskytu rozmnožila americká Denver Zoo, která pak vyzvala ke spolupráci Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Od neděle 7. července mohou návštěvníci pražské zahrady vidět vodnice posvétné v teráriu u Rezervace Bororo .


Radnice Prahy 1 mění úřední hodiny

Dnes ve 12:59

Od 1. září stanovila radnice první městské části úřední hodiny úřadu na pondělí od 8 do 18 hodin a středu od 8 do 18 hodin.

Tragická nehoda na Pražském okruhu

11. srpna 2020 v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

10. srpna 2020 v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Další články
Nahoru