dnes
Sobota - zatazeno
0°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
2°C
pozítří
Pondělí - oblacno
6°C
Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze
Vodnice posvátná, vzácná a pozoruhodná žába z jezera Titicaca. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze

V mnoha ohledech výjimečné žáby se poslední čtyři měsíce zabydlují v Praze. Vodnice posvátné žijí ve volné přírodě pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené.

Pražská zoo se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami rozhodla zapojit do vytvoření pojistné populace vzácných žab v lidské péči.

Proto na začátku března dorazila do hlavního městě zásilka sedmdesáti vodnic posvátných. Následně bylo wroclawské a dvou vídeňských zoo převezeno celkem 50 těchto zvířat, v Praze jich zůstalo 20.

Přímo z Peru, kde se část jezera Titicaca nachází, první žáby dovezla a mimo areál výskytu rozmnožila americká Denver Zoo, která pak vyzvala ke spolupráci Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Od neděle 7. července mohou návštěvníci pražské zahrady vidět vodnice posvétné v teráriu u Rezervace Bororo .


Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil

22. ledna 2020 v 11:26

Pečovatelské centrum Praha 7 převzalo nový elektromobil značky Nissan e-NV 200. Vůz nahrazuje dosluhující, 15 let starý Fiat Ducato. Stejně jako on bude sloužit klientům pečovatelské služby například při cestách za lékaři či do Denního stacionáře a také rozvážet obědy těm, kteří si již sami uvařit...

Další články
Nahoru