dnes
Úterý - oblacno
11°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
13°C
Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze
Vodnice posvátná, vzácná a pozoruhodná žába z jezera Titicaca. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Šourková kráska z Jižní Ameriky nikdy neopustí vodu, zabydlela se v Praze

V mnoha ohledech výjimečné žáby se poslední čtyři měsíce zabydlují v Praze. Vodnice posvátné žijí ve volné přírodě pouze ve vysokohorském jezeře Titicaca, zejména vinou znečištění jsou tam však kriticky ohrožené.

Pražská zoo se spolu s vybranými severoamerickými a evropskými zoologickými zahradami rozhodla zapojit do vytvoření pojistné populace vzácných žab v lidské péči.

Proto na začátku března dorazila do hlavního městě zásilka sedmdesáti vodnic posvátných. Následně bylo wroclawské a dvou vídeňských zoo převezeno celkem 50 těchto zvířat, v Praze jich zůstalo 20.

Přímo z Peru, kde se část jezera Titicaca nachází, první žáby dovezla a mimo areál výskytu rozmnožila americká Denver Zoo, která pak vyzvala ke spolupráci Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií.

Vodnice posvátná je pozoruhodná už na první pohled. Nikdy neopouští vodní prostředí a téměř výhradně dýchá kůží. Vzhledem k nízkému obsahu kyslíku ve vysoko položeném jezeře Titicaca jí však musí využívat co největší plochu, a proto ji má po stranách těla, na hřbetě a na zadních nohou velmi nápadně zřasenou. Z toho důvodu se někdy označuje jako šourková žába.

Od neděle 7. července mohou návštěvníci pražské zahrady vidět vodnice posvétné v teráriu u Rezervace Bororo .


Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

Dnes v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

23. října 2020 ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

23. října 2020 v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Další články
Nahoru