Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Soukromé gymnázium zprostředkuje ukrajinským uprchlíkům vzdělávání v jejich mateřštině
Válka vyhání z Ukrajiny i mladé lidi, kteří museli přerušit své studium. Ilustrační foto: JP

Soukromé gymnázium zprostředkuje ukrajinským uprchlíkům vzdělávání v jejich mateřštině

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha (GMVV) ve spolupráci s Domem národnostních menšin v Praze zajišťují základní vzdělávání pro ukrajinské děti, které musely v důsledku válečného konfliktu opustit svou zemi. Prozatím je spuštěn program pro prvostupňové vzdělávání, v blízké době se ale předpokládá i zahájení výuky pro druhý stupeň. Součástí projektu budou i četné mimoškolní aktivity pro děti a jejich rodiče. Informoval o tom jednatel GMVV Šimon Zajíček.

„Cílem této iniciativy je pomoci Praze 13, která se v důsledku příchodu uprchlíků z Ukrajiny potýká s přeplněnými kapacitami svých školek a předškolních zařízení," uvedl zajíček. 

Pilotní program prvostupňové třídy pro ukrajinské děti byl oficiálně zahájen tento týden v pondělí. Kapacita třídy pro první stupeň je stanovena na patnáct žáků a obsazeno je již deset míst.

„V plánu je otevřít i stejně početnou třídu druhého stupně základní školy a vyhovět i přání Městské části Prahy 13 o zajištění předškolní výuky pro ukrajinské děti, s čímž má v důsledku naplněných kapacit školek a předškolních zařízení městská část komplikace,“ pokračoval Zajíček.

„Od samého začátku mimořádného exodu ukrajinských rodin na západ Evropy jsme se snažili pomoci nejen humanitární pomocí zaslanou na Ukrajinu, ale také zajištěním ubytování pro rodiny a poskytnutím vzdělávání pro děti, jež sem se svými rodiči a příbuznými přicestovaly. Z toho důvodu jsme se spojili se zástupci Domu národnostních menšin v Praze, kteří nám pomohli zajistit kontakty na ukrajinské učitele, jenž budou v těchto speciálních třídách učit a které naše škola plánuje zaměstnat,“ pokračoval.  

V průběhu týdne byl vytvořen stabilní rozvrhu pro třídu prvního i druhého stupně. GMVV podle Zajíčka postup koordinuje s místostarostkou pro školství, informatiku a životní prostředí Prahy 13 Marcelou Plesníkovou (ANO) a s odborem školství radnice třinácté městské části.

Kromě vzdělávání studentů jsou k dispozici odpolední aktivity pro širokou veřejnost, které budou mít za cíl pomoct ukrajinským rodinám se začleněním do české společnosti. Součástí aktivit jsou sportovní kurzy, lekce jógy a obdobná zážitková odpoledne. Do těchto aktivit chce GMVV zapojit i vlastní studenty a jejich rodiče, kteří tuto pomoc již nabídli.

„Chtěl bych tímto vyjádřit veliký dík všem, kteří nám v tomto záměru pomáhají. Zejména pak našim studentům, kteří pro ukrajinské rodiny připravili uvítací balíčky, přeložili důležité informace a pomohli s těžkými prvními dny po příjezdu rodin. Dále patří veliké díky rodičům našich studentů, kteří zprostředkovali nutnou materiální pomoc při ubytování rodin a nabízejí další pomoc. V neposlední řadě bych rád poděkoval zástupcům Domu národnostních menšin, zejména paní Olze Mandové, panu Radkovi Novákovi a paní Natalii Farkaš za jejich pomoc při zajištění vzdělávání pro ukrajinské děti,“ dodal jednatel GMVV  Šimon Zajíček.


Autor: Hla

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru