Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Soukromé gymnázium zprostředkuje ukrajinským uprchlíkům vzdělávání v jejich mateřštině
Válka vyhání z Ukrajiny i mladé lidi, kteří museli přerušit své studium. Ilustrační foto: JP

Soukromé gymnázium zprostředkuje ukrajinským uprchlíkům vzdělávání v jejich mateřštině

Gymnázium mezinárodních a veřejných vztahů Praha (GMVV) ve spolupráci s Domem národnostních menšin v Praze zajišťují základní vzdělávání pro ukrajinské děti, které musely v důsledku válečného konfliktu opustit svou zemi. Prozatím je spuštěn program pro prvostupňové vzdělávání, v blízké době se ale předpokládá i zahájení výuky pro druhý stupeň. Součástí projektu budou i četné mimoškolní aktivity pro děti a jejich rodiče. Informoval o tom jednatel GMVV Šimon Zajíček.

„Cílem této iniciativy je pomoci Praze 13, která se v důsledku příchodu uprchlíků z Ukrajiny potýká s přeplněnými kapacitami svých školek a předškolních zařízení," uvedl zajíček. 

Pilotní program prvostupňové třídy pro ukrajinské děti byl oficiálně zahájen tento týden v pondělí. Kapacita třídy pro první stupeň je stanovena na patnáct žáků a obsazeno je již deset míst.

„V plánu je otevřít i stejně početnou třídu druhého stupně základní školy a vyhovět i přání Městské části Prahy 13 o zajištění předškolní výuky pro ukrajinské děti, s čímž má v důsledku naplněných kapacit školek a předškolních zařízení městská část komplikace,“ pokračoval Zajíček.

„Od samého začátku mimořádného exodu ukrajinských rodin na západ Evropy jsme se snažili pomoci nejen humanitární pomocí zaslanou na Ukrajinu, ale také zajištěním ubytování pro rodiny a poskytnutím vzdělávání pro děti, jež sem se svými rodiči a příbuznými přicestovaly. Z toho důvodu jsme se spojili se zástupci Domu národnostních menšin v Praze, kteří nám pomohli zajistit kontakty na ukrajinské učitele, jenž budou v těchto speciálních třídách učit a které naše škola plánuje zaměstnat,“ pokračoval.  

V průběhu týdne byl vytvořen stabilní rozvrhu pro třídu prvního i druhého stupně. GMVV podle Zajíčka postup koordinuje s místostarostkou pro školství, informatiku a životní prostředí Prahy 13 Marcelou Plesníkovou (ANO) a s odborem školství radnice třinácté městské části.

Kromě vzdělávání studentů jsou k dispozici odpolední aktivity pro širokou veřejnost, které budou mít za cíl pomoct ukrajinským rodinám se začleněním do české společnosti. Součástí aktivit jsou sportovní kurzy, lekce jógy a obdobná zážitková odpoledne. Do těchto aktivit chce GMVV zapojit i vlastní studenty a jejich rodiče, kteří tuto pomoc již nabídli.

„Chtěl bych tímto vyjádřit veliký dík všem, kteří nám v tomto záměru pomáhají. Zejména pak našim studentům, kteří pro ukrajinské rodiny připravili uvítací balíčky, přeložili důležité informace a pomohli s těžkými prvními dny po příjezdu rodin. Dále patří veliké díky rodičům našich studentů, kteří zprostředkovali nutnou materiální pomoc při ubytování rodin a nabízejí další pomoc. V neposlední řadě bych rád poděkoval zástupcům Domu národnostních menšin, zejména paní Olze Mandové, panu Radkovi Novákovi a paní Natalii Farkaš za jejich pomoc při zajištění vzdělávání pro ukrajinské děti,“ dodal jednatel GMVV  Šimon Zajíček.


Autor: Hla

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Dnes v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Další články
Nahoru