Dnes Sobota - obcasny-dest 23°C
Zítra Neděle - oblacno 22°C
Sobota 15. 6. 2024
Svátek má Vít
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soukromá nemocnice Penty se letos přestěhuje z Bubenče do Bohnic
Nemocnice (vlevo) a LDN v Bubenči. Zdroj foto: Penta Hospitals

Soukromá nemocnice Penty se letos přestěhuje z Bubenče do Bohnic

Nemocnice následné péče Praha v bubenečské Chittussiho ulici se v průběhu letošního roku přestěhuje do Řešovské ulice v Bohnicích. Informovala o tom Barbora Vaculíková, generální ředitelka skupiny Penta Hospitals, do které bubenečské zařízení patří.  

Pacienti budou mít na nové adrese v Praze 8 podle Vaculíkové výrazně vyšší komfort, a to včetně služeb, jejichž rozvoj nebyl v současném areálu možný. Nemocnice bude mít v nové budově více prostoru a také bude zcela nově vybavena.

Na provoz léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), kterou v těsném sousedství nemocnice Penty spravuje šestá městská část, nebude mít přesun žádný vliv. „Od převzetí nemocnice v roce v roce 2018 jsme intenzivně hledali řešení, jak tady zdravotnickou péči pro obyvatele Prahy 6 nejen zachovat, ale také dostat na vyšší úroveň,“ řekla Vaculíková.

Stávající budova sice podle Vaculíkové dostala základní nutné investiční injekce, ale její nevyhovující uspořádání, omezené prostory a konečně i dlouhodobá existence bez dostatečné údržby neumožňovaly dostatečný rozvoj potřebných služeb. 

Výstavba zcela nového zdravotnického zařízení se v Praze 6 podle Vaculíkové navíc ukázala jako ekonomicky nereálná. „Po několika letech se zároveň nepodařilo najít objekt na území Prahy 6, který by plnil potřebná technická i kapacitní kritéria pro přesun nemocnice. A to i přes veškerou snahu a pomoc představitelů místní samosprávy,“ potvrdila Vaculíková. 

Jediným řešením tak podle ní bylo nalezení již existující budovy, která vyhovuje současným zdravotnickým standardům a zároveň umožní další rozvoj nemocnice v oblasti následné péče. 

„Pro žádnou městskou část není ideální, když přijde o jakékoli zdravotnické zařízení. Od vlastníka nemocnice následné péče ale máme garanci, že i poté, kdy se toto zařízení přesune na Prahu 8, bude úzce spolupracovat se zdravotnickými zařízeními v Praze 6. Pro potřeby pacientů z Prahy 6 bude v přestěhovaném zařízení nadále přednostně vyčleněno dvacet procent lůžkové kapacity. Takový je ostatně dlouhodobý podíl obyvatel naší městské části na obsazenosti nemocnice, lidé z Prahy 6 tak o místa pro následnou péči nepřijdou,“ řekl místostarosta šesté městské části Marián Hošek (KDU-ČSL). 

„Je jen otázkou času, kdy se naskytne příležitost a nám se podaří získat kvalitní a dostatečné prostory, pak tu zdravotnické zařízení obdobného charakteru opět otevřeme,“ řekla Barbora Vaculíková s tím, že v souvislosti s tímto záměrem nadále počítá s podporou radnice Prahy 6.

Vlastníkem pozemků, kde Nemocnice následné péče dosluhuje, je Penta Real Estate. Podle konceptu, se kterým seznámila městskou část, využije tuto lokalitu pro bytovou výstavbu. Podle dříve zveřejněných plánů by zde měly vyrůst viladomy. 

Skupina Penta Hospitals CZ získala soukromou bubenečskou nemocnici v roce 2018, kdy koupila stoprocentní podíl ve společnosti Interna Co., která zařízení s kapacitou 100 lůžek provozovala.

V bubenečském areálu stojí kromě nemocnice již zmíněná LDN, která je ve správě Prahy 6. Objekt je zastaralý, proto se městská část rozhodla pro výstavbu nové LDN. Architektonickou soutěž o návrh podoby moderního zdravotnického zařízení s kapacitou až 104 lůžek vyhrálo studio Lennox architekti a RANGHERKA 5. 

Praha 6 chce novou LDN postavit v Ruzyni na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Podmínkou stavby je změna územního plánu. Radnice už dříve odhadla stavební náklady na vybudování LDN na 200 milionů korun bez DPH.

 


Autor: Jan Puci

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

Včera ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru