dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Justiční ping-pong: osvobozující rozsudek nad zastupitelem Březinou opět zrušen!
V případě odsouzení hrozí Březinovi (na snímku v popředí) až pětiletý trest. Ilustrační foto: archiv MHMP

Justiční ping-pong: osvobozující rozsudek nad zastupitelem Březinou opět zrušen!

Odvolací senát Městského soudu v Praze v neveřejném zasedání znovu zrušil osvobozující rozsudek nad pražským zastupitelem Karlem Březinou (ČSSD). Březinovou obžalobou z podvodu, která souvisí s jeho funkcí předsedy dozorčí rady pražského dopravního podniku, se tak bude muset už popáté zabývat Obvodní soud pro Prahu 9.

Podle obžaloby pobíral Březina od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady dopravního podniku. Na odměnách získal minimálně 290 000 korun. Funkci prý ale vykonávat nesměl, protože působil také v dozorčí radě firmy Porcela Plus, na jejíž majetek byl vypsán konkurz.

Obvodní soud pro Prahu 9 nepokládá Březinovo jednání za nezákonné. Jeho trestní stíhání nejprve zastavil a následně pražského zastupitele třikrát zprostil obžaloby. Kauzu ale zatím pokaždé vrátil do hry odvolací Městský soud v Praze, který ji obvodnímu soudu přikázal znovu projednat. V případě odsouzení Březinovi hrozí až pětiletý trest.

Někdejší ministr bez portfeje ve vládě Miloše Zemana vinu od počátku odmítá. Dopravní podnik prý nechtěl úmyslně podvést ani mu způsobit škodu, přičemž trestní zákoník definuje podvod jako úmyslný trestný čin.

Při výkonu funkce v dozorčí radě se údajně opíral o stanovisko právní kanceláře, která tvrdila, že působení ve firmě Porcela Plus není překážkou pro působení v radě dopravního podniku.


Další články
Nahoru