Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud zprostil exstarostu Lomeckého obžaloby související s prodejem bytu Prahy 1
Bývalý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Soud zprostil exstarostu Lomeckého obžaloby související s prodejem bytu Prahy 1

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek zprostil bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Verdikt není pravomocný. Státní zástupce Tomáš Jarolímek v obžalobě tvrdí, že Lomecký nezákonně prodal byt v centru hlavního města. Bývalý starosta obžalobu odmítá, tvrdí, že pouze dodržel podmínky veřejné soutěže.

„Nebyla prokázána subjektivní stránka trestného činu, tedy, že by se obžalovaný úmyslně dopustil jednání spočívajícího ve zneužití svého postavení tak, aby poškozené vznikla nějaká škoda," řekl soudce Jan Kratina. Lomecký podle něj postupoval v souladu s usnesením zastupitelstva a stanoviskem právníků.

Veřejné řízení na sedmipokojový byt o výměře téměř 230 metrů čtverečních v Opletalově ulici vyhrála v roce 2012 dcera manželky miliardáře Pavla Tykače, která za něj nabídla podle žalobce téměř 18 milionů korun. Někdejší starosta však nakonec v roce 2013 uzavřel smlouvu s jinou uchazečkou, která skončila v soutěži pátá s nabídkou 7,1 milionu. Udělal to podle obžaloby bez vědomí zastupitelstva, přestože jeho povinností bylo nechat ji zastupiteli schválit.

Státní zástupce původně v obžalobě tvrdil, že Lomecký způsobil škodu 3,3 milionů korun, na základě dnes provedeného znaleckého posudku ale uvedl, že možná škoda mohla být minimálně 300 000 korun. Pro bývalého starostu Jarolímek navrhnul dvouletou podmínku a peněžitý trest 200 000 korun.

Byt posléze skončil ve vlastnictví společnosti Ivany Tykač, koupila jej zhruba za deset milionů korun.

Lomecký ve  čtvrtek v závěrečné řeči zopakoval, že se cítí nevinen. Praha 1 podle něj v roce 2012 řešila vybydlování centra. V podmínkách, které pro městskou část vypracovala právní kancelář, tak například stálo, že jeden člověk nesmí koupit více bytů nebo že nemovitosti nesmějí být prodány firmám.

Městská část tím chtěla podle Lomeckého zabránit bohatým lidem a realitním kancelářím, aby byty kupovali jako investici a předělali je na Airbnb.

Městská část podle bývalého starosty prodávala byty, které nemohla dále pronajímat, například proto, že byly nadrozměrné nebo ve špatném stavu. Bývalý starosta také řekl, že si uvědomoval cenový rozdíl mezi nabídkami. Zastupitelstvo ale podle něj schválilo pořadí jednotlivých nabídek, ne jednu konkrétní.

Ve chvíli, kdy někteří zájemci odstoupili a jiní získali byty v dalších výběrových řízeních, podepsal smlouvu se zájemkyní s nejvyšší platnou nabídkou. Uchazečku podle své výpovědi neznal. „Necítím žádnou vinu, byť cena byla na nižší hranici, než na jakou bych přistupoval," řekl Lomecký. Odmítl také, že by městské části způsobil jakoukoli škodu.

Lomecký čelí spolu s dalšími 27 lidmi obžalobě v jiné kauze týkající se prodeje bytů Prahy 1. Obvodní soud všechny loni na podzim nepravomocně osvobodil. Případem se bude zabýval odvolací pražský městský soud 22. dubna.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru