Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud zamítl žádost Prahy prodloužit lhůtu mimosoudní dohody s Muchovými dědici
V roce 2011 se plátna Slovenské epopeje vrátila z Moravského Krumlova do Prahy a byla instalována ve Veletržním paláci. Od poloviny roku 2021 jsou opět dočasně na Moravě. Foto: Martin Frouz / Praha.eu

Soud zamítl žádost Prahy prodloužit lhůtu mimosoudní dohody s Muchovými dědici

Městský soud v Praze zamítl žádost pražského magistrátu na prodloužení lhůty na mimosoudní dohodu s rodinou Alfonse Muchy ohledně Slovanské epopeje. Rozhodnutí soud zdůvodnil tím, že obě strany měly na dohodu dostatek času a lhůtu není třeba prodlužovat. Odvolací soud tak začne jednat v polovině června. ČTK to řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

Obvodní soud pro Prahu 1 koncem roku 2020 rozhodl v neprospěch hlavního města, které podle něj nesplnilo malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory a cyklus pláten tak městu nepatří.

Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin. K dohodě ale dosud nedošlo a skončila soudem určená lhůta, o jejíž prodloužení město žádalo. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

„Bohužel, a neříkám to rád, se potvrdilo, na co jsem upozorňoval, a to, že soud zamítl návrh prodloužení lhůty na přerušení soudního sporu a dát nám čas na mimosoudní řešení. Soud to zdůvodnil tak, že rok byla dostatečná doba a není důvod lhůtu prodlužovat. Rozhodnutí nám výrazně komplikuje situaci, ale stále ji nepovažuji za neřešitelnou. Budu se chtít sejít s rodinou Muchových a pokusit se v následujících týdnech o uzavření dohody,“ řekl  ČTK Pospíšil.

Podle svých slov již kontaktoval právníky zastupující dědice a chce se s nimi co nejdříve sejít. „Udělám vše pro to, abychom během velmi krátké doby, kterou máme, dospěli k dohodě. Pořád si myslím, že je šance se domluvit," řekl Pospíšil.

Rozhodnutí soudu je podle něho nejisté a nelze je předvídat, proto dává podle svých slov přednost dohodě. Nicméně i tak se magistrát podle něho připravuje na soudní řízení, kdy byl třeba posílen právní tým, který město zastupuje.

Obvodní soud pro Prahu 1 v prosinci 2020 vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek není pravomocný. Malířův příbuzný John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Město s rozsudkem nesouhlasí.

Obě strany pak loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení, které spočívalo v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin. K dohodě však dosud nedošlo. S jejími podmínkami navíc Pospíšil nesouhlasí, protože podle něho je nejdříve potřeba ukončit soudní řízení a teprve poté podepsat tuto dohodu.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou k vidění do roku 2026.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru