Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud zamítl stížnost samospráv kvůli koridoru okruhu na severu Prahy
Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina. Foto: Jan Puci

Soud zamítl stížnost samospráv kvůli koridoru okruhu na severu Prahy

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost samospráv, které zpochybnily vymezení několika částí budoucího silničního okruhu na severu Prahy od Ruzyně po Satalice. Koridory jsou zahrnuté v druhé aktualizaci krajských zásad územního rozvoje schválené středočeským zastupitelstvem v roce 2018. Obsáhlé rozhodnutí NSS dočasně zpřístupnil na úřední desce. Severní partie okruhu Prahy je stále ve fázi příprav.

Samosprávy se nejprve neúspěšně obrátily na Krajský soud v Praze, poté na NSS. Pod kasační stížnost se podepsali zástupci městské části Praha-Suchdol a obcí Radonice, Veleň, Přezletice a Podolanka a také jedna obyvatelka Suchdola.

U krajského soudu i NSS poukazovaly samosprávy například na to, že případná stavba v daném koridoru povede k překročení limitů hluku a znečištění. Podobná úvaha je však podle správních soudů předčasná, více prostoru pro posouzení bude v územním řízení.

„Smyslem vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území je prověřit, zda není a priori vyloučeno, aby byl daný záměr do území umístěn. Konkrétní prověření limitů je již úkolem územního řízení," konstatoval NSS.

Další kontrola zákonnosti jednotlivých záměrů pak přichází ve stavebním a kolaudačním řízení. „Pokud bude shledáno, že nedostály zákonným požadavkům (například z důvodu porušení veřejnoprávních limitů), nebude lze je v těchto řízeních povolit," stojí v rozsudku. Obce neuspěly ani s kritikou nedostatečného posouzení synergických a kumulativních vlivů na životní prostředí.

V řízení u správních soudů šlo konkrétně o koridory označené VPS D001 a VPS D011, včetně mimoúrovňových křižovatek, přeložek a souvisejících staveb. Jsou to úseky budoucího silničního okruhu, které se nacházejí na území Středočeského kraje. Zbytek je na území Prahy.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru