Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky
Tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost pražského magistrátu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil kolaudační souhlas pro část tunelového komplexu Blanka. Jde o úsek mezi Špejcharem a Pelc Tyrolkou. Důvodem pro loňský zásah městského soudu bylo nedodržení jedné z podmínek stavebního povolení, konkrétně části protihlukových opatření – výměny oken. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

Úsek městského okruhu Špejchar – Pelc Tyrolka získal stavební povolení v roce 2006 s řadou podmínek, včetně protihlukových opatření na obytných a zdravotnických budovách v okolí. V září 2019 provedl magistrát závěrečnou kontrolní prohlídku stavby a v říjnu téhož roku vydal kolaudační souhlas.

Na městský soud se pak obrátil spolek Holešovičky pro lidi a jeden z rezidentů ulice V Holešovičkách. Uplatnili řadu námitek, většinu jich soud vyhodnotil jako nedůvodných. Dal jim však za pravdu alespoň v tom, že část navržených protihlukových úprav nebyla včas dokončená, a proto kolaudační souhlas zrušil.

Magistrát reagoval neúspěšnou kasační stížností k NSS. Ve stížnosti uvedl, že městský soud chápal spornou podmínku příliš doslovně a že se hluková zátěž v mezičase snížila díky dalším opatřením. Podle NSS nejde o relevantní argumenty.

„Podmínka č. 21 stavebního povolení uložila stavebníkovi povinnost provést protihluková opatření podle protihlukové studie, a současně z ní tak plynulo právo vlastníků nemovitostí mít tato opatření na svých domech provedena," stojí v rozhodnutí NSS.

Správní soud také připomněl, že s většinou námitek k hlukové zátěži, emisím do ovzduší a nedostatečné koordinaci staveb pisatelé žaloby neuspěli. „Žalobci však budou mít možnost podat případně žalobu i proti novému kolaudačnímu souhlasu," uzavřel NSS.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru