Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky
Tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost pražského magistrátu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil kolaudační souhlas pro část tunelového komplexu Blanka. Jde o úsek mezi Špejcharem a Pelc Tyrolkou. Důvodem pro loňský zásah městského soudu bylo nedodržení jedné z podmínek stavebního povolení, konkrétně části protihlukových opatření – výměny oken. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

Úsek městského okruhu Špejchar – Pelc Tyrolka získal stavební povolení v roce 2006 s řadou podmínek, včetně protihlukových opatření na obytných a zdravotnických budovách v okolí. V září 2019 provedl magistrát závěrečnou kontrolní prohlídku stavby a v říjnu téhož roku vydal kolaudační souhlas.

Na městský soud se pak obrátil spolek Holešovičky pro lidi a jeden z rezidentů ulice V Holešovičkách. Uplatnili řadu námitek, většinu jich soud vyhodnotil jako nedůvodných. Dal jim však za pravdu alespoň v tom, že část navržených protihlukových úprav nebyla včas dokončená, a proto kolaudační souhlas zrušil.

Magistrát reagoval neúspěšnou kasační stížností k NSS. Ve stížnosti uvedl, že městský soud chápal spornou podmínku příliš doslovně a že se hluková zátěž v mezičase snížila díky dalším opatřením. Podle NSS nejde o relevantní argumenty.

„Podmínka č. 21 stavebního povolení uložila stavebníkovi povinnost provést protihluková opatření podle protihlukové studie, a současně z ní tak plynulo právo vlastníků nemovitostí mít tato opatření na svých domech provedena," stojí v rozhodnutí NSS.

Správní soud také připomněl, že s většinou námitek k hlukové zátěži, emisím do ovzduší a nedostatečné koordinaci staveb pisatelé žaloby neuspěli. „Žalobci však budou mít možnost podat případně žalobu i proti novému kolaudačnímu souhlasu," uzavřel NSS.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru