Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky
Tunelový komplex Blanka. Foto: archiv

Soud zamítl stížnost magistrátu proti zrušení kolaudace části Blanky

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost pražského magistrátu proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zrušil kolaudační souhlas pro část tunelového komplexu Blanka. Jde o úsek mezi Špejcharem a Pelc Tyrolkou. Důvodem pro loňský zásah městského soudu bylo nedodržení jedné z podmínek stavebního povolení, konkrétně části protihlukových opatření – výměny oken. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

Úsek městského okruhu Špejchar – Pelc Tyrolka získal stavební povolení v roce 2006 s řadou podmínek, včetně protihlukových opatření na obytných a zdravotnických budovách v okolí. V září 2019 provedl magistrát závěrečnou kontrolní prohlídku stavby a v říjnu téhož roku vydal kolaudační souhlas.

Na městský soud se pak obrátil spolek Holešovičky pro lidi a jeden z rezidentů ulice V Holešovičkách. Uplatnili řadu námitek, většinu jich soud vyhodnotil jako nedůvodných. Dal jim však za pravdu alespoň v tom, že část navržených protihlukových úprav nebyla včas dokončená, a proto kolaudační souhlas zrušil.

Magistrát reagoval neúspěšnou kasační stížností k NSS. Ve stížnosti uvedl, že městský soud chápal spornou podmínku příliš doslovně a že se hluková zátěž v mezičase snížila díky dalším opatřením. Podle NSS nejde o relevantní argumenty.

„Podmínka č. 21 stavebního povolení uložila stavebníkovi povinnost provést protihluková opatření podle protihlukové studie, a současně z ní tak plynulo právo vlastníků nemovitostí mít tato opatření na svých domech provedena," stojí v rozhodnutí NSS.

Správní soud také připomněl, že s většinou námitek k hlukové zátěži, emisím do ovzduší a nedostatečné koordinaci staveb pisatelé žaloby neuspěli. „Žalobci však budou mít možnost podat případně žalobu i proti novému kolaudačnímu souhlasu," uzavřel NSS.


Autor: ČTK

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru