dnes
Sobota - polojasno
15°C
zítra
Neděle - zatazeno
14°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
14°C
Soud začne rozhodovat o vlastnictví Muchovy Slovanské epopeje
Slovanská epopej byla k vidění v Praze do konce loňského roku. Foto: archiv

Soud začne rozhodovat o vlastnictví Muchovy Slovanské epopeje

Otázkou, komu patří kulturní památka Slovanská epopej, se začne ve středu zabývat soud. Za výlučného vlastníka cyklu pláten secesního malíře Alfonsa Muchy se považuje Praha, umělcův příbuzný John to ale svou žalobou zpochybnil.

Hlavní město podle něj nesplnilo stanovenou podmínku, podle níž mělo dílu postavit samostatnou výstavní síň. Mucha nesouhlasí se zapůjčením epopeje do Asie, kam mají plátna odcestovat již v únoru.

Žalobu na určení vlastnictví podal John Mucha loni v dubnu. Veřejně ji bude projednávat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Martina Tvrdková. Podle vyjádření Nadace Mucha se bude muset vypořádat s otázkou, zda se Praha vlastníkem epopeje vůbec stala.

John Mucha dříve uvedl, že pokud by spor vyhrál, mohlo by se dílo z metropole vrátit do Moravského Krumlova. Na tamním zámku bylo vystaveno desítky let.

Praha nároky Johna Muchy na sérii dvaceti velkoformátových pláten odmítá. Dlouhodobě trvá na stanovisku, že je řádným a výlučným vlastníkem souboru.

Malířův příbuzný zastává názor, že epopej by neměla cestovat do zahraničí, protože to nebylo záměrem autora, který dílo věnoval Praze, a tím i celému českému národu. Obává se poškození obrazů. Proti vyvezení památky vznikla petice, kterou vedle Muchy podepsal i starosta Moravského Krumlova.

Do Prahy se cyklus za velké mediální pozornosti přestěhoval v roce 2012. Přesun vyvolal vlnu nevole nejen v Moravském Krumlově, ale i u vedení Jihomoravského kraje a části veřejnosti. Muchova rodina se mu snažila zabránit soudně.

Do konce loňského roku pak byla epopej k vidění v pražském Veletržním paláci, kam si ji přišlo prohlédnout přes 380 000 návštěvníků.

V prvním lednovém týdnu začalo snímání pláten. K dnešnímu dni jich mají restaurátoři stočených na speciálních válcích celkem 13, do konce týdne by měla všechna plátna skončit v přepravních boxech.

Poté budou čekat v klimatizovaném depozitáři Národní galerie na cestu do Japonska. Restaurátor zodpovědný za přesun Tomáš Berger ČTK řekl, že epopej se dostane do Tokia třemi spoji mířícími přes Frankfurt.

Zatím není jasné, zda bude turné pokračovat i do Číny – ministerstvo kultury to zatím nepovolilo. Podle Národní galerie jsou plátna ve výborném stavu a na transport jsou připravena.

Do Česka by se měla epopej vrátit v polovině příštího roku. Praha věří, že po návratu z Asie zájem lidí o dílo ještě vzroste. Přispět k tomu má i nová výstavní síň. Město ji podle nedávného vyjádření primátorky plánuje vystavět v místě někdejšího železničního nádraží na Těšnově.

Obrazy, které znázorňují dějiny Slovanů, maloval Mucha na zámku Zbiroh celkem 18 let. Inspiroval se slovanskou mytologií a historií českého národa.

V rámci příprav podnikl studijní cesty po Rusku, Polsku, Srbsku a Bulharsku. Prvních 11 pláten bylo v roce 1919 představeno v pražském Klementinu a poté sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Dnes v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

Včera v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Včera v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru