Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Soud začal projednávat případ řidičky, která v opilosti způsobila smrt policisty
Soud. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud začal projednávat případ řidičky, která v opilosti způsobila smrt policisty

Pražský městský soud se dnes začal zabývat případem řidičky, která předloni v červenci způsobila nehodu, při níž zemřel policista. Nehodu původně projednával Obvodní soud pro Prahu 4, loni na podzim však rozhodl, že by mohlo být jednání ženy posouzeno přísněji. Případ proto přešel k městskému soudu. Soud dnes vyslechl obžalovanou Jitku Rudovičovou, hlavní líčení bude pokračovat v druhé polovině dubna.

Podle obžaloby žena v ulici 5. května narazila do vozu moravskoslezských policistů, kteří se služebně vraceli z hlavního města. Při srážce zemřel jednatřicetiletý policista, jenž seděl na levém zadním sedadle. Další dva policisté – muž a žena – skončili s vážnými zraněními v nemocnici.

Rudovičová byla obžalována z usmrcení z nedbalosti, těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Obvodní soud ale loni konstatoval, že by případ mohl být posouzen jako obecné ohrožení, případ proto přešel k vyššímu soudu. Za obecné ohrožení se smrtelným následkem mohou soudy ženě uložit až patnáctileté vězení.

Hlavní líčení se tak znovu koná od začátku. Rudovičová u soudu dnes vypovídala stejně jako u obvodního soudu. Přiznala, že řídila opilá. Soudu znovu popsala, že se v den nehody pohádala u bazénu s manželem, během odpoledne prý vypila asi láhev vína a nějaké vodky. Manžel ji podle její výpovědi při konfliktu uhodil, poté, co dorazili domů, se proto převlékla a odjela.

Většinu děje si údajně nepamatuje, vzpomíná si až na to, jak se nad ní po nehodě na silnici u svodidel skláněl policista.

Soudkyně obvodního soudu loni konstatovala, že k nehodě došlo tak, jak bylo popsáno v obžalobě, ze znaleckého zkoumání však vyplynulo, že při jízdě Rudovičová zrychlila až na rychlost 200 kilometrů za hodinu.

Obžaloba přitom hovořila o maximální rychlosti 150 kilometrů za hodinu. V takto vysoké rychlosti podle soudu obžalovaná těsně minula 12 vozidel. Svědci vypověděli, že jízda byla velmi riskantní a obžalované museli s vozidly uhýbat.

Rodina zemřelého a zranění policisté po Rudovičové požadují téměř tři miliony korun. Žena jim už část peněz uhradila.


Autor: ČTK

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru