Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Soud vypořádal všechny stížnosti na volby do pražského zastupitelstva
Volby se konaly před měsícem. Ilustrační foto: archiv

Soud vypořádal všechny stížnosti na volby do pražského zastupitelstva

Městský soud v Praze vypořádal všechny stížnosti na volby do magistrátního zastupitelstva. Ode dneška tak platí patnáctidenní lhůta, do které musí být svoláno ustavující jednání pražských zastupitelů. Termín dosluhující vedení města nyní hledá. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nejvíce stížností mířilo na volby právě na magistrát, a to šest. Další stížnosti, se kterými se musí soud vypořádat, mířily na volby 11 radnic. Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října do 16:00. Námitky ovlivňují lhůtu svolání ustavujícího zastupitelstva.

„V úterý soud vypořádal poslední námitky na volby do zastupitelstva hlavního města a od dnešního dne tak platí lhůta 15 dnů, do které se musí ustavující zastupitelstvo konat. Nejzazší termín je 9. listopadu s tím, že musí být svoláno panem primátorem (Zdeňkem Hřibem) alespoň sedm dní dopředu. Termín jednání nyní řešíme," uvedl Hofman.

Obecný program ustavujícího zasedání schválili radní již na svém pondělním jednání. Na ustavujícím zastupitelstvu složí slib všichni zvolení zastupitelé. V případě, že do té doby vznikne v metropoli nová magistrátní koalice, mohl by být volen nový primátor, jeho náměstci a radní.

„Pokud by nový primátor a nová rada nebyli zvoleni, pokračuje v řízení města dosavadní primátor a současní členové rady," dodal Hofman.

Městskému soudu v Praze dorazilo 23 návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí, což je proti volbám před čtyřmi lety o dva méně.

Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb, přepočítání hlasů a v několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření, že někteří kandidáti sice mají v dané městské části trvalé bydliště, ale fakticky bydlí jinde.

Stížnosti soud postupně vypořádává. Podle informací uvedených na elektronické úřední desce soudu do dnešních zhruba 11:45 vypořádal soud, včetně těch magistrátních, 18 z celkových 23 stížností, když je zamítl či odmítl. Dosud zůstávají nedořešené stížnosti v Praze 4, 10, 11, 15 a 18 a v Lysolajích.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.

Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN, jednání však nadále pokračují.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru