Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud vypořádal všechny stížnosti na volby do pražského zastupitelstva
Volby se konaly před měsícem. Ilustrační foto: archiv

Soud vypořádal všechny stížnosti na volby do pražského zastupitelstva

Městský soud v Praze vypořádal všechny stížnosti na volby do magistrátního zastupitelstva. Ode dneška tak platí patnáctidenní lhůta, do které musí být svoláno ustavující jednání pražských zastupitelů. Termín dosluhující vedení města nyní hledá. ČTK to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nejvíce stížností mířilo na volby právě na magistrát, a to šest. Další stížnosti, se kterými se musí soud vypořádat, mířily na volby 11 radnic. Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října do 16:00. Námitky ovlivňují lhůtu svolání ustavujícího zastupitelstva.

„V úterý soud vypořádal poslední námitky na volby do zastupitelstva hlavního města a od dnešního dne tak platí lhůta 15 dnů, do které se musí ustavující zastupitelstvo konat. Nejzazší termín je 9. listopadu s tím, že musí být svoláno panem primátorem (Zdeňkem Hřibem) alespoň sedm dní dopředu. Termín jednání nyní řešíme," uvedl Hofman.

Obecný program ustavujícího zasedání schválili radní již na svém pondělním jednání. Na ustavujícím zastupitelstvu složí slib všichni zvolení zastupitelé. V případě, že do té doby vznikne v metropoli nová magistrátní koalice, mohl by být volen nový primátor, jeho náměstci a radní.

„Pokud by nový primátor a nová rada nebyli zvoleni, pokračuje v řízení města dosavadní primátor a současní členové rady," dodal Hofman.

Městskému soudu v Praze dorazilo 23 návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí, což je proti volbám před čtyřmi lety o dva méně.

Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb, přepočítání hlasů a v několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření, že někteří kandidáti sice mají v dané městské části trvalé bydliště, ale fakticky bydlí jinde.

Stížnosti soud postupně vypořádává. Podle informací uvedených na elektronické úřední desce soudu do dnešních zhruba 11:45 vypořádal soud, včetně těch magistrátních, 18 z celkových 23 stížností, když je zamítl či odmítl. Dosud zůstávají nedořešené stížnosti v Praze 4, 10, 11, 15 a 18 a v Lysolajích.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty.

Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN, jednání však nadále pokračují.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru