Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 21°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud v Praze zamítl devět z 23 návrhů zpochybňujících volby do zastupitelstev
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud v Praze zamítl devět z 23 návrhů zpochybňujících volby do zastupitelstev

Městský soud v Praze zatím zamítl devět ze 23 platných návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí. Odmítl také tři stížnosti, které dorazily k soudu po lhůtě, ve které je bylo možné podat. Vyplývá to z informací zveřejněných na elektronické úřední desce soudu. Nejvíce stížností mířilo na volby na magistrát, a to šest, a stížnosti se týkaly také voleb na 11 radnic.

Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října do 16:00. Námitky ovlivňují lhůtu svolání ustavujícího zastupitelstva.

Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb. Týkalo se to například zamítnutých stížností na volby v Řeporyjích nebo jedné ze stížností v Praze 1.

Počty hlasů požadoval přepočítat jeden z podatelů ve volbách na magistrát a další pak neúspěšně zpochybňoval sčítání hlasů ve dvou volebních okrscích v Praze 17.

V několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření na to, že kandidát mající v dané městské části trvalé bydliště, fakticky bydlí jinde. Je to případ například čtyř kandidátů v Praze 4 nebo jednoho kandidáta v Praze 7. Obě stížnosti soud zamítl. Na neplatnost volby kandidátů se objevila stížnost také v Praze 10.

Soud odmítl rovněž tři stížnosti, které jejich podavatelé doručili soudu po lhůtě, po kterou je bylo možné posílat. Lhůta končila v pátek 7. října v 16:00, avšak soudu byly doručeny s několikahodinovým zpožděním. Týkaly se voleb na magistrát a v Praze 5 a 17.

Stížnosti ovlivnily termín jednání zastupitelstev. Podle zákona musí primátor či starosta městské části do 15 dnů od konce lhůty pro podání stížností svolat ustavující jednání zastupitelů, ovšem pouze v případě, že volby nikdo nenapadne.

V případě, že napadne, začne platit 15denní lhůta na svolání zastupitelstva až ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů. V řadě městských částí se už konala, a tamní radnice tak již mají zvoleno nové vedení.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty.

Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru