Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud v Praze zamítl devět z 23 návrhů zpochybňujících volby do zastupitelstev
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud v Praze zamítl devět z 23 návrhů zpochybňujících volby do zastupitelstev

Městský soud v Praze zatím zamítl devět ze 23 platných návrhů zpochybňujících volby do pražského zastupitelstva a zastupitelstev městských částí. Odmítl také tři stížnosti, které dorazily k soudu po lhůtě, ve které je bylo možné podat. Vyplývá to z informací zveřejněných na elektronické úřední desce soudu. Nejvíce stížností mířilo na volby na magistrát, a to šest, a stížnosti se týkaly také voleb na 11 radnic.

Obrátit se na soud se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů mohli lidé do 7. října do 16:00. Námitky ovlivňují lhůtu svolání ustavujícího zastupitelstva.

Stěžovatelé se na soud obraceli mimo jiné s návrhy na zneplatnění voleb. Týkalo se to například zamítnutých stížností na volby v Řeporyjích nebo jedné ze stížností v Praze 1.

Počty hlasů požadoval přepočítat jeden z podatelů ve volbách na magistrát a další pak neúspěšně zpochybňoval sčítání hlasů ve dvou volebních okrscích v Praze 17.

V několika městských částech stěžovatelé podali návrh kvůli podezření na to, že kandidát mající v dané městské části trvalé bydliště, fakticky bydlí jinde. Je to případ například čtyř kandidátů v Praze 4 nebo jednoho kandidáta v Praze 7. Obě stížnosti soud zamítl. Na neplatnost volby kandidátů se objevila stížnost také v Praze 10.

Soud odmítl rovněž tři stížnosti, které jejich podavatelé doručili soudu po lhůtě, po kterou je bylo možné posílat. Lhůta končila v pátek 7. října v 16:00, avšak soudu byly doručeny s několikahodinovým zpožděním. Týkaly se voleb na magistrát a v Praze 5 a 17.

Stížnosti ovlivnily termín jednání zastupitelstev. Podle zákona musí primátor či starosta městské části do 15 dnů od konce lhůty pro podání stížností svolat ustavující jednání zastupitelů, ovšem pouze v případě, že volby nikdo nenapadne.

V případě, že napadne, začne platit 15denní lhůta na svolání zastupitelstva až ode dne nabytí právní moci rozhodnutí soudu o posledním z podaných návrhů. V řadě městských částí se už konala, a tamní radnice tak již mají zvoleno nové vedení.

Volby na magistrát v Praze letos vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty.

Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů. Za preferovanou označil vítěz voleb koalici kopírující vládní formát Spolu, Piráti a STAN.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Dnes ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru