dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Soud v Praze propustil zadrženého Kurda. Chyba, čílí se Ankara a varuje před zhoršením vztahů s Českem
Už v pondělí v Praze demonstrovaly dvě stovky Kurdů proti vydání Sáliha Muslima do Turecka. Foto: Petr Vrabec

Soud v Praze propustil zadrženého Kurda. Chyba, čílí se Ankara a varuje před zhoršením vztahů s Českem

Pražský městský soud včera propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. O jeho vydání usiluje Turecko, které muže považuje za teroristu, zatímco podle Kurdů je Muslim hrdinou v boji proti samozvanému Islámskému státu (IS).

Soudce včera přijal Muslimův slib, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí českého soudu považují turečtí politici a diplomaté za podporu teroristické organizace, může podle nich zhoršit vztahy obou zemí.

Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Sedmašedesátiletý Syřan Muslim sice opustil jednací síň v doprovodu policejních těžkooděnců, avšak bez pout na rukou. Oznámení jeho právníka o propuštění na svobodu nadšeně přivítali Kurdové, kteří politika přišli podpořit na chodbu soudu i před soudní budovu ve Spálené ulici.

Muslim poté novinářům řekl, že své propuštění v Česku považuje za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Odmítl tak kritiku Turecka, podle něhož je rozhodnutí o neuvalení vazby politické. Myslí si, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože v Evropě upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů.

Popřel, že by měl cokoliv společného s teroristickými bombovými útoky v Ankaře, s nimiž ho spojují turecké úřady. „Jsem politik, nemám s tím nic společného. Co se děje uvnitř Turecka, nás nezajímá. Zaměřujeme se na situaci na severu Sýrie," uvedl Muslim na dotaz ČTK.

Místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag prohlásil, že rozhodnutí pražského soudu je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou. Verdikt podle něj „podporuje teroristické organizace" a je „jasnou podporou terorismu".

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül označil verdikt pražského městského soudu za chybu. „Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví," řekl Gül novinářům v Ankaře. Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali zopakoval, že propuštění Muslima by mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. „Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku," uvedl velvyslanec.

Muslim do loňského roku působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Podle informací ČTK se zatykač na jeho osobu, který loni v květnu vydal turecký Nejvyšší soud, týká několika trestných činů – konkrétně rozvracení jednoty a integrity státu, vraždy, poškozování cizího majetku a přepravování nebezpečných materiálů.

Turci Muslima spojují s bombovým útokem v Ankaře z března 2017, který podle nich zosnovala výkonná rada Kurdské strany pracujících. Dřívější zatykač z prosince 2016 pak Muslima spojil s jiným bombovým útokem, při němž zemřelo 29 lidí a dalších 87 bylo zraněno.

Pražské městské státní zastupitelství v návrhu na uvalení předběžné vazby konstatovalo, že v Turecku lze za tyto trestné činy uložit doživotí a že tvrzené skutky jsou trestné i podle českého trestního zákoníku – a to jako rozvracení republiky a teroristický útok.

Muslim uvedl, že zatykači vydanému Nejvyšším soudem v Ankaře nepřikládal význam. Poukázal na to, že v Evropě bez problémů pobývají i další lidé, které Turecko řadí na seznam nejhledanějších teroristů.

Pro skutečnost, že byl zadržen právě v Česku, když předtím veřejně vystupoval například v Německu nebo Belgii, nemá vysvětlení. O důvodu spekulovat nechtěl. Žádné stížnosti ohledně svého pobytu v policejní cele nezmínil.

Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. Včera se desítky protestujících Kurdů sešly před budovou pražského městského soudu, kde kritizovaly tureckého prezidenta jako diktátora a fašistu.

Turecko označuje kurdského politika za teroristu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

Organizaci PKK, která bojuje na jihovýchodě Turecka za autonomní Kurdistán, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou. Sálih Muslim v minulosti odmítl, že by PYD byla přímo napojena na PKK. Levicová PYD je nejsilnější politickou stranou na severu Sýrie a usiluje o uznání kurdské autonomie v Sýrii.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru