dnes
Neděle - oblacno
9°C
zítra
Pondělí - zatazeno
8°C
pozítří
Úterý - prehanky-dest
10°C
Soud v Praze propustil zadrženého Kurda. Chyba, čílí se Ankara a varuje před zhoršením vztahů s Českem
Už v pondělí v Praze demonstrovaly dvě stovky Kurdů proti vydání Sáliha Muslima do Turecka. Foto: Petr Vrabec

Soud v Praze propustil zadrženého Kurda. Chyba, čílí se Ankara a varuje před zhoršením vztahů s Českem

Pražský městský soud včera propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima, kterého česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. O jeho vydání usiluje Turecko, které muže považuje za teroristu, zatímco podle Kurdů je Muslim hrdinou v boji proti samozvanému Islámskému státu (IS).

Soudce včera přijal Muslimův slib, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí českého soudu považují turečtí politici a diplomaté za podporu teroristické organizace, může podle nich zhoršit vztahy obou zemí.

Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Sedmašedesátiletý Syřan Muslim sice opustil jednací síň v doprovodu policejních těžkooděnců, avšak bez pout na rukou. Oznámení jeho právníka o propuštění na svobodu nadšeně přivítali Kurdové, kteří politika přišli podpořit na chodbu soudu i před soudní budovu ve Spálené ulici.

Muslim poté novinářům řekl, že své propuštění v Česku považuje za rozhodnutí nezávislého soudu, který nepodléhá politickým tlakům. Odmítl tak kritiku Turecka, podle něhož je rozhodnutí o neuvalení vazby politické. Myslí si, že se ho turecká vláda snaží umlčet, protože v Evropě upozorňuje na zabíjení kurdských civilistů.

Popřel, že by měl cokoliv společného s teroristickými bombovými útoky v Ankaře, s nimiž ho spojují turecké úřady. „Jsem politik, nemám s tím nic společného. Co se děje uvnitř Turecka, nás nezajímá. Zaměřujeme se na situaci na severu Sýrie," uvedl Muslim na dotaz ČTK.

Místopředseda turecké vlády a vládní mluvčí Bekir Bozdag prohlásil, že rozhodnutí pražského soudu je v rozporu s mezinárodním právem a bude mít vliv na vztahy s Českou republikou. Verdikt podle něj „podporuje teroristické organizace" a je „jasnou podporou terorismu".

Turecký ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül označil verdikt pražského městského soudu za chybu. „Očekáváme, že naši partneři tuto chybu co nejdříve napraví," řekl Gül novinářům v Ankaře. Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali zopakoval, že propuštění Muslima by mohlo mít negativní vliv na česko-turecké vztahy. „Toto rozhodnutí jsme nečekali. Sálih Muslim se v posledních letech podílel na několika teroristických útocích v Turecku," uvedl velvyslanec.

Muslim do loňského roku působil ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Podle informací ČTK se zatykač na jeho osobu, který loni v květnu vydal turecký Nejvyšší soud, týká několika trestných činů – konkrétně rozvracení jednoty a integrity státu, vraždy, poškozování cizího majetku a přepravování nebezpečných materiálů.

Turci Muslima spojují s bombovým útokem v Ankaře z března 2017, který podle nich zosnovala výkonná rada Kurdské strany pracujících. Dřívější zatykač z prosince 2016 pak Muslima spojil s jiným bombovým útokem, při němž zemřelo 29 lidí a dalších 87 bylo zraněno.

Pražské městské státní zastupitelství v návrhu na uvalení předběžné vazby konstatovalo, že v Turecku lze za tyto trestné činy uložit doživotí a že tvrzené skutky jsou trestné i podle českého trestního zákoníku – a to jako rozvracení republiky a teroristický útok.

Muslim uvedl, že zatykači vydanému Nejvyšším soudem v Ankaře nepřikládal význam. Poukázal na to, že v Evropě bez problémů pobývají i další lidé, které Turecko řadí na seznam nejhledanějších teroristů.

Pro skutečnost, že byl zadržen právě v Česku, když předtím veřejně vystupoval například v Německu nebo Belgii, nemá vysvětlení. O důvodu spekulovat nechtěl. Žádné stížnosti ohledně svého pobytu v policejní cele nezmínil.

Proti zadržení politika v pondělí demonstrovaly kurdské organizace v řadě zemí, kromě ČR například v Dánsku, Norsku, Kanadě nebo Británii. Včera se desítky protestujících Kurdů sešly před budovou pražského městského soudu, kde kritizovaly tureckého prezidenta jako diktátora a fašistu.

Turecko označuje kurdského politika za teroristu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK).

Organizaci PKK, která bojuje na jihovýchodě Turecka za autonomní Kurdistán, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou. Sálih Muslim v minulosti odmítl, že by PYD byla přímo napojena na PKK. Levicová PYD je nejsilnější politickou stranou na severu Sýrie a usiluje o uznání kurdské autonomie v Sýrii.


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

23. března 2018 v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Další články
Nahoru