Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud uložil muži 18 let vězení za vraždu a okradení přítelkyně, po propuštění chce jít na duchovní pouť
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud uložil muži 18 let vězení za vraždu a okradení přítelkyně, po propuštění chce jít na duchovní pouť

Soud uložil Tomáši Nálevkovi 18 let vězení za vraždu přítelkyně. Ženu ubodal v pražském bytě, poté ji okradl o věci za více než půl milionu korun a odjel na Slovensko, kde ho později dopadla policie. Verdikt není pravomocný. Soud označil za motiv vraždy to, že se partnerka chtěla s Nálevkou rozejít, čímž by muž přišel o bydlení i finanční výpomoc.

Vražda se stala loni 3. března v pronajatém bytě v Letňanech. Nálevka zasadil své přítelkyni nožem 21 ran do hlavy, hrudníku, zad i končetin. Jedenatřicetiletá farmaceutka a vojačka z povolání vykrvácela. Muž jí poté vybral úspory z účtu, sebral její elektroniku i šperky a jejím autem odjel nejprve do Ostravy a poté do Spišské Staré Vsi. Tam ho 14. března zadržela zásahová jednotka.

Pětatřicetiletý Nálevka je nezaměstnaný. „Rozchodem by se dostal do problémů jak finančních, tak existenčních. Neměl zajištěné žádné bydlení. Byl zatížený celou řadou exekucí," konstatovala předsedkyně soudního senátu Iveta Havlíková.

Muž tvrdí, že si na útok nevzpomíná. Snažil se přesvědčit soudní senát také o tom, že vztah chtěl ukončit on, nikoliv jeho přítelkyně. Soud mu to neuvěřil, stejně jako tvrzení, že byl při činu silně opilý. Po vraždě si totiž počínal racionálně – setřel podlahu, osprchoval se a šel s platební kartou zavražděné zjistit, kolik má na účtu peněz.

Za vraždu spáchanou obzvlášť trýznivým způsobem hrozilo muži 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Nálevka svůj čin v závěrečné řeči označil za „selhání v mezilidské rovině“. „Nemohu připustit, že bych si byl byť jen částečně vědom toho, co činím,“ řekl soudu. Zároveň prosil o mírné potrestání a druhou šanci.

„Mohu-li dostat trest výchovný, například osm let ve věznici s ostrahou, nebudu se odvolávat, zaplatím odškodnění, výlohy soudu a vazby,“ prohlásil s tím, že „v tuto chvíli mu jde o život“. Dodal, že po propuštění navštíví hrob své přítelkyně a poté se co nejdříve vydá na duchovní pouť do španělského města Santiago de Compostela.


Autor: ČTK

Policisté rozmluvili muži skok z Nuselského mostu

Dnes v 09:24

Den před svatým Václavem hodinu před půlnocí přivedla tíživá životní situace na Nuselský most jednačtyřicetiletého muže, který se rozhodl ukončit svá trápení skokem dolů. Tou dobou na místo mířily i hlídky z policejních služeben Nové město a Vinohrady, kam je prostřednictvím operačního důstojníka...

Kvůli ztrátě telefonu chtěl skočit do Vltavy

Včera v 09:14

V časných ranních hodinách se minulý týden na městskou policii obrátily s prosbou o pomoc dvě vystrašené ženy pracující v baru na Národní třídě. Bar měl již zavřeno a dovnitř se dobýval opilý muž, který tam údajně ztratil telefon a dožadoval se jeho vydání.

Zatínal pěsti a vyzýval strážníky k boji

30. září 2022 v 10:56

Dvojici opilých mužů, která poškozovala zaparkovaná auta, řešili strážníci z Prahy 1 v Myslíkově ulici. Během zjišťování rozsahu způsobené škody začal jeden z mužů hlídku slovně napadat a svou agresivitu stupňoval bez ohledu na opakované výzvy k uklidnění.

Nabídl úplatek a slíbil, že už to nikdy neudělá

27. září 2022 v 10:33

Policisté z oddělení hlídkové služby si v polovině září kolem půlnoci povšimli v Pélleově ulici v Praze 6 muže na skútru, který na silnici podivně kličkoval, proto se ho rozhodli zkontrolovat.

Najedl se, něco popil a usnul na podlaze

27. září 2022 v 07:36

Policisté prvního policejního obvodu zadrželi čtyřiatřicetiletého muže, který ve čtvrtek ráno vykopl dveře zadního vchodu do restaurace v Praze 1 a vstoupil dovnitř. Tam se začal chovat, jako by byl doma. Nejprve si oblékl oblečení, které nalezl na věšáku, poté začal hodovat a popíjet alkohol....

Kapsáři se zaměřili na bezbranné seniory

26. září 2022 v 09:45

Kriminalisté ze 7. oddělení obecné kriminality Prahy I. vypátrali a zadrželi čtyři osoby, které se dopouštěly opakovaných kapesních krádeží v centru metropole. Při nich se zaměřovali hlavně na seniory.

Kočka pokousala hasiče

8. září 2022 ve 14:23

Pražští hasiči ze dvou stanic zasahovali ve čtvrtek 8. září od 10:34 hodin v Jabloňové ulici v Praze 10. Hořelo tam vybavení bytu panelového domu. Hasiči zasahovali v dýchací technice.

Strážníci zabránili vykradení bytu

6. září 2022 ve 12:57

Mladého cizince, který vlezl do přízemního bytu, vypátrali včera kolem patnácté hodiny strážníci. Kvůli muži, na kterého byl vydán příkaz k zatčení, se na místo sjely všechny složky IZS. O případu strážníky informoval prostřednictvím linky 156 náhodný...

Další články
Nahoru