Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud uložil bývalému řediteli pražské hygieny podmínku za vydírání
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud uložil bývalému řediteli pražské hygieny podmínku za vydírání

Soud uložil bývalému řediteli Hygienické stanice hlavního města Prahy Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest. Na dotaz ČTK to dnes uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček. Kauza se týká vydírání podřízeného, verdikt není pravomocný. Na posun v případu upozornil server Seznam Zprávy.

Jarolímkovi spoluobžalovaní – někdejší ekonomický šéf pražské hygieny Radim Bureš a tamní bývalý ředitel odboru ekonomicko-provozních činností Zdeněk Vališ – se zatím verdiktu nedočkali. Soudce sdělil, že jejich trestní řízení vyloučil k samostatnému projednání.

Obžaloba tvrdí, že trojice vydírala staršího kolegu, pod kterého spadala kontrola restaurací. Muži po něm údajně chtěli, aby jim pravidelně odevzdával finanční příspěvky, a doporučili mu, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných podniků.

Zaměstnanec na korupci nepřistoupil a mužům postupně ze svého údajně odevzdal 95 000 korun. U soudu uvedl, že se bál, že jinak přijde o práci. Trojici si ale ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci nahrával, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz.

Muži vinu odmítají a zpochybňují věrohodnost klíčového svědka. Mimo jiné uvedli, že jeho cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním jejího ředitele.

Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ.


Autor: ČTK

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

Další články
Nahoru