Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud uložil bývalému řediteli pražské hygieny podmínku za vydírání
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud uložil bývalému řediteli pražské hygieny podmínku za vydírání

Soud uložil bývalému řediteli Hygienické stanice hlavního města Prahy Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest. Na dotaz ČTK to dnes uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček. Kauza se týká vydírání podřízeného, verdikt není pravomocný. Na posun v případu upozornil server Seznam Zprávy.

Jarolímkovi spoluobžalovaní – někdejší ekonomický šéf pražské hygieny Radim Bureš a tamní bývalý ředitel odboru ekonomicko-provozních činností Zdeněk Vališ – se zatím verdiktu nedočkali. Soudce sdělil, že jejich trestní řízení vyloučil k samostatnému projednání.

Obžaloba tvrdí, že trojice vydírala staršího kolegu, pod kterého spadala kontrola restaurací. Muži po něm údajně chtěli, aby jim pravidelně odevzdával finanční příspěvky, a doporučili mu, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných podniků.

Zaměstnanec na korupci nepřistoupil a mužům postupně ze svého údajně odevzdal 95 000 korun. U soudu uvedl, že se bál, že jinak přijde o práci. Trojici si ale ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci nahrával, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz.

Muži vinu odmítají a zpochybňují věrohodnost klíčového svědka. Mimo jiné uvedli, že jeho cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním jejího ředitele.

Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ.


Autor: ČTK

Nadační fond nezávislé žurnalistiky nově vede Petr Orálek

1. května 2022 v 17:34

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) od dneška nově vede novinář a ekonom Petr Orálek. Fond o tom informoval na svém webu.

U dětských hřišť v Kobylisích byly vysazeny stromy

6. listopadu 2021 v 11:27

Sdružení Arnika společně se spolkem Krásné Kobylisy včera vysadilo stromy v blízkém okolí dětských hřišť v Kobylisích, na kterých se paradoxně právě v letních měsících nedá kvůli vedru vydržet. Jedno z nich (hřiště v Burešově ulici) dokonce získalo nechvalně známou přezdívku...

Další články
Nahoru