Dnes Sobota - mlha 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud se začal zabývat případem postřeleného chlapce vzduchovkou v parku
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud se začal zabývat případem postřeleného chlapce vzduchovkou v parku

Obvodní soud pro Prahu 9 se začal zabývat případem muže, který podle kriminalistů loni v listopadu postřelil třináctiletého chlapce v parku na Černém Mostě. Státní zástupce ho viní z ublížení na zdraví, výtržnictví a nebezpečného ohrožování. Hlavní líčení bude pokračovat na konci června, sedmašedesátiletému obžalovanému hrozí až pět let vězení. Vinu odmítá, chlapce podle něj vzduchovkou nezasáhl úmyslně a incidentu lituje.

Obžalovaný u soudu vypověděl, že při výstřelu nevěděl, že zbraň je nabitá diabolkou, a že při střelbě ani nemířil. Řekl, že chlapce zasáhnout nechtěl, snažil se pouze skupinu dětí z nedaleké základní školy Chvaletická, která dělala opakovaně u jeho pozemku hluk, vyplašit zvukem výstřelu. Uvedl, že se obával vniknutí chlapců na pozemek.

Obžaloba ale například poukázala na to, že vzdálenost, na kterou muž chlapce postřelil, je zhruba 18 metrů, a zpochybnila tak, že by bez míření mohl dítě zasáhnout. Podle znění obžaloby měl navíc být ukrytý a na děti vyčkávat. To obžalovaný odmítá. „Omlouvám se a je mi to líto, nikoho jsem trefit nechtěl, svědomí mě nejspíš bude tížit už napořád", řekl.

Zranění chlapce podle lékařských posudků neohrozila na životě, na soud se však obrátil s žádostí o náhradu nemajetkové újmy, včetně takzvaného bolestného, a to ve výši zhruba 103 000 korun. Asi 46 000 korun požadují po obžalovaném také zástupci zdravotní pojišťovny.

Nepříjemnosti s chováním dětí se obžalovaný důchodce údajně pokoušel řešit už v minulosti, mimo jiné i s městskou policií, nikdy ale nic nehlásil. Podle něj po výstřelu nevěděl, že někoho trefil a odešel domů sledovat televizi.

Uvedl, že o postřelení chlapce se dozvěděl až od policejní zásahové jednotky, která na místo přijela. Policisté u střelce také zajistili několik nelegálně držených zbraní, včetně podomácku vyrobených.

Soud bude pokračovat ve středu 21. června, předsedkyně senátu Zuzana Kotyzová i obhájkyně Jana Sládková chtějí vyslechnout mimo jiné i další děti, které u události byly – včetně postřeleného chlapce. Vzhledem k jejich věku to bude však bez přítomnosti veřejnosti či médií.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru