Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud se začal zabývat případem, který souvisí s pronájmy prostor v metru
Soud. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud se začal zabývat případem, který souvisí s pronájmy prostor v metru

Okresní soud Praha-západ se dnes začal zabývat případem údajného vyvádění peněz různých společností, které podle obžaloby souviselo se sjednáváním pronájmů prostor v pražském metru. Všech šest obžalovaných, mezi kterými jsou i zástupci dotčených společností, před soudem uvedlo, že vinu necítí. Za zpronevěru jim hrozí dva až osm let vězení. Hlavní líčení bylo po dnešku odročeno na neurčito.

Státní zástupce Adam Borgula tvrdí, že jednatelé různých firem uzavřeli v letech 2007 až 2009 s Peterem Kmetěm ze společnosti Cokeville Assets (CA) účelové smlouvy o zprostředkování „příležitosti zřídit provozovny“ ve veřejných a neveřejných nebytových prostorech v různých stanicích metra. Za to jim firmy pravidelně platily.

Podle spisu ale všichni obžalovaní věděli, že CA nebude provádět žádné aktivity a jejich cílem bylo z firem vyvést ve prospěch CA peníze. Obžalobě kromě Kmetě čelí ještě Roman Mizera, Daniel Švambera, Jan Valtr, Jaroslav Novotný a Martin Žilák. Obžalovaní podle Borguly firmám způsobili škodu v řádech milionů.

Všichni obžalovaní dnes u soudu vinu odmítli, k obžalobě se vyjádřili, na otázky soudu, žalobce i obhájců ale odpovídat nechtěli. Kmeť soudu řekl, že smlouvy podepsal, o jejich plnění se podle něj staral Valtr. Ten soudu popsal, co činnost obnášela, šlo například o poskytování informací o tom, jaký sortiment mají okolní prodejny ve stanicích metra, o informace o okolí stanic nebo o plánovaných rekonstrukcích. Upozornil také na to, že podle vyjádření dotčených společností jim žádná škoda nevznikla.

O tom, že k plnění smluv došlo, hovořili i další obžalovaní. Švambera řekl, že na základě dodaných informací se jeho firma rozhodla, zda chce podat přihlášku do výběrového řízení na pronájem prostor, pokud zvítězila, vyplácela CA pravidelně provizi, což podle něj nebylo nic neobvyklého. I Mizera řekl, že podmínky smlouvy byly pro jeho společnost výhodné, podle něj firma dodnes z pronajatých prostor vydělává.

Kmeť a Valtr figurují i v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) a firmy Neograph. Soud je loni v listopadu nepravomocně osvobodil. Kmeť byl také v minulosti odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, z vězení byl podmínečně propuštěn loni v listopadu.


Autor: ČTK

Se dvěma zákazy řízení ujížděl na kradené motorce, nakonec havaroval

Včera ve 12:37

Policisté si včera v půl jedenácté večer všimli ve Vršovické ulici v Praze 10 řidiče motocyklu, kterého chtěli zkontrolovat. Ten odbočil do ulice Bělocerkevská a nereagoval na výzvu k zastavení, naopak přidal plyn a snažil se jim ztratit z dohledu. 

Pod vlivem drog riskoval život na mostě

7. srpna 2022 v 09:43

Operační důstojník na lince 158 přijal v pondělí ráno oznámení o nálezu většího množství sáčků s neznámou látkou, které se měly nacházet v Trocnovské ulici v Praze 3. Policisté z obvodní hlídkové služby Prahy 1 přijeli na místo během několika málo minut, ale místo sáčků nalezli muže, který zmateně...

Na hlavy strážníků házeli ocelové trubky

7. srpna 2022 v 07:26

Žena, která působila jako osoba bez domova a měla u sebe drahé jízdní kolo, se zdála podezřelá muži z Botevovy ulice v Praze 12 a zavolal na linku 156. Vyslané hlídce žena vypověděla, že kolo objevila u popelnic, a když se k němu delší dobu nikdo nehlásil, usoudila, že si ho...

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Další články
Nahoru