Dnes Pondělí - zatazeno 11°C
Zítra Úterý - polojasno 14°C
Pondělí 19. 4. 2021
Svátek má Rostislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Soud se začal zabývat případem, který souvisí s pronájmy prostor v metru
Soud. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud se začal zabývat případem, který souvisí s pronájmy prostor v metru

Okresní soud Praha-západ se dnes začal zabývat případem údajného vyvádění peněz různých společností, které podle obžaloby souviselo se sjednáváním pronájmů prostor v pražském metru. Všech šest obžalovaných, mezi kterými jsou i zástupci dotčených společností, před soudem uvedlo, že vinu necítí. Za zpronevěru jim hrozí dva až osm let vězení. Hlavní líčení bylo po dnešku odročeno na neurčito.

Státní zástupce Adam Borgula tvrdí, že jednatelé různých firem uzavřeli v letech 2007 až 2009 s Peterem Kmetěm ze společnosti Cokeville Assets (CA) účelové smlouvy o zprostředkování „příležitosti zřídit provozovny“ ve veřejných a neveřejných nebytových prostorech v různých stanicích metra. Za to jim firmy pravidelně platily.

Podle spisu ale všichni obžalovaní věděli, že CA nebude provádět žádné aktivity a jejich cílem bylo z firem vyvést ve prospěch CA peníze. Obžalobě kromě Kmetě čelí ještě Roman Mizera, Daniel Švambera, Jan Valtr, Jaroslav Novotný a Martin Žilák. Obžalovaní podle Borguly firmám způsobili škodu v řádech milionů.

Všichni obžalovaní dnes u soudu vinu odmítli, k obžalobě se vyjádřili, na otázky soudu, žalobce i obhájců ale odpovídat nechtěli. Kmeť soudu řekl, že smlouvy podepsal, o jejich plnění se podle něj staral Valtr. Ten soudu popsal, co činnost obnášela, šlo například o poskytování informací o tom, jaký sortiment mají okolní prodejny ve stanicích metra, o informace o okolí stanic nebo o plánovaných rekonstrukcích. Upozornil také na to, že podle vyjádření dotčených společností jim žádná škoda nevznikla.

O tom, že k plnění smluv došlo, hovořili i další obžalovaní. Švambera řekl, že na základě dodaných informací se jeho firma rozhodla, zda chce podat přihlášku do výběrového řízení na pronájem prostor, pokud zvítězila, vyplácela CA pravidelně provizi, což podle něj nebylo nic neobvyklého. I Mizera řekl, že podmínky smlouvy byly pro jeho společnost výhodné, podle něj firma dodnes z pronajatých prostor vydělává.

Kmeť a Valtr figurují i v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) a firmy Neograph. Soud je loni v listopadu nepravomocně osvobodil. Kmeť byl také v minulosti odsouzen za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical, z vězení byl podmínečně propuštěn loni v listopadu.


Řítil se Prahou, pak havaroval do sloupu

Včera v 19:50

Pronásledování mají za sebou pražští policisté, kterým včera večer ujížděl řidič v osobním autě. Vše začalo nahlášením dopravní nehody v areálu Nemocnice Na Bulovce, kde měl řidič svým vozidlem nacouvat do skleněných dveří urgentního příjmu a ujet pryč.

Před ruskou ambasádou se sešlo zhruba sto demonstrantů

Včera v 16:43

Přes sto demonstrantů se dnes odpoledne sešlo před budovou ruské ambasády v Praze a provolávalo Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti.

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

17. dubna 2021 v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

17. dubna 2021 v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Zdrogovaný muž ohrožoval záchranáře, pak se pokusil se zničit automat na poplatky

17. dubna 2021 v 07:16

Jako smyslů zbavený řádil ve středu hodinu po půlnoci 25letý muž při převozu na vyšetření do Nemocnice Na Františku. K jeho zklidnění museli strážníci dvakrát zasáhnout a použít donucovací prostředky. Následně pomohli i s jeho převozem na psychiatrii.

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

15. dubna 2021 ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Další články
Nahoru