Dnes Sobota - polojasno 23°C
Zítra Neděle - oblacno 23°C
Sobota 13. 4. 2024
Svátek má Aleš
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud přiznal exprimátorovi Hudečkovi 763 000 korun za kauzu Opencard
Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček. Foto: archiv

Soud přiznal exprimátorovi Hudečkovi 763 000 korun za kauzu Opencard

Soud přiznal bývalému pražskému primátorovi Tomáši Hudečkovi zhruba 763 000 korun jako odškodné za nezákonné stíhání v kauze Opencard. Rozsudek není pravomocný a strany se mohou odvolat. Někdejší komunální politik z TOP 09 získal už dříve od ministerstva spravedlnosti milion korun za způsobenou nemajetkovou újmu a za výdaje na právníky. V žalobě žádal dalších 7,6 milionu korun.

Hudeček už dříve poukázal na to, že obvinění z trestné činnosti bylo likvidační pro jeho politickou kariéru. Po státu se celkově domáhal pěti milionů korun za vydání nezákonného rozhodnutí o zahájení stíhání, dále 2,6 milionu za ušlý výdělek.

„Ušlou mzdu spatřujeme v tom, že nebýt trestního stíhání a jeho délky, tak by se žalobce stal opět primátorem, náměstkem primátora či předsedou kontrolního výboru," řekl Hudečkův advokát.

Soud ohledně ušlého výdělku rozhodl, že vyčíslená hodnota se zakládá na tom, že by se Hudeček stal znovu primátorem hlavního města a jedná se pouze o tvrzení, které nelze potvrdit, náhradu tedy zamítl.

Další peníze chtěl za nepřiměřenou délku řízení. Náklady na právníky vyčíslil na 892 000 korun. Soud nepravomocně Hudečkovi přiznal zhruba 763 000 jako náhradu nemajetkové újmy za trestní stíhání a jeho délku.

Stíhání čelil Hudeček od roku 2013 do roku 2020. Společně s ním byl obviněn i současný pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a jiní někdejší radní. Policie jim kladla za vinu, že neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě Opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty.

Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně soudce, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy obžalované lidi osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Obvinění v kauze Opencard se hájili tím, že karta byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Schválení smluv jim navíc doporučila hodnotící komise.

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková následně vymohla na státu zhruba půl milionu korun za nemajetkovou újmu a dalších přibližně 840 000 korun s úroky jako ušlý zisk a náklady na právníky.

Celkem ale žádala 6,6 milionu korun. Tvrdila, že kvůli kauze nebyla znovu zvolena do funkce radní. Ministerstvo to označilo za hypotetickou domněnku a soud mu dal v tomto ohledu zapravdu.


Autor: ČTK

Praha 6 zve do Café Jirásek

Včera v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

Včera v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Praha podpoří volnočasové činnosti dětí a mládeže

11. dubna 2024 v 11:33

Pražští radní schválili poskytnutí dotace pro fungování dětských a mládežnických kroužků a oddílů. Volnočasové aktivity působící pod nestátními neziskovými organizacemi obdrží od hlavního města v letošním roce 44 100 000 Kč. Peníze jsou určeny například na rekonstrukce a provoz kluboven, tábory či...

Šestka pro příští školní rok sjednocuje platby za předškolní vzdělávání a družinu

11. dubna 2024 v 11:16

Praha 6 od příštího školního roku sjednotí platby za předškolní vzdělávání v mateřských školách a zájmové vzdělávání ve školních dužinách a školních klubech.

Další články
Nahoru