Dnes Středa - polojasno 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Soud potvrdil za loňskou vraždu a okradení přítelkyně 18 let vězení
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil za loňskou vraždu a okradení přítelkyně 18 let vězení

Tomáši Nálevkovi, který podle obžaloby loni na jaře v Praze ubodal svou přítelkyni a poté ji okradl o věci za více než půl milionu korun, dnes pražský vrchní soud potvrdil osmnáctiletý trest. Muž tvrdí, že si na útok nevzpomíná.

Podle soudů bylo motivem vraždy to, že se partnerka chtěla s Nálevkou rozejít, čímž by muž přišel o bydlení i finanční výpomoc. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Za vraždu spáchanou obzvlášť trýznivým způsobem hrozilo muži 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

„Trest odnětí svobody při polovině zákonné trestní sazby nelze v žádném případě považovat za trest nezákonný nebo nepřiměřený," uvedl při odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Součástí verdiktu je i ambulantní protialkoholní a psychiatrické léčení. Muž má také uhradit rodičům a sestře své oběti nemajetkovou újmu v celkové výši 1,8 milionu korun.

Nálevka ženu zavraždil loni 3. března v pronajatém bytě v Letňanech. Se ženou se pohádal, zřejmě právě kvůli ukončení vztahu. Jedenatřicetileté farmaceutce a vojačce z povolání zasadil 21 ran do hlavy, hrudníku, zad i končetin, žena vykrvácela.

Nálevka jí poté vybral úspory z účtu, sebral její elektroniku i šperky a jejím autem odjel nejprve do Ostravy a poté na Slovensko, kde ho 14. března zadržela zásahová jednotka.

Nálevka je nezaměstnaný, podle verdiktu pražského městského soudu, který odvolací senát potvrdil, by se rozchodem dostal o finančních a existenčních problémů. Muž podle soudu neměl zajištěné bydlení a byl zatížený řadou exekucí.

Obžalovaný se k činu v podstatě doznal, v minulosti ale tvrdil, že si čin nepamatuje a že byl silně opilý. To ale soudy odmítly – muž si podle něj po vraždě počínal racionálně, setřel podlahu, osprchoval se a šel s platební kartou zavražděné zjistit, kolik má na účtu peněz.

Nálevkův obhájce dnes v odvolání, které soud zamítl, uvedl, že nebyly zjištěny všechny okolnosti trestného činu. Poškozená žena podle něj například mohla na Nálevku zaútočit jako první, muž podle něj také nemusel mít v úmyslu přítelkyni zabít.

„Považuji tuto námitku za zcela absurdní," uvedl však v reakci státní zástupce, který zároveň připomněl způsob provedení vraždy. Obhájce žádal, aby městský soud případ znovu projednal.


Autor: ČTK

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru