Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud potvrdil podmínku pro ženu, která chtěla připravit o majetek babičku
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil podmínku pro ženu, která chtěla připravit o majetek babičku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro ženu, která podle soudů nižších instancí zneužila duševní nemoci své babičky a chtěla ji připravit o majetek. Odmítl dovolání odsouzené. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.

Žena podle justice přiměla babičku k podpisu darovací smlouvy na její spoluvlastnický podíl na nemovitosti nejméně za 12 milionů korun. O babičku se dlouhodobě starala, navštěvovala s ní lékaře, zajišťovala jí pečovatelskou službu.

Musela si tak být podle rozsudků vědoma toho, že babička nebyla pro svou závažnou dušení poruchu schopna činit právní kroky spojené s uzavíráním jakékoliv smlouvy. Trpěla demencí středně těžké až těžké úrovně.

Podle justice této indispozice vnučka zneužila a předložila babičce k podpisu darovací smlouvu, následně učinila návrh na vklad práva do katastru nemovitostí. Jen díky aktivitě rodinných příslušníků poškozené, kteří podali návrh na předběžné opatření ohledně nakládání se spoluvlastnickým podílem babičky, zápis v katastru nemovitostí proveden nebyl.

Městský soud v Praze ženě uložil pro podvod ve stádiu pokusu trest tři roky vězení podmíněně odložený na pět let. Obviněná se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze, který její odvolání jako nedůvodné zamítl.

V dovolání k Nejvyššímu soudu žena namítla, že ve věci nebyly provedeny všechny navrhované důkazy, především nebyli vyslechnuti svědci. Podle NS z obou napadených rozhodnutí vyplývá, že soudy se návrhy obhajoby na doplnění dokazování velmi pečlivě zabývaly.

„Žádný z důkazních návrhů obhajoby nezůstal opomenut, nýbrž již Městský soud v Praze k jednotlivým návrhům řádně odůvodnil, proč je považoval pro rozhodnutí ve věci za nadbytečné," uvedla mluvčí.

Podle NS tak napadená rozhodnutí soudů netrpí žádnými vadami, které by odůvodňovaly zásah dovolacího soudu kvůli porušení práva obviněné na spravedlivý proces.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru