Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud potvrdil podmínku pro ženu, která chtěla připravit o majetek babičku
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil podmínku pro ženu, která chtěla připravit o majetek babičku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podmíněný trest pro ženu, která podle soudů nižších instancí zneužila duševní nemoci své babičky a chtěla ji připravit o majetek. Odmítl dovolání odsouzené. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.

Žena podle justice přiměla babičku k podpisu darovací smlouvy na její spoluvlastnický podíl na nemovitosti nejméně za 12 milionů korun. O babičku se dlouhodobě starala, navštěvovala s ní lékaře, zajišťovala jí pečovatelskou službu.

Musela si tak být podle rozsudků vědoma toho, že babička nebyla pro svou závažnou dušení poruchu schopna činit právní kroky spojené s uzavíráním jakékoliv smlouvy. Trpěla demencí středně těžké až těžké úrovně.

Podle justice této indispozice vnučka zneužila a předložila babičce k podpisu darovací smlouvu, následně učinila návrh na vklad práva do katastru nemovitostí. Jen díky aktivitě rodinných příslušníků poškozené, kteří podali návrh na předběžné opatření ohledně nakládání se spoluvlastnickým podílem babičky, zápis v katastru nemovitostí proveden nebyl.

Městský soud v Praze ženě uložil pro podvod ve stádiu pokusu trest tři roky vězení podmíněně odložený na pět let. Obviněná se odvolala k Vrchnímu soudu v Praze, který její odvolání jako nedůvodné zamítl.

V dovolání k Nejvyššímu soudu žena namítla, že ve věci nebyly provedeny všechny navrhované důkazy, především nebyli vyslechnuti svědci. Podle NS z obou napadených rozhodnutí vyplývá, že soudy se návrhy obhajoby na doplnění dokazování velmi pečlivě zabývaly.

„Žádný z důkazních návrhů obhajoby nezůstal opomenut, nýbrž již Městský soud v Praze k jednotlivým návrhům řádně odůvodnil, proč je považoval pro rozhodnutí ve věci za nadbytečné," uvedla mluvčí.

Podle NS tak napadená rozhodnutí soudů netrpí žádnými vadami, které by odůvodňovaly zásah dovolacího soudu kvůli porušení práva obviněné na spravedlivý proces.


Autor: ČTK

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru