Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud potvrdil Moldavanovi 18 let vězení za brutální vraždu v Záběhlicích
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil Moldavanovi 18 let vězení za brutální vraždu v Záběhlicích

Soud dnes potvrdil Vjačeslavu Pavlovskému osmnáctiletý trest vězení za brutální vraždu Lotyše, kterou Moldavan spáchal společně se svým krajanem v roce 2013 v Praze. Součástí pravomocného rozsudku je i vyhoštění z Česka na neurčitou dobu. Dvojice cizinců svou oběť po společném popíjení a následné hádce umlátila a ukopala v bytě v Záběhlicích. Pavlovsky pak tělo pohodil v parku.

Vražda se stala 2. prosince 2013 v Narcisové ulici. Dvojice vrahů své čtyřiačtyřicetileté oběti uřízla část ucha kuchyňským nožem a kopala muže velkou silou do hlavy i trupu. Mimo jiné mu zlámala žebra i obratle, natrhla játra i ledviny.

Lotyš podle soudního lékaře umíral desítky minut až několik hodin. Justice proto vraždu posoudila jako obzvláště surovou a trýznivou, což zvyšuje trestní sazbu na 15 až 20 let vězení.

Pavlovsky v bytě na rozdíl od svého komplice zůstal, a ačkoliv slyšel umírajícího muže chrčet, nepřivolal mu pomoc. Nakonec vedle něj usnul na gauči. Své známé Ukrajince, která si byt pronajímala, další den poslal do práce zprávu, že ji po návratu domů čeká překvapení.

Když cizinka objevila mrtvolu, odmítla Pavlovskému asistovat při odklízení těla. Čin ale zároveň nenahlásila, za což ji soudy později uložily roční podmíněný trest.

Před tím, než stačila policie Pavlovského zadržet, odjel do Moskvy. Osmnáctiletý trest mu tak české soudy původně uložily v jeho nepřítomnosti. Loni v září ale Rusko muže vydalo do Česka, a soud se tak konal znovu.

Moldavan v hlavním líčení přiznal zapojení do konfliktu, tvrdil ale, že rozhodující rány zasadil jeho kamarád. Toho soudy potrestaly 15 lety odnětí svobody.

Pavlovsky dříve vypověděl, že se Lotyše bál, protože byl agresivní, protože ho několik týdnů před incidentem napadl nožem a protože se vychloubal, že v minulosti někoho zavraždil.

Na druhého Moldavana Lotyš podle Pavlovského žárlil, a proto celý konflikt vedoucí k jeho smrti Lotyš sám vyprovokoval. Předseda odvolacího senátu Robert Fremr dnes ale tuto obhajobu odmítl.

„Ke stěžejnímu násilí došlo v době, kdy poškozený nebyl ozbrojen a neútočil,“ podotkl soudce. Zdůraznil, že záminka k brutálnímu útoku byla malicherná a že napadený muž musel násilí vnímat velmi trýznivě.

Moldavan uváděl, že do Moskvy po deseti letech strávených v Česku neuprchl, ale odjel za svými příbuznými. V Rusku se nicméně skrýval až do doby, kdy ho zadržela tamní policie.

„Nemám co dodat. Opakuji, že toho lituji,“ řekl dnes stručně drobný pětatřicetiletý cizinec. Dříve ke skutkům prohlásil, že byl mladý a nerozvážný a že se jich dopustil pod vlivem alkoholu, který nyní už tři roky nepije. Podle Fremra ale neprojevil ke spáchané vraždě skutečně sebekritický postoj.

Pavlovský dostal přísnější trest než jeho komplic i proto, že dva měsíce před vraždou napadl v baru v pražské Hyacintové ulici jiného muže. Starší host se tam tehdy slovně zastal servírky, ke které se Moldavan choval nevhodně.

Cizinec na výtku zareagoval tak, že muže srazil pěstí ze židle a poté ho na zemi mlátil do obličeje, dokud mu nepřelámal nos i čelist. Soudy toto počínání vyhodnotily jako těžké ublížení na zdraví a výtržnictví.

Moldavan k incidentu vypověděl, že si ho přesně nepamatuje. Podle něj se rvačka Podle něj se rvačka spustila proto, že druhý host na něj měl rasistické narážky. Toto tvrzení o vzájemném konfliktu ale popřeli svědci, podle nichž byl útok jednostranný.


Autor: ČTK

V ubytovně byl pobodán muž

20. dubna 2024 v 18:41

V noci na sobotu byl pobodán po konfliktu na ubytovně v dolních Chabrech třicetiletý cizinec, kterého převezli záchranáři do nemocnice.

Při napadení v autoservisu v Řepích zemřel muž

19. dubna 2024 v 08:08

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne zasahovali u případu napadení v autoservisu v Řepích. Zemřel tam muž, dalšího policie zadržela.

Mladík měl halucinace, podle kamaráda užil LSD

9. dubna 2024 ve 14:46

Službu bez opilých nebo zdrogovaných lidí by strážníci sloužící v centru hlavního města hledali v paměti dlouho. Tentokrát šlo o 23letého mladíka po požití LSD.

Záměnu pacientek na Bulovce vyšetřuje policie jako ublížení na zdraví

29. března 2024 v 19:07

Záměnu pacientek ve Fakultní nemocnici Bulovka (FNB), kvůli které jedna z nich potratila, kriminalisté vyšetřují pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Na sociální síti X to v pátek uvedla policie. Oznámila také, že ji dnes kontaktoval právní zástupce jedné z pacientek. Zdravotníci...

Další články
Nahoru