Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance

Odvolací soud potvrdil bývalému řediteli pražské hygienické stanice Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a peněžitý trest půl milionu korun za vydírání podřízeného. Dnešní verdikt je pravomocný. Obžaloba tvrdí, že Jarolímek vyžadoval prostřednictvím dalších dvou spolupachatelů pravidelné odevzdávání finančních příspěvků od staršího kolegy, pod nějž spadala kontrola restaurací.

Předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Libor Vávra označil uložený podmíněný trest za ryze výchovný. Připomněl, že Jarolímek byl doposud bezúhonný.

„Zcela správně byl uložen relativně citelný peněžitý trest, protože právě k získání majetkového prospěchu směřovalo jednání všech pachatelů," poznamenal soudce.

Obžalobě čelí ještě někdejší ekonomický šéf pražské hygieny Radim Bureš a tamní bývalý ředitel odboru ekonomicko-provozních činností Zdeněk Vališ. Ti se zatím verdiktu nedočkali, protože Obvodní soud pro Prahu 1 řeší jejich skutky v samostatném řízení.

Trojice podle obžaloby žádala po vydíraném zaměstnanci peníze a muži mu doporučili, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných podniků. Kolega na korupci nepřistoupil a mužům postupně ze svého odevzdal 95 000 korun.

U soudu dříve uvedl, že se bál, že jinak přijde o práci. Trojici si ale ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci začal nahrávat, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz o trestné činnosti.

Jarolímek v kauze využil svého práva nevypovídat, z odvolacího zasedání se omluvil. Jeho obhájce uvedl, že z provedeného dokazování nevyplývá aktivní role jeho klienta v celé věci. S tím ale Vávra nesouhlasil.

„Soud prvního stupně jasně popsal svědecky potvrzené nejméně dva případy, kdy z chování doktora Jarolímka bylo evidentní, že je součástí dohody a že o celé situaci ví, byť je pouze tichým příjemcem," řekl.

Součástí verdiktu je i to, že Jarolímek musí vydíranému zaměstnanci zaplatit 95 000 korun jako náhradu škody. Všichni tři obžalovaní věrohodnost tohoto klíčového svědka napadali. Mimo jiné uvedli, že jeho cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním jejího ředitele.ův obhájce zpochybňoval i to, že je možné rozhodnout o Jarolímkově vině dřív, než bude pravomocně rozhodnuto o vině jeho spoluobžalovaných. Podle Vávry to ale není v rozporu s obvyklou justiční praxí.

Obžalovaný Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ.


Autor: ČTK

Jen jedno vínko a za volant

Dnes ve 13:00

Zákaz vjezdu v centru Prahy porušil 33letý řidič z Prahy 10. Na dotaz strážníků ohledně požití alkoholu odpověděl, že vypil před jízdou jedno vínko.

Plné auto oblečení, doklad o zaplacení chyběl

6. prosince 2022 v 18:11

Na náměstí Republiky oslovil hlídku strážníků zaměstnanec bezpečnostní agentury s tím, že si na kamerách všiml skupiny osob, která provádí krádeže zboží v obchodech a pak ho ukládá do zaparkovaného vozidla.

Schoval se ve sklepě

6. prosince 2022 v 11:35

V sobotu 3. prosince kontrolovala hlídka policistů pohotovostní motorizované jednotky řidiče skútru, který kolem nich chvilku předtím projel vyšší rychlostí, než je stanovená padesátka ve městě. Během kontroly se řidič všemožně vymlouval, že nemůže najít osobní doklady ani řidičský průkaz, až se...

Prchajícího muže ulicemi Prahy 5 zastavil náhodný kolemjdoucí

6. prosince 2022 v 06:29

Při kontrole pěší zóny na Andělu hlídku strážníků oslovila neznámá žena a sdělila jí, že ji celý den obtěžuje jakýsi muž. Dále uvedla, že vešel do provozovny v ulici Na Bělidle a že by měl být v celostátním pátrání. Potom rychle odešla.

Utíkal jako o život

30. listopadu 2022 ve 12:36

Do pronásledování utíkajícího muže se v pátek 25. listopadu zapojily dvě hlídky strážníků. Na základě oznámení jeli strážníci prověřit údajného uživatele drog do Mochovské ulice.

Další články
Nahoru