Dnes Středa - mlha 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 27. 10. 2021
Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance

Odvolací soud potvrdil bývalému řediteli pražské hygienické stanice Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a peněžitý trest půl milionu korun za vydírání podřízeného. Dnešní verdikt je pravomocný. Obžaloba tvrdí, že Jarolímek vyžadoval prostřednictvím dalších dvou spolupachatelů pravidelné odevzdávání finančních příspěvků od staršího kolegy, pod nějž spadala kontrola restaurací.

Předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Libor Vávra označil uložený podmíněný trest za ryze výchovný. Připomněl, že Jarolímek byl doposud bezúhonný.

„Zcela správně byl uložen relativně citelný peněžitý trest, protože právě k získání majetkového prospěchu směřovalo jednání všech pachatelů," poznamenal soudce.

Obžalobě čelí ještě někdejší ekonomický šéf pražské hygieny Radim Bureš a tamní bývalý ředitel odboru ekonomicko-provozních činností Zdeněk Vališ. Ti se zatím verdiktu nedočkali, protože Obvodní soud pro Prahu 1 řeší jejich skutky v samostatném řízení.

Trojice podle obžaloby žádala po vydíraném zaměstnanci peníze a muži mu doporučili, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných podniků. Kolega na korupci nepřistoupil a mužům postupně ze svého odevzdal 95 000 korun.

U soudu dříve uvedl, že se bál, že jinak přijde o práci. Trojici si ale ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci začal nahrávat, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz o trestné činnosti.

Jarolímek v kauze využil svého práva nevypovídat, z odvolacího zasedání se omluvil. Jeho obhájce uvedl, že z provedeného dokazování nevyplývá aktivní role jeho klienta v celé věci. S tím ale Vávra nesouhlasil.

„Soud prvního stupně jasně popsal svědecky potvrzené nejméně dva případy, kdy z chování doktora Jarolímka bylo evidentní, že je součástí dohody a že o celé situaci ví, byť je pouze tichým příjemcem," řekl.

Součástí verdiktu je i to, že Jarolímek musí vydíranému zaměstnanci zaplatit 95 000 korun jako náhradu škody. Všichni tři obžalovaní věrohodnost tohoto klíčového svědka napadali. Mimo jiné uvedli, že jeho cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním jejího ředitele.ův obhájce zpochybňoval i to, že je možné rozhodnout o Jarolímkově vině dřív, než bude pravomocně rozhodnuto o vině jeho spoluobžalovaných. Podle Vávry to ale není v rozporu s obvyklou justiční praxí.

Obžalovaný Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ.


Autor: ČTK

Pokusila se pokousat strážníky, skončila na záchytce

20. října 2021 v 11:01

O pomoc při výjezdu k silně opilé ženě obklopené skupinkou agresivních osob u stanice metra Hradčanská, požádala v sobotu v poledne městskou policii záchranná služba. Na chodníku vedle výstupu ze stanice seděla opilá žena zanedbaného vzhledu, která střídala nálady i údajné zdravotní...

Zmatená dívka seděla na římse

20. října 2021 v 06:05

K Palackého mostu v Praze 5 jela v pátek hlídka městské policie prověřit oznámení o dívce v červené mikině a s batohem na zádech, která sedí na římse mostu s nohama spuštěnýma nad náplavkou.

Chtěl ukrást katalyzátor, majitel auta jej chytil

15. října 2021 v 07:20

Ve chvíli, kdy se osmadvacetiletý muž vybavený aku rozbrušovací pilou ve středu 13. října snažil upevnit pod cizí auto hever, vyrušil ho majitel vozidla.

Poslední jízda. Pozitivní na drogy, dva zákazy řízení a v kapse pervitin

8. října 2021 v 09:31

Policisté z pohotovostní motorizované jednotky pronásledovali v úterý řidiče, který měl zákaz řízení a byl v celostátním pátraní.

Záchrana života u stanice metra Háje

5. října 2021 v 11:18

Dvě hlídky městské policie vyjížděly včera dopoledne ke stanici metra Háje, kde ve stánku s rychlým občerstvením zkolaboval muž. Na místo dorazily za rekordní čtyři minuty a vystřídaly náhodného kolemjdoucího, který ležícímu muži bez známek života prováděl nepřímou...

Jel bez registračních značek

5. října 2021 v 11:16

Auta bez registračních značek si při hlídkové činnosti v Argentinské ulici všiml v sobotu odpoledne jeden ze strážníků. Dvojice mužů sedící uvnitř neměla osobní doklady, ani doklady k vozidlu.

Dvě sražené ženy na křižovatce, jedna z nich měla vážné zranění

4. října 2021 ve 21:43

V křižovatce ulic Vinohradská a Pod Židovskými hřbitovy si 1. října dopoledne hlídka strážníků během kontrolní činnosti všimla dvou osob ležících ve vozovce za přechodem pro chodce. Starší žena měla viditelné vážné zranění, mladší, která seděla vedle ní a snažila se ji uklidnit, si stěžovala na...

Řidič projížděl pěší zónou

4. října 2021 ve 21:40

V Plzeňské ulici na Smíchově si pěší hlídka městské policie všimla osobního vozidla, které vjelo na pěší zónu, objelo tramvaj stojící v zastávce a projelo zákazem vjezdu.

Akce Zeus. Policisté ze zaměřili na nelegální migraci

3. října 2021 v 07:15

Pražští policisté obsadili dva hlavní dopravní uzly, kde se zaměřili zejména na odhalování protiprávního jednání spojeného s nelegální migrací.

Další články
Nahoru