Dnes Čtvrtek - polojasno 26°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 26°C
Čtvrtek 19. 5. 2022
Svátek má Ivo
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud potvrdil exřediteli pražské hygieny podmínku za vydírání zaměstnance

Odvolací soud potvrdil bývalému řediteli pražské hygienické stanice Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a peněžitý trest půl milionu korun za vydírání podřízeného. Dnešní verdikt je pravomocný. Obžaloba tvrdí, že Jarolímek vyžadoval prostřednictvím dalších dvou spolupachatelů pravidelné odevzdávání finančních příspěvků od staršího kolegy, pod nějž spadala kontrola restaurací.

Předseda odvolacího senátu pražského městského soudu Libor Vávra označil uložený podmíněný trest za ryze výchovný. Připomněl, že Jarolímek byl doposud bezúhonný.

„Zcela správně byl uložen relativně citelný peněžitý trest, protože právě k získání majetkového prospěchu směřovalo jednání všech pachatelů," poznamenal soudce.

Obžalobě čelí ještě někdejší ekonomický šéf pražské hygieny Radim Bureš a tamní bývalý ředitel odboru ekonomicko-provozních činností Zdeněk Vališ. Ti se zatím verdiktu nedočkali, protože Obvodní soud pro Prahu 1 řeší jejich skutky v samostatném řízení.

Trojice podle obžaloby žádala po vydíraném zaměstnanci peníze a muži mu doporučili, aby si tyto peníze bral od majitelů kontrolovaných podniků. Kolega na korupci nepřistoupil a mužům postupně ze svého odevzdal 95 000 korun.

U soudu dříve uvedl, že se bál, že jinak přijde o práci. Trojici si ale ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci začal nahrávat, a právě tyto záznamy tvoří stěžejní důkaz o trestné činnosti.

Jarolímek v kauze využil svého práva nevypovídat, z odvolacího zasedání se omluvil. Jeho obhájce uvedl, že z provedeného dokazování nevyplývá aktivní role jeho klienta v celé věci. S tím ale Vávra nesouhlasil.

„Soud prvního stupně jasně popsal svědecky potvrzené nejméně dva případy, kdy z chování doktora Jarolímka bylo evidentní, že je součástí dohody a že o celé situaci ví, byť je pouze tichým příjemcem," řekl.

Součástí verdiktu je i to, že Jarolímek musí vydíranému zaměstnanci zaplatit 95 000 korun jako náhradu škody. Všichni tři obžalovaní věrohodnost tohoto klíčového svědka napadali. Mimo jiné uvedli, že jeho cílem bylo ovládnutí instituce odstraněním jejího ředitele.ův obhájce zpochybňoval i to, že je možné rozhodnout o Jarolímkově vině dřív, než bude pravomocně rozhodnuto o vině jeho spoluobžalovaných. Podle Vávry to ale není v rozporu s obvyklou justiční praxí.

Obžalovaný Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu a za prezidenta Václava Klause řídil bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře. Později působil jako bezpečnostní ředitel na ministerstvu zdravotnictví. Na témže ministerstvu pracoval i Vališ.


Autor: ČTK

Ženský křik z potemnělé ulice zalarmoval sousedku, ta zavolala na tísňovou linku

Včera ve 12:34

Když strážníci dorazili do Výhledové ulice, spatřili v křoví na zemi dva muže. Jeden držel druhého v tzv. kravatě. Jakmile uviděl hlídku, sevření uvolnil a řekl, že byl dotyčným bezdůvodně napaden.

Muž spadnul ze stromu a kolem poházená elektronika nebyla jeho

Včera v 06:37

Hlídka strážníků našla zraněného, který si stěžoval na bolest v kotníku, sedět pod stromem hned vedle restaurace v Rumburské ulici. Tvrdil, že spadnul ze stromu a s věcmi na trávníku nemá nic společného. 

Po návratu čekalo na manžele doma překvapení

Včera v 05:38

Po otevření vstupních dveří od bytu se manželský pár nestačil divit. Neznámá žena se právě přehrabovala v jejich věcech.

Na Andělu pobíhal muž ve spodním prádle

12. května 2022 v 19:19

Včera odpoledne řešila hlídka městské policie dezorientovaného polonahého muže, který na pěší zóně Anděl pobíhal jen ve spodním prádle a zmateně se motal po ulici. S hlídkou nespolupracoval, nereagoval na výzvy.

Požár v dílně způsobil milionovou škodu

12. května 2022 v 18:53

Jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve druhém stupni poplachu v Černokostelecké ulici v Praze 10. První jednotka na místě byla deset minut po 17. hodině, ve středu 11. května.

Sražená značka u přechodu pro chodce a patník. Řidič měl přes 1,7 promile

12. května 2022 v 18:48

Auta kličkujícího z pruhu do pruhu si všimli strážníci v Kbelské ulici. Při kontrole 55letého řidiče zaujala jejich pozornost poškozená přední kapota a levá strana vozu. Navíc řidičovy pohyby i způsob komunikace vykazovaly jasné známky požití alkoholu.

Nebezpečně na sdíleném skútru

9. května 2022 v 09:31

Nebezpečná a rychlá jízda doprovázená bezdůvodným troubením upoutala minulý týden kolem půl deváté večer pozornost projíždějící hlídky strážníků v Pařížské ulici. Na výzvu k zastavení řidič přidal plyn.

Po skončení hokeje za volant

30. dubna 2022 v 07:49

Z jízdního pruhu přes obrubník na tramvajový pás a zase zpět. Tento nestandardní způsob jízdy zaznamenala hlídka strážníků pár minut minulou sobotu po půlnoci v Sokolovské ulici a řidiče osobního auta za pomoci majáků zastavila.

Cizinec zaútočil pěstí na strážníka, skončil s pouty na rukou

27. dubna 2022 ve 12:43

Těsně před půlnocí v neděli projížděla autohlídka strážníků Václavským náměstím, kde si v horní části všimla strkanice několika mužů, která přecházela ve fyzické napadání. Strážníci ke skupince osob doběhli ve chvíli, kdy jeden z mužů pěstmi útočil na hlavu a horní polovinu těla...

Další články
Nahoru