
Soud poslal v kauze Motola do vazby i Janstu, oba si s Ludvíkem podali stížnost
26. února 2025 18:39
Podle zjištění médií viní kriminalisté Janstu z toho, že pomáhal Ludvíkovi a jeho provozně-technickému náměstkovi Pavlu Budinskému legalizovat peníze získané formou úplatků od různých dodavatelů nemocnice.
Národní centrála proti organizovanému zločinu zatím v kauze obvinila 17 lidí. Evropská pověřená žalobkyně žádá vazbu i pro další dva stíhané v případu. O jednom z nich by měl soud rozhodnout ještě dnes, o pátém obviněném podle mluvčí ve čtvrtek.
Jansta se podle Monsporta zatím k vině nebo nevině nevyjadřuje. „Není na tom zdravotně dobře," uvedl právník. Ludvík si podle něj nevybavuje, že by řekl vše, co je v záznamu odposlechů, na kterých je případ založen. Zejména zpochybňuje úplatek, který údajně dostat za navýšení ceny o desítky milionů u zakázky na rekonstrukci Modrého pavilonu. „Nemocnice s tím navýšením nesouhlasila," řekl novinářům Monsport. Věc je podle právníka v počátcích a zatím neměl možnost porovnat záznamy odposlechů s originály.
Policie v případu motolské nemocnice stíhá 17 lidí kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V případě odsouzení hrozí hlavním podezřelým až dvanáctileté vězení.
ČUS sdělila ČTK, že kvůli Janstovu uvěznění bude jednat o dočasném nastavení procesů v unii. „V závěru tohoto týdne se sejde Rada ČUS, kde budeme jednat o dočasném nastavení některých procesů. Česká unie sportu nebyla ve věci šetření Fakultní nemocnice v Motole nikým kontaktována, informace čerpáme pouze z médií," sdělil manažer komunikace unie Jiří Uhlíř.
V období mezi valnými hromadami řídí unii výkonný výbor a čtyřčlenná rada složená z předsedy, dvou místopředsedů a generálního sekretáře. Každý člen rady může unii zastupovat samostatně ve všech záležitostech. Uhlíř doplnil, že oba výkonné orgány unie jsou plně funkční a budou i nadále plnit stanovený dlouhodobý program.
Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými kromě Jansty a Ludvíka například i spolumajitel stavební firmy Geosan Group Luděk Kostka. Policisté podle serveru Odkryto.cz prověřovali zejména zakázku na rekonstrukci takzvaného Modrého pavilonu v Motole, kterou prováděl Geosan. Podle médií zadrželi i obchodního ředitele firmy Ivana Havla. Zajímali se také o zakázku na onkologické centrum za víc než tři miliardy korun, které staví olomoucká společnosti Gemo. I její ředitel Miloslav Bouda by měl být mezi obviněnými. Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje také další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce.