Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Soud osvobodil pražskou státní zástupkyni Krützner v kauze neodvedení daně
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: pexels.com

Soud osvobodil pražskou státní zástupkyni Krützner v kauze neodvedení daně

Odvolací soud dnes pravomocně zprostil pražskou státní zástupkyni Sylvu Krützner viny z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Uvěřil obhajobě, podle níž byla žena přesvědčena o tom, že je od daňové povinnosti osvobozena. Krützner už danou částku – 346 000 korun – finančnímu úřadu doplatila. Obvodní soud ji původně uznal vinnou, a pokud by odvolací senát tento verdikt potvrdil, nemohla by nadále pracovat jako státní zástupkyně.

To, že Krützner od daně osvobozena nebyla, a jejím neodvedením tedy naplnila takzvanou objektivní stránku trestného činu krácení daně, konstatoval už dříve Nejvyšší soud. Pražský městský soud nyní zkoumal ještě to, zda Krützner naplnila i subjektivní stránku, a to se podle něj neprokázalo.

„Nemůžeme dojít k jednoznačnému závěru o vině," konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Kubovec. „Není úplně férové argumentovat tím, že jako právnička a státní zástupkyně má mít paní obžalovaná větší povědomí o tom, jak platit daň," podotkl.

Krützner působí jako náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Kariéru začínala jako čekatelka v Praze 10, kde si úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu.

Nastěhovala se do něj v roce 2008, o čtyři roky později jej od městské části odkoupila zhruba za 900 000 korun. Po dalších dvou letech jej prodala dalšímu majiteli za 3,4 milionu Kč. Právě tento příjem nepřiznala úřadům.

Obvodní soud pro Prahu 5 ženě loni v létě uložil peněžitý trest ve výši neodvedené daně. Městský soud v Praze jí sice následně na základě jejího odvolání osvobodil, proti tomuto rozhodnutí se ale tehdy úspěšně dovolal nejvyšší státní zástupce a městský soud dostal kauzu zpátky.

Dnes si proto předvolal k výslechu dva svědky – kamarádku Krützner, která bývala daňovou poradkyní, a daňového poradce jejího manžela. Oba potvrdili verzi, že se jich Krützner ptala v roce 2014 na radu, zda musí odvádět daň, a že ji ujistili, že se na ni daňová povinnost nevztahuje.

„Kdyby chtěla zkrátit daň, proč by vůbec oslovovala daňové poradce? Konstrukci, že si již vytvářela budoucí obhajobu, odmítáme jako zcela nelogickou," prohlásil soudce Kubovec. „Neodvedená částka nemohla stát obžalované za to, aby riskovala funkci státního zástupce," míní.

Obžaloba v minulosti upozorňovala i na okolnosti, za nichž Krützner na služební byt vůbec dosáhla. V žádosti podle státního zástupce uváděla věci, která se nezakládaly na pravdě. Například napsala, že není vlastnicí žádné nemovitosti, přitom od roku 2001 vlastnila byt v Mladé Boleslavi.

Podle žalobce od počátku věděla, že byt půjde do privatizace a chtěla ho získat a několikanásobně zhodnotit prodejem. „Získání služebního bytu mohlo být nekorektní a nemuselo být v souladu s etickými zásadami, ale to není předmětem tohoto řízení," uzavřel Kubovec.

Případy, kdy státní zástupce sám skončí potrestán soudem, jsou poměrně výjimečné. V roce 2011 například přerovský okresní soud vyměřil tehdy již bývalému olomouckému žalobci Aleši Zdráhalovi za jízdu s alkoholem v krvi pětiměsíční podmínku.

Častěji než před soudem se státní zástupci zodpovídají před kárným senátem Nejvyššího správního soudu, který je zpravidla trestá snížením platu nebo důtkou. Jen několikrát v uplynulých letech sáhl kárný senát k nejpřísnějšímu trestu, tedy k odvolání žalobce z funkce.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru