Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Soud osvobodil pražskou státní zástupkyni Krützner v kauze neodvedení daně
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: pexels.com

Soud osvobodil pražskou státní zástupkyni Krützner v kauze neodvedení daně

Odvolací soud dnes pravomocně zprostil pražskou státní zástupkyni Sylvu Krützner viny z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Uvěřil obhajobě, podle níž byla žena přesvědčena o tom, že je od daňové povinnosti osvobozena. Krützner už danou částku – 346 000 korun – finančnímu úřadu doplatila. Obvodní soud ji původně uznal vinnou, a pokud by odvolací senát tento verdikt potvrdil, nemohla by nadále pracovat jako státní zástupkyně.

To, že Krützner od daně osvobozena nebyla, a jejím neodvedením tedy naplnila takzvanou objektivní stránku trestného činu krácení daně, konstatoval už dříve Nejvyšší soud. Pražský městský soud nyní zkoumal ještě to, zda Krützner naplnila i subjektivní stránku, a to se podle něj neprokázalo.

„Nemůžeme dojít k jednoznačnému závěru o vině," konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Kubovec. „Není úplně férové argumentovat tím, že jako právnička a státní zástupkyně má mít paní obžalovaná větší povědomí o tom, jak platit daň," podotkl.

Krützner působí jako náměstkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6. Kariéru začínala jako čekatelka v Praze 10, kde si úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu.

Nastěhovala se do něj v roce 2008, o čtyři roky později jej od městské části odkoupila zhruba za 900 000 korun. Po dalších dvou letech jej prodala dalšímu majiteli za 3,4 milionu Kč. Právě tento příjem nepřiznala úřadům.

Obvodní soud pro Prahu 5 ženě loni v létě uložil peněžitý trest ve výši neodvedené daně. Městský soud v Praze jí sice následně na základě jejího odvolání osvobodil, proti tomuto rozhodnutí se ale tehdy úspěšně dovolal nejvyšší státní zástupce a městský soud dostal kauzu zpátky.

Dnes si proto předvolal k výslechu dva svědky – kamarádku Krützner, která bývala daňovou poradkyní, a daňového poradce jejího manžela. Oba potvrdili verzi, že se jich Krützner ptala v roce 2014 na radu, zda musí odvádět daň, a že ji ujistili, že se na ni daňová povinnost nevztahuje.

„Kdyby chtěla zkrátit daň, proč by vůbec oslovovala daňové poradce? Konstrukci, že si již vytvářela budoucí obhajobu, odmítáme jako zcela nelogickou," prohlásil soudce Kubovec. „Neodvedená částka nemohla stát obžalované za to, aby riskovala funkci státního zástupce," míní.

Obžaloba v minulosti upozorňovala i na okolnosti, za nichž Krützner na služební byt vůbec dosáhla. V žádosti podle státního zástupce uváděla věci, která se nezakládaly na pravdě. Například napsala, že není vlastnicí žádné nemovitosti, přitom od roku 2001 vlastnila byt v Mladé Boleslavi.

Podle žalobce od počátku věděla, že byt půjde do privatizace a chtěla ho získat a několikanásobně zhodnotit prodejem. „Získání služebního bytu mohlo být nekorektní a nemuselo být v souladu s etickými zásadami, ale to není předmětem tohoto řízení," uzavřel Kubovec.

Případy, kdy státní zástupce sám skončí potrestán soudem, jsou poměrně výjimečné. V roce 2011 například přerovský okresní soud vyměřil tehdy již bývalému olomouckému žalobci Aleši Zdráhalovi za jízdu s alkoholem v krvi pětiměsíční podmínku.

Častěji než před soudem se státní zástupci zodpovídají před kárným senátem Nejvyššího správního soudu, který je zpravidla trestá snížením platu nebo důtkou. Jen několikrát v uplynulých letech sáhl kárný senát k nejpřísnějšímu trestu, tedy k odvolání žalobce z funkce.


Autor: ČTK

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru