Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Soud opět uložil matce za únos pětileté dcery tři roky vězení, trest má snížený na polovinu
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud opět uložil matce za únos pětileté dcery tři roky vězení, trest má snížený na polovinu

Za únos a zavlečení pětileté dcery z pražské Uhříněvsi do Rakouska uložil pražský městský soud matce dívky opětovně tříletý trest vězení. Ženě stejně jako loni snížil původní trest na polovinu. Odvolací senát se případem zabýval již podruhé, jeho předchozí verdikt zrušil Nejvyšší soud. Synovi a známému ženy, kteří jí s únosem pomáhali, potvrdil dvouleté podmíněné tresty. Verdikt je pravomocný. Všem obžalovaným hrozilo až osm let odnětí svobody.

Nejvyšší soud nařídil po dovolání ženina známého městskému soudu, aby doplnil dokazování. Odvolací senát proto dnes vyslechl ještě jednoho svědka v případu. „Důkaz nepřinesl nic nového. Naše závěry zůstávají stejné," prohlásila předsedkyně senátu Petra Benešová.

Stejně jako při předchozím odvolacím líčení připadal i dnes soudu šestiletý trest uložený matce dívky prvoinstančním soudem příliš přísný. Zároveň ale senát zamítl odvolání obou mužů, kteří žádali zproštění obžaloby. „Minimálně museli tušit, že ta záležitost je velmi nestandardní," uvedla soudkyně.

Žena měla s dcerou v době únosu soudně povolený jen asistovaný styk za dohledu sociální pracovnice, a to jednou za 14 dní. Podle dřívějšího vyjádření soudu byla v zoufalé situaci. Druhý den měla mít hlavní líčení, ve kterém čelila obžalobě za falešné nařčení manžela ze zneužívání jejich později unesené dcery. Tato kauza se nakonec neprojednala jen proto, že by matčino případné potrestání nebylo vzhledem k závažnějšímu stíhání za únos účelné.

Únos holčičky se stal 16. dubna 2019 na ulici za bílého dne. Provedli ho ženin dvacetiletý syn z předchozího vztahu a její náhodný známý, kterého poznala přes internet. Syn dívku vytrhl babičce, která s ní šla na autobus.

Oba muži pak s dítětem odběhli k autu, kde na ně čekala matka dívky, a společně odjeli do Brna. Odtamtud žena pokračovala jiným autem až na mezinárodní letiště ve Vídni, kde ji s dcerou zadržela policie.

Dvaačtyřicetiletá žena, která dříve byla učitelkou v mateřské školce, byla od svého zadržení ve vazbě. Přiznala se, že dceru unesla. Popřela ale tvrzení obžaloby, že s dítětem plánovala odletět do Keni.

Uvedla, že dceru sebrala, aby upozornila na svou rodinnou situaci, a že s ní odjela do Brna proto, aby se tam obrátila na ombudsmanku. Na vídeňské letiště jela podle vlastních slov pouze vyzvednout kamarádku. Měla však s sebou jak několik zavazadel, tak i dceřin cestovní pas.


Autor: ČTK

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

30. ledna 2023 ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru