Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Soud opět uložil matce za únos pětileté dcery tři roky vězení, trest má snížený na polovinu
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud opět uložil matce za únos pětileté dcery tři roky vězení, trest má snížený na polovinu

Za únos a zavlečení pětileté dcery z pražské Uhříněvsi do Rakouska uložil pražský městský soud matce dívky opětovně tříletý trest vězení. Ženě stejně jako loni snížil původní trest na polovinu. Odvolací senát se případem zabýval již podruhé, jeho předchozí verdikt zrušil Nejvyšší soud. Synovi a známému ženy, kteří jí s únosem pomáhali, potvrdil dvouleté podmíněné tresty. Verdikt je pravomocný. Všem obžalovaným hrozilo až osm let odnětí svobody.

Nejvyšší soud nařídil po dovolání ženina známého městskému soudu, aby doplnil dokazování. Odvolací senát proto dnes vyslechl ještě jednoho svědka v případu. „Důkaz nepřinesl nic nového. Naše závěry zůstávají stejné," prohlásila předsedkyně senátu Petra Benešová.

Stejně jako při předchozím odvolacím líčení připadal i dnes soudu šestiletý trest uložený matce dívky prvoinstančním soudem příliš přísný. Zároveň ale senát zamítl odvolání obou mužů, kteří žádali zproštění obžaloby. „Minimálně museli tušit, že ta záležitost je velmi nestandardní," uvedla soudkyně.

Žena měla s dcerou v době únosu soudně povolený jen asistovaný styk za dohledu sociální pracovnice, a to jednou za 14 dní. Podle dřívějšího vyjádření soudu byla v zoufalé situaci. Druhý den měla mít hlavní líčení, ve kterém čelila obžalobě za falešné nařčení manžela ze zneužívání jejich později unesené dcery. Tato kauza se nakonec neprojednala jen proto, že by matčino případné potrestání nebylo vzhledem k závažnějšímu stíhání za únos účelné.

Únos holčičky se stal 16. dubna 2019 na ulici za bílého dne. Provedli ho ženin dvacetiletý syn z předchozího vztahu a její náhodný známý, kterého poznala přes internet. Syn dívku vytrhl babičce, která s ní šla na autobus.

Oba muži pak s dítětem odběhli k autu, kde na ně čekala matka dívky, a společně odjeli do Brna. Odtamtud žena pokračovala jiným autem až na mezinárodní letiště ve Vídni, kde ji s dcerou zadržela policie.

Dvaačtyřicetiletá žena, která dříve byla učitelkou v mateřské školce, byla od svého zadržení ve vazbě. Přiznala se, že dceru unesla. Popřela ale tvrzení obžaloby, že s dítětem plánovala odletět do Keni.

Uvedla, že dceru sebrala, aby upozornila na svou rodinnou situaci, a že s ní odjela do Brna proto, aby se tam obrátila na ombudsmanku. Na vídeňské letiště jela podle vlastních slov pouze vyzvednout kamarádku. Měla však s sebou jak několik zavazadel, tak i dceřin cestovní pas.


Autor: ČTK

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Další články
Nahoru