Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud odročil jednání o Muchově Slovanské epopeji na září
Slovanská epopej. Foto: archiv

Soud odročil jednání o Muchově Slovanské epopeji na září

Městský soud v Praze odročil jednání ve sporu mezi Prahou a dědici Alfonse Muchy o vlastnictví malířovy slavné Slovanské epopeje. Původně se mělo jednání konat 15. června, na žádost hlavního města soud termín změnil na 14. září. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). Odkladu chce využít k dosažení dohody, která by spor vyřešila.

S hlavním městem se o vlastnictví obrazů soudí malířův příbuzný John Mucha. „Soud nám dal prostor, abychom mohli dokončit jednání s Johnem Muchou. Byl bych rád, kdyby pak o této naší dohodě ještě v průběhu léta rozhodla rada hlavního města Prahy. Tím bude celý spor ukončen a vlastnictví Slovanské epopeje zůstane v rukou Prahy," uvedl Pospíšil.

John Mucha v dlouholetém sporu argumentuje tím, že Praha nesplnila malířovu podmínku vybudovat pro cyklus důstojné výstavní prostory, a plátna tak městu nepatří. V minulosti spor s hlavním městem prohrál, Nejvyšší soud však věc vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha vyhrál prvoinstanční soud. Obě strany loni uzavřely předběžnou dohodu o mimosoudním řešení.

Spočívá v umístění obrazů v připravovaném komerčním projektu Savarin. Dohoda ale dosud neexistuje a před časem skončila soudem určená lhůta, o jejíž prodloužení město neúspěšně žádalo.

Pospíšil v posledních měsících uvedl, že intenzivně jedná o dohodě a pokouší se dosáhnout lepších podmínek pro hlavní město. Umístění v Savarinu naopak odmítá malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková, která uvedla, že pokud by dohoda bez jejího zapojení vznikla, je připravena se soudně bránit.

Podle Muchy Plockové a dalších kritiků je nedůstojné, aby byly obrazy umístěny v podzemních prostorech obchodního komplexu. Přestavba paláce Savarin na obchodní centrum propojující Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou zatím nezačala, ministerstvo kultury minulý rok zrušilo kladný památkový posudek pro původní verzi projektu. Developerská firma Crestyl původní žádost o územní rozhodnutí letos stáhla, podle nedávného vyjádření hodlá podat novou.

Významný cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století. Pražští zastupitelé předloni schválili zápůjčku pláten Moravskému Krumlovu, kde budou k vidění do roku 2026.


Autor: ČTK

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Dnes v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Dnes v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru