dnes
Pondělí - jasno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
21°C
pozítří
Středa - zatazeno
23°C
Soud odmítl zrušit registraci hnutí Starostové pro Prahu
Předseda Starostů pro Prahu Karel Fischer. Foto: archiv

Soud odmítl zrušit registraci hnutí Starostové pro Prahu

Hnutí Starostové pro Prahu zvítězilo ve sporu o název a o zrušení kandidátky do letošních voleb do Zastupitelstva Hl. m. Prahy a městských částí a třetiny Senátu PČR. Soud mu dal za pravdu, že jeho název je nezaměnitelný s názvem stěžujícího subjektu, kterým je spojená kandidátka TOP 09 a Starostové (STAN) ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla – Spojené síly pro Prahu.

Podle STAN Starostové pro Prahu používají slovo starostové s cílem zmást voliče a parazitovat na pověsti hnutí Starostové a nezávislí. Podle soudu Starostové pro Prahu nezneužívají slovo starostové, protože mají na kandidátce 11 starostů z 65 kandidátů. Vyplývá to z usnesení soudu, který byl vyvěšen na úřední desce, uvedla ČTK.

Podle rozhodnutí soudu není registrační úřad, v tomto případě magistrát hlavního města, oprávněný posuzovat otázku možné zaměnitelnosti politických subjektů. Pokud jsou v žádosti o registraci všechny zákonné náležitosti, je úřad povinen subjekt registrovat. Z toho důvodu ani soud nemůže úřadu vytýkat, že zaměnitelnost nezkoumal.

Soud dále uvedl, že u kandidátek ani nelze konstatovat zaměnitelnost, protože jedna má název TOP 09 a Starostové (STAN ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla – Spojené síly pro Prahu) a druhá Starostové pro Prahu. „Je zjevné, že v názvech obou volebních stran je řada rozlišovacích prvků, které vylučují zaměnitelnost," píše se v usnesení.

Podle Karla Fischera, lídra kandidátky hnutí Starostové pro Prahu ve volbách do pražského zastupitelstva, bylo od počátku vysoce pravděpodobné, jak soud dopadne. „Z našich právních analých bylo patrné, že neděláme nic špatně. Nyní se už soustředíme na kampaň. Žádné protižaloby neplánujeme, ale budeme samozřejmě voličům v kampani říkat, jaká je pravda, z čeho jsme byli neprávem obviněni," řekl. Pokud by však celá událost dospěla až k ústavnímu soudu, hnutí je připraveno se bránit i tam.

Na kandidátce hnutí je podle Fischera patnáct současných či minulých starostů městských částí v Praze.

 


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru