Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud bude znovu řešit pronájem reklamních ploch ve stanici metra
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud bude znovu řešit pronájem reklamních ploch ve stanici metra

Obvodní soud pro Prahu 1 bude v úterý podruhé řešit případ firmy JCDecaux, jejího technického ředitele Tomáše Tenzera a bývalého místostarosty Prahy 1 Michala Valenty (ODS) kvůli pronájmu reklamních ploch v metru. Soud loni obžalobu zrušil, jeho rozhodnutí však letos únoru zvrátil odvolací soud a vrátil věc k novému projednání, protože podle něj nebyly zohledněny podstatné důkazy o možném ovlivnění zakázky. Mediální zástupce JCDecaux Jiří Chvojka pro ČTK uvedl, že firma jakékoliv pochybení od začátku odmítá.

Případ se týká pronájmu takzvaných citylightů ve vestibulu metra Staroměstská, které od radnice Prahy 1 získala JCDecaux. Obžaloba tvrdí, že Valenta firmu na základě svých kontaktů na radnici zvýhodnil a získal za to 200 000 korun vykázaných jako odměnu za konzultační činnosti.

V předmětné době byl členem majetkové komise městské části, v minulosti působil jako její místostarosta. Firma JCDecaux však podle Chvojky jakékoliv pochybení odmítá.

Státní zástupce Jan Lelek požadoval pro Tenzera šestiměsíční až roční podmínku a povinnost zaplatit státu 200 000 korun, pro firmu chtěl vedle peněžitého trestu 250 000 korun rovněž dvouletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách.

Pro Valentu pak státní zástupce požadoval dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest, přičemž při líčení argumentoval mimo jiné i odposlechy zaznamenávajícími rozhovory mezi Tenzerem a Valentou.

Předsedkyně senátu Šindelářová při původním rozsudku uvedla, že se obžalovaní nemohli dopustit trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, protože pronájem neměl formu veřejné soutěže, ale zadávacího řízení, což je jiná forma s méně přísnými pravidly.

Odvolací Městský soud v Praze nicméně letos v únoru rozsudek zrušil a vrátil ho k novému projednání, protože obvodní soud podle něj pochybil a neřešil některé podstatné důkazy, které měly svědčit o ovlivňování zakázky. Podle soudní databáze má nyní věc řešit senát pod vedením soudce Lukáše Svrčka.

Jednoho z obžalovaných Valentu nedávno kvůli kauze kritizoval nynější předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček (Piráti), podle kterého u soudu nepravdivě tvrdil, že nebyl v době pronájmu ve smluvním vztahu s radnicí, i když jí za peníze dodával konzultační služby.

Valenta odmítl, že by to kdy popíral. Státní zástupce Lelek k tomu uvedl, že vývoj je mu znám, ale před soudním líčením ho nebude komentovat.

JCDecaux má v Praze dvě velké smlouvy. První s magistrátem je na provoz přístřešků pro MHD a dalšího mobiliáře, na kterém francouzská firma výměnou za údržbu a hrazení nájmu městu může provozovat reklamu.

Tato smlouva letos na konci června skončí, město ji neplánuje prodloužit a přístřešky vlastněné firmou postupně nahradí vlastními. Druhá smlouva je s dopravním podnikem a týká se provozu reklamy v MHD.

Soud předloni nepravomocně rozhodl, že je smlouva neplatná, odvolací soud věc loni vrátil k novému projednání kvůli technickému pochybení v části původního rozsudku. DPP trvá na neplatnosti kontraktu. Firma JCDecaux kvůli tomu zahájila s ČR mezinárodní arbitráž.


Autor: ČTK

V Praze 11 zasedne kontrolní výbor, radnice zveřejnila program

25. května 2023 v 10:44 | Aktualizováno 24. května 2023, 10:44

Jednání kontrolního výboru jedenácté městské části je veřejné, koná se ve středu dne 31. května od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova v budově Úřadu MČ Praha 11.

Na protidrogové programy ve školách dá Praha 18 letos 75 tisíc korun

25. května 2023 v 08:37

V rámci primární protidrogové prevence osmnáctá městská část podporuje jednotlivé školy příspěvky na protidrogové programy podle individuálního výběru základními nebo mateřskými školami. Pro letošní rok je v rozpočtu počítáno s částkou 75 tisíc korun. Informovala o tom místostarostka Prahy...

Jednání Komise pro kulturu a spolky RMČ Praha 11

24. května 2023 v 07:01

Komise pro kulturu a spolky v Praze 11 se bude mimo jiné věnovat nabídce Letního putovního kina, akcím a výstavám na radnici nebo literární soutěži O zlatý klíč. Jednání komise pro kulturu a spolky je veřejné. Koná se ve čtvrtek dne 25. května od 17:30 hodin v kanceláři vedoucího odboru školství a...

Další články
Nahoru