Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Soud bude řešit případ muže podezřelého z poškození auta s ukrajinskou značkou
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud bude řešit případ muže podezřelého z poškození auta s ukrajinskou značkou

Státní zástupkyně podala návrh na potrestání muže, který podle policie po březnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí poškodil projíždějící auto s ukrajinskou SPZ. Uvedla to Česká televize (ČT). Návrh projedná soud. Bude řešit i další případ Jakuba Jaška, který je znovu podezřelý ze schvalování genocidy. Za stejný trestný čin mu již nepravomocně uložil půlroční podmínku s odkladem na dva roky, peněžitý trest a roční zákaz pobytu v Praze.

„Byl podán návrh na potrestání na jednu osobu pro poškození cizí věci z národnostní pohnutky, užití násilí z národnostní pohnutky a výtržnictví," řekla ČT k prvnímu případu státní zástupkyně Katarína Kandová. Policie podle ní podezírala z útoku na auto ještě jednoho člověka, nepodařilo se ale zjistit, o koho jde.

Policisté se v souvislosti s chováním účastníků akce zabývali několika případy. Soud zatím rozhodoval o Jaškovi, který podle nepravomocného verdiktu na březnové demonstraci veřejně schvaloval válečné zločiny tím, že měl na demonstraci na batohu nášivku s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské války na Ukrajině. Na rukávu bundy měl také nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní. Muž schvalování odmítl, u soudu vypověděl, že válečné zločiny odsuzuje.

Nyní je ze stejného trestného činu podezřelý znovu, podle vyšetřovatelů se ho dopustil na jiném shromáždění. „Byl podán návrh na potrestání. Zatím nemám informaci o nařízení jednání," uvedla Kandová.

Policie se zabývala i případem dalšího muže, který podle ní v březnu vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Po protivládní demonstraci se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy a vlajku strhnout. Soud tomuto muži uložil trestním příkazem za podněcování k trestnému činu podmíněný trest, s ním však obviněný ani žalobci nesouhlasili a podali proti němu odpor. Soud případ projedná v červnu.

ČT připomněla, že kriminalisté v souvislosti s březnovou demonstrací stále prověřují dvojici mužů, kteří při protestu napadli policisty. Jeden se policii přihlásil, po druhém podle posledních informací i nadále pátrají. Jsou podezřelí z násilí proti úřední osobě.


Autor: ČTK

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru