Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Soud bude řešit případ muže podezřelého z poškození auta s ukrajinskou značkou
Rozhodnutí soudu. Ilustrační foto: Freeimages.com

Soud bude řešit případ muže podezřelého z poškození auta s ukrajinskou značkou

Státní zástupkyně podala návrh na potrestání muže, který podle policie po březnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí poškodil projíždějící auto s ukrajinskou SPZ. Uvedla to Česká televize (ČT). Návrh projedná soud. Bude řešit i další případ Jakuba Jaška, který je znovu podezřelý ze schvalování genocidy. Za stejný trestný čin mu již nepravomocně uložil půlroční podmínku s odkladem na dva roky, peněžitý trest a roční zákaz pobytu v Praze.

„Byl podán návrh na potrestání na jednu osobu pro poškození cizí věci z národnostní pohnutky, užití násilí z národnostní pohnutky a výtržnictví," řekla ČT k prvnímu případu státní zástupkyně Katarína Kandová. Policie podle ní podezírala z útoku na auto ještě jednoho člověka, nepodařilo se ale zjistit, o koho jde.

Policisté se v souvislosti s chováním účastníků akce zabývali několika případy. Soud zatím rozhodoval o Jaškovi, který podle nepravomocného verdiktu na březnové demonstraci veřejně schvaloval válečné zločiny tím, že měl na demonstraci na batohu nášivku s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské války na Ukrajině. Na rukávu bundy měl také nášivku s logem ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní. Muž schvalování odmítl, u soudu vypověděl, že válečné zločiny odsuzuje.

Nyní je ze stejného trestného činu podezřelý znovu, podle vyšetřovatelů se ho dopustil na jiném shromáždění. „Byl podán návrh na potrestání. Zatím nemám informaci o nařízení jednání," uvedla Kandová.

Policie se zabývala i případem dalšího muže, který podle ní v březnu vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Po protivládní demonstraci se několik stovek účastníků pokusilo vniknout do budovy a vlajku strhnout. Soud tomuto muži uložil trestním příkazem za podněcování k trestnému činu podmíněný trest, s ním však obviněný ani žalobci nesouhlasili a podali proti němu odpor. Soud případ projedná v červnu.

ČT připomněla, že kriminalisté v souvislosti s březnovou demonstrací stále prověřují dvojici mužů, kteří při protestu napadli policisty. Jeden se policii přihlásil, po druhém podle posledních informací i nadále pátrají. Jsou podezřelí z násilí proti úřední osobě.


Autor: ČTK

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

Včera ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Vlak usmrtil ženu, nehoda zkomplikovala provoz příměstských i dálkových spojů

Včera v 09:36

V Roztokách u Prahy v pondělí po půl šesté ráno srazil vlak ženu, ta nehodu nepřežila. Provoz na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl přerušený do 8:20 hodin, informovaly České dráhy. Policisté se případem zabývají a zjišťují totožnost usmrcené ženy. Kvůli mimořádné události bylo zrušeno...

Vedení Prahy 1 jmenovalo ředitelky školek a školních jídelen

26. května 2024 v 08:00

Na 18. zasedání Rady městské části Praha 1 byly tento týden znovujmenovány dvě ředitelky mateřských škol a dvě ředitelky školních jídelen. Praha 1 o tom informovala na svém webu.

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

24. května 2024 ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

24. května 2024 v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Další články
Nahoru