Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - zatazeno 1°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Současné české umění v kotelně od Karla Pragera
21 kvě
22 kvě
VíkendVýstavy
Centrální kotelna VFN hostí výstavu uměleckých děl. Foto: KOOJON

Současné české umění v kotelně od Karla Pragera

21. 5. 2022 - 22. 5. 2022
V rámci festivalu Open houses Praha připravil kurátor privátní sbírky umění KOOJON Pavel Kubesa spektakulární výstavu obrazů v unikátním industriálním prostoru kotelny, která sloužila Všeobecné fakultní nemocnici a navrhl ji architekt Karel Prager.

Prostory Centrální kotelny VFN hostí v průběhu Open House Praha netradiční výstavu uměleckých děl z privátní sbírky KOOJON, zaměřené na selekci a prezentaci nejzajímavějších autorů současné české umělecké scény.

Výstava nabízí unikátní symbiózu industriálního prostředí legendární technologické stavby a současného výtvarného umění. Výstavní koncept čerpající z děl sbírky KOOJON respektuje původní architekturu historicky významné technické budovy.

Instalace obrazů, kreseb a soch citlivě reaguje na jednotlivé architektonické prvky interiéru. Jedním z hlavních principů celé stavby je, že technická patra osazená kotly, turbínami a komínovou soustavou jsou v prosklené vnitřní hale zavěšena.

Interiér kotelny je tak koncipován jako prosvětlený prostor, který může odkazovat spíše k sakrální architektuře než k typicky pojatým technickým stavbám. Princip zavěšení se zrcadlí také v samotném konceptu instalace jednotlivých uměleckých děl. Díla se často nacházejí v pozicích, které reagují na existující půdorys kotelny či kopírují její výrazné konstrukční prvky.

Velká část děl autorů současné umělecké generace tak levituje v různých částech stavby a poodkrývá některé její zajímavé detaily. V prostoru zavěšená díla současně přispívají k vzdušnému charakteru kotelny a vnáší do syrové železobetonové stavby dotek umělecké hry, vtipu a spontaneity.

Vystavené autorky a autoři, patřící mezi činné a etablované aktéry místní i mezinárodní umělecké scény, utvářejí dvougenerační mix umělců, kteří se ve své výtvarné činnosti vyjadřují aktuálním uměleckým jazykem vycházejícím jak z lokálních, tak i mezinárodních impulsů. V jejich dílech je často přítomna nadsázka (Kintera, Reichel, Lukáč, Maláč a Ynrobyv), vizuální zkratka (Krňanská, Krňanský), folklórní reminiscence (Štětinová), ale také tematizace samotného média malby, jejích hranic a nových možností (Dub, Dvořák, Šimera).

Privátní sbírku ve zcela unikátních prostorách je možné vidět pouze od soboty 21. do neděle 22. května. v čase od 10 do 16 hodin.Autor: Cen

Praha 6: Vánoční koncert Filmové filharmonie

Dnes ve 12:18

Tradiční Vánoční koncert Národní technické knihovny a městské části Prahy 6 s tématikou filmových melodií v podání Komorního souboru Filmové filharmonie se koná ve čtvrtek 1. prosince od 17 hodin v Hale služeb NTK.

Začal prodej vstupenek na další ročník hudebního festivalu Pražské jaro

Dnes v 09:32

Na webu festival.cz se začaly prodávat vstupenky na Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2023. Lze si také objednat na telefonu +420 461 049 232 v pracovních dnech vždy od 10 do 18 hodin.

Adventní koncert v kostele sv. Štěpána

Dnes v 08:28

Praha 2 zve milovníky hudby na koncert z cyklu Adventních koncertů v kostelích.

Honza Brož & Devítka v Praze 11

Dnes v 07:19

Ve čtvrtek 1. prosince se od 20 hodin koná koncert folkové skupiny Devítka v KC Zahrada.

VFN Praha pořádá dobročinný jarmark

Včera v 10:19

Od 1. do 4. prosince v nákupním centru Westfield Chodov najdete obchod VFN plný zajímavých módních kousků. Celý výtěžek z prodeje oblečení, bot a doplňků putuje na canisterapeutické psy, kteří dělají radost pacientům na klinikách Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Praha 11: Vánoční jarmark

Včera v 07:54

KC Mezi Domy zve v sobotu 3. prosince od 10 do 17 hodin na Vánoční Jarmark. Nakoupíte originální rukodělné dárky a drobnosti.

J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy

27. listopadu 2022 v 09:50

Zpěvácký spolek Hlahol zve v neděli 18. prosince v 15 a v 17 hodin na Vánoční koncerty J. J. Ryba: Česká mše Vánoční – Hej Mistře a koledy do Velkého sálu Pražského Hlaholu na Masarykově nábřeží na Starém Městě.

Na Sofijském náměstí se rozsvítí strom, vystoupí Kamil Střihavka

27. listopadu 2022 v 08:16

V neděli 27. listopadu v 16 hodin bude na Sofijském náměstí program 1. adventní neděle.

Praha 2: Soubor Linha Singers vystoupí na Novoměstské radnici

27. listopadu 2022 v 07:02

V pátek 2. prosince se bude konat ve Velkém sále Novoměstské radnice adventní koncert vokálně instrumentálního souboru Linha Singers s uměleckým vedoucím Jiřím Linhou.

Botanica – Karel Štědrý / Jakub Berdych / Kristýna Šnajdrová

26. listopadu 2022 v 19:11

Vernisáž výstavy, která probudí vaše smysly. Obrazy Karla Štědrého, objekty Jakuba Berdycha a floristické instalace Kristýny Šnajdrové společně tvoří silnou výtvarnou kompozici, v níž čas existuje pouze pro ty, kteří v něj věří.

Dubajské EXPO v Praze

25. listopadu 2022 v 10:10

Abstraktní umění, malby, sochy ze skla. To všechno návštěvníky čeká na výstavě EXPOFlashback Dubai 2020. Galerie Kroupa svým návštěvníkům umožní zažít alespoň část slavného dubajského EXPO. 

Zoo Praha v neděli rozsvítí vánoční strom

25. listopadu 2022 v 09:25

V neděli 27. listopadu Zoo Praha slavnostně rozsvítí vzrostlou kanadskou jedli na Veselovského louce poblíž expozice gibonů stříbrných.  Návštěvníci se mohou těšit na průvod, betlém, vánoční koledy v provedení dětského pěveckého sboru a také hosta – herečku, zpěvačku a moderátorku Terezu...

Festival Věčná naděje zve na představení …a bolelo nebe

25. listopadu 2022 v 08:52

Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války...

Další články
Nahoru