Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 13°C
Sobota 25. 3. 2023
Svátek má Marián
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Současné české umění v kotelně od Karla Pragera
21 kvě
22 kvě
VíkendVýstavy
Centrální kotelna VFN hostí výstavu uměleckých děl. Foto: KOOJON

Současné české umění v kotelně od Karla Pragera

21. 5. 2022 - 22. 5. 2022
V rámci festivalu Open houses Praha připravil kurátor privátní sbírky umění KOOJON Pavel Kubesa spektakulární výstavu obrazů v unikátním industriálním prostoru kotelny, která sloužila Všeobecné fakultní nemocnici a navrhl ji architekt Karel Prager.

Prostory Centrální kotelny VFN hostí v průběhu Open House Praha netradiční výstavu uměleckých děl z privátní sbírky KOOJON, zaměřené na selekci a prezentaci nejzajímavějších autorů současné české umělecké scény.

Výstava nabízí unikátní symbiózu industriálního prostředí legendární technologické stavby a současného výtvarného umění. Výstavní koncept čerpající z děl sbírky KOOJON respektuje původní architekturu historicky významné technické budovy.

Instalace obrazů, kreseb a soch citlivě reaguje na jednotlivé architektonické prvky interiéru. Jedním z hlavních principů celé stavby je, že technická patra osazená kotly, turbínami a komínovou soustavou jsou v prosklené vnitřní hale zavěšena.

Interiér kotelny je tak koncipován jako prosvětlený prostor, který může odkazovat spíše k sakrální architektuře než k typicky pojatým technickým stavbám. Princip zavěšení se zrcadlí také v samotném konceptu instalace jednotlivých uměleckých děl. Díla se často nacházejí v pozicích, které reagují na existující půdorys kotelny či kopírují její výrazné konstrukční prvky.

Velká část děl autorů současné umělecké generace tak levituje v různých částech stavby a poodkrývá některé její zajímavé detaily. V prostoru zavěšená díla současně přispívají k vzdušnému charakteru kotelny a vnáší do syrové železobetonové stavby dotek umělecké hry, vtipu a spontaneity.

Vystavené autorky a autoři, patřící mezi činné a etablované aktéry místní i mezinárodní umělecké scény, utvářejí dvougenerační mix umělců, kteří se ve své výtvarné činnosti vyjadřují aktuálním uměleckým jazykem vycházejícím jak z lokálních, tak i mezinárodních impulsů. V jejich dílech je často přítomna nadsázka (Kintera, Reichel, Lukáč, Maláč a Ynrobyv), vizuální zkratka (Krňanská, Krňanský), folklórní reminiscence (Štětinová), ale také tematizace samotného média malby, jejích hranic a nových možností (Dub, Dvořák, Šimera).

Privátní sbírku ve zcela unikátních prostorách je možné vidět pouze od soboty 21. do neděle 22. května. v čase od 10 do 16 hodin.Autor: Cen

Pašijová hra před Loretou

Dnes v 07:09

V sobotu 29. dubna uvidíte na Loretánském náměstí Pašijovou hru.

Vynášení Morany aneb Vítání jara

Včera v 07:28

V neděli 26. března proběhne od 13 do 17 hodin na Stanici techniků DDM hl. m. Prahy již šestý ročník akce Vynášení Morany aneb Vítání jara.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

23. března 2023 v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den plný Pokémonů podruhé na radnici

23. března 2023 v 10:35

Fanoušci Pokémonů se mohou těšit na druhý Pokémon den, který se koná v neděli 26. března v multifunkčním sále radnice od 10 do 18 hodin.

Chladné dítě bude mít premiéru v divadle DISK

23. března 2023 v 08:49

Inscenační tým v čele s režisérem Tomášem Rálišem se rozhodl pro inscenaci v Čechách dosud neuvedené hry „Chladné dítě“ německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Poprvé bude toto současné německé dílo uvedeno v divadle DISK v pátek 31. března.

Goethe-Islands hledají české kapely a německé songy

23. března 2023 v 08:38

Německý Goethe-Institut a hudební festival United Islands of Prague hledají hudební skupiny složené z žáků základních a středních škol, v jejichž tvorbě je zastoupena němčina. Vítězové soutěže Goethe Islands vystoupí ve velkém stylu s vlastním koncertem v rámci květnových United...

Setkání kultur 2023: Hudební večer v KD Kyje

22. března 2023 ve 21:43

Letošní ročník Setkání kultur 2023 přivítá v Kulturním domě v Kyjích hosta vystupující kapely Bachtale Apsa herečku a zpěvačku Barboru Hrzánovou, kapelu Devles a pěvecký soubor z Černého Mostu Romano Balvaj.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Festival o (ne)svobodě, (ne)bezpečí a (ne)rovnoprávnosti Nová komedie

22. března 2023 v 08:27

Městská divadla pražská zvou na mezinárodní festival mladých tvůrců Nová komedie, který se bude konat ve dnech 11. – 18. dubna. V rámci letošního ročníku budou v divadle Komedie uvedeny inscenace z polských, slovenských a českých divadel. Nebudou chybět ani koncerty a debaty...

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Další články
Nahoru