Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Současné české umění v kotelně od Karla Pragera
21 kvě
22 kvě
VíkendVýstavy
Centrální kotelna VFN hostí výstavu uměleckých děl. Foto: KOOJON

Současné české umění v kotelně od Karla Pragera

21. 5. 2022 - 22. 5. 2022
V rámci festivalu Open houses Praha připravil kurátor privátní sbírky umění KOOJON Pavel Kubesa spektakulární výstavu obrazů v unikátním industriálním prostoru kotelny, která sloužila Všeobecné fakultní nemocnici a navrhl ji architekt Karel Prager.

Prostory Centrální kotelny VFN hostí v průběhu Open House Praha netradiční výstavu uměleckých děl z privátní sbírky KOOJON, zaměřené na selekci a prezentaci nejzajímavějších autorů současné české umělecké scény.

Výstava nabízí unikátní symbiózu industriálního prostředí legendární technologické stavby a současného výtvarného umění. Výstavní koncept čerpající z děl sbírky KOOJON respektuje původní architekturu historicky významné technické budovy.

Instalace obrazů, kreseb a soch citlivě reaguje na jednotlivé architektonické prvky interiéru. Jedním z hlavních principů celé stavby je, že technická patra osazená kotly, turbínami a komínovou soustavou jsou v prosklené vnitřní hale zavěšena.

Interiér kotelny je tak koncipován jako prosvětlený prostor, který může odkazovat spíše k sakrální architektuře než k typicky pojatým technickým stavbám. Princip zavěšení se zrcadlí také v samotném konceptu instalace jednotlivých uměleckých děl. Díla se často nacházejí v pozicích, které reagují na existující půdorys kotelny či kopírují její výrazné konstrukční prvky.

Velká část děl autorů současné umělecké generace tak levituje v různých částech stavby a poodkrývá některé její zajímavé detaily. V prostoru zavěšená díla současně přispívají k vzdušnému charakteru kotelny a vnáší do syrové železobetonové stavby dotek umělecké hry, vtipu a spontaneity.

Vystavené autorky a autoři, patřící mezi činné a etablované aktéry místní i mezinárodní umělecké scény, utvářejí dvougenerační mix umělců, kteří se ve své výtvarné činnosti vyjadřují aktuálním uměleckým jazykem vycházejícím jak z lokálních, tak i mezinárodních impulsů. V jejich dílech je často přítomna nadsázka (Kintera, Reichel, Lukáč, Maláč a Ynrobyv), vizuální zkratka (Krňanská, Krňanský), folklórní reminiscence (Štětinová), ale také tematizace samotného média malby, jejích hranic a nových možností (Dub, Dvořák, Šimera).

Privátní sbírku ve zcela unikátních prostorách je možné vidět pouze od soboty 21. do neděle 22. května. v čase od 10 do 16 hodin.Autor: Cen

Výstava v Praze 2: Fenomén kočka

Dnes v 10:45

Od 1. července do 26. srpna se v knihovně Antonína Švehly v Praze 2 koná výstava Feomén Kočka.

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

Včera ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

FestMichael na náměstí Míru

22. června 2022 v 17:38

Přehlídka nejlepších studentských prací SŠ a VOŠ reklamní a umělecké tvorby Michael je k vidění na venkovních panelech umístěných na náměstí Míru před kostelem sv. Ludmily.

Čakovický spolkový den se uskuteční v zámeckém parku

22. června 2022 ve 14:31

Za podpory městské části Praha-Čakovice se v sobotu 25. června uskuteční Čakovický spolkový den 2022. V pořadí již devátý ročník proběhne od 14 hodin v zámeckém parku na louce pod zámkem. Pořadatelem je Spolek Bílej Mlejn a Střípek. Vstup je zdarma. Kromě soutěží pro děti, bude bohatý program na...

Prosecké Pivní Slavnosti 2022

22. června 2022 v 06:39

Po úspěšném loňském ročníku se v pátek 24. a v sobotu 25. června konají v Parku Přátelství na Proseku slavnosti piva.

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Další články
Nahoru