Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Současné české umění v kotelně od Karla Pragera
21 kvě
22 kvě
VíkendVýstavy
Centrální kotelna VFN hostí výstavu uměleckých děl. Foto: KOOJON

Současné české umění v kotelně od Karla Pragera

21. 5. 2022 - 22. 5. 2022
V rámci festivalu Open houses Praha připravil kurátor privátní sbírky umění KOOJON Pavel Kubesa spektakulární výstavu obrazů v unikátním industriálním prostoru kotelny, která sloužila Všeobecné fakultní nemocnici a navrhl ji architekt Karel Prager.

Prostory Centrální kotelny VFN hostí v průběhu Open House Praha netradiční výstavu uměleckých děl z privátní sbírky KOOJON, zaměřené na selekci a prezentaci nejzajímavějších autorů současné české umělecké scény.

Výstava nabízí unikátní symbiózu industriálního prostředí legendární technologické stavby a současného výtvarného umění. Výstavní koncept čerpající z děl sbírky KOOJON respektuje původní architekturu historicky významné technické budovy.

Instalace obrazů, kreseb a soch citlivě reaguje na jednotlivé architektonické prvky interiéru. Jedním z hlavních principů celé stavby je, že technická patra osazená kotly, turbínami a komínovou soustavou jsou v prosklené vnitřní hale zavěšena.

Interiér kotelny je tak koncipován jako prosvětlený prostor, který může odkazovat spíše k sakrální architektuře než k typicky pojatým technickým stavbám. Princip zavěšení se zrcadlí také v samotném konceptu instalace jednotlivých uměleckých děl. Díla se často nacházejí v pozicích, které reagují na existující půdorys kotelny či kopírují její výrazné konstrukční prvky.

Velká část děl autorů současné umělecké generace tak levituje v různých částech stavby a poodkrývá některé její zajímavé detaily. V prostoru zavěšená díla současně přispívají k vzdušnému charakteru kotelny a vnáší do syrové železobetonové stavby dotek umělecké hry, vtipu a spontaneity.

Vystavené autorky a autoři, patřící mezi činné a etablované aktéry místní i mezinárodní umělecké scény, utvářejí dvougenerační mix umělců, kteří se ve své výtvarné činnosti vyjadřují aktuálním uměleckým jazykem vycházejícím jak z lokálních, tak i mezinárodních impulsů. V jejich dílech je často přítomna nadsázka (Kintera, Reichel, Lukáč, Maláč a Ynrobyv), vizuální zkratka (Krňanská, Krňanský), folklórní reminiscence (Štětinová), ale také tematizace samotného média malby, jejích hranic a nových možností (Dub, Dvořák, Šimera).

Privátní sbírku ve zcela unikátních prostorách je možné vidět pouze od soboty 21. do neděle 22. května. v čase od 10 do 16 hodin.Autor: Cen

Bublinky na náplavce v Praze 2

Dnes v 05:14

Frizzante, prosecca a sekty od vinařů na náplavce Rašínova nábřeží v sobotu 22. června. Degustace je doplněna gastronomií a živou hudbou. K tomu všemu taneční show.

Barevná party v Butky Parku

Včera v 07:39

V sobotu 22. června v 10 hodin začne Barevná party. Vystoupí zpěvačka BibiBum se svými naučnými a veselými písničkami pro děti, následovat bude Silent disco, které ocení jak menší děti, tak dospívající a zatančit si mohou i rodiče.

Circus Brothers vystoupí v Praze 15

14. června 2024 v 17:01

Jako každý rok se mohou zájemci těšit na hudební večery na zahradě pivovaru Hostivar H2. Již nyní je známa první hudební hvězda – kapela Circus Brothers.

Výstava: Koblen & Lazar

14. června 2024 v 17:01

Výstava Koblen & Lazar nabízí pohled na tvorbu dvou výrazných osobností současného umění – Karolíny Koblen a Romana Lazara. Výstava inspirovaná ikonickým partnerstvím Andyho Warhola a Jeana-Michela Basquiata zkoumá paralely mezi jejich díly a odhaluje společná témata...

Florea Theatrum v létě ožije dvojicí výpravných historických baletů

14. června 2024 ve 12:32

Hudební ansámbl Musica Florea a Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, připravují pro letošní letní sezónu obnovenou premiéru dvou baletů z poloviny 18. století. Na prkna převozního barokního divadla Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce, sídla Hudební a...

Víkendový tip: Příběhy Afriky s tancem, workshopy, korálky, batikou a africkými bubny

13. června 2024 v 16:23

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha 2024 zve také na doprovodné akce.  Víkend 15. a 16. června bude v prostorech Krenovky a na Žižkov Highline za Krenovkou patřit Příběhům Afriky. 

Sobota u řeky: Život na Vltavě a rybářské řemeslo

13. června 2024 ve 14:58

Rodinný den plný tradičních řemesel v malebném prostředí Podskalské celnice na Výtoni v Praze 2 v sobotu 15. června.

Patnáctého na Patnáctce

13. června 2024 v 08:34

Modří andělé pořádají v rámci svého charitativního projektu hudební zábavný den s IZS na podporu Nadace policistů a hasičů s názvem Patnáctého na Patnáctce.

MINT Market léto

13. června 2024 v 07:32

Sháníte nové šaty na léto, kabelku k vodě nebo nové náušnice? Přijďte v neděli 16. června od 10 do 18 hodin na MINT Market na Rašínovo nábřeží. Svou tvorbu zde představí více než 130 tvůrců a designérů z celé republiky i zahraničí.

Letní scéna Prahy 10: Diskotéka na kolečkách

13. června 2024 v 07:07

Rodinný program na kolečkových bruslích pro děti i rodiče v neděli 16. června v 16 hodin na Korzu Skalka. Přijďte se naučit základy bruslení a vyzkoušet si tančení na bruslích nebo jiných vozítkach podle vlastního výběru.

Třicet let Prahy 15: Výstava končí příští týden

12. června 2024 v 19:26

Už jen do 20. června je k vidění výstava v parku v Holoubkovské ulici k 30. výročí patnácté městské části.

Čeští madrigalisté zahrají v kostele. Vstupné dobrovolné

12. června 2024 v 11:56

V kostele sv. Václava na Proseku se bude v pátek 14. června konat koncert. Hrát budou Čeští madrigalisté

Další články
Nahoru