dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Současná pražská koalice? Mrtvý projekt, míní Trojkoalice
Podle radního Jana Wolfa je Trojkoalice nadále stabilní. Foto: MHMP

Současná pražská koalice? Mrtvý projekt, míní Trojkoalice

Pražská koalice prochází krizí a její fungování v dosavadní podobě je ohroženo. Na nočním zasedání ze čtvrtka na pátek odvolali zastupitelé včetně některých koaličních čtyři z jedenácti radních. Zatímco primátorka Adriana Krnáčová z ANO a také sociální demokraté si myslí, že koalice ČSSD, ANO a Trojkoalice (KDU-ČSL, Strana zelených a STAN) trvá a měla by pokračovat, podle Trojkoalice už svazek není funkční a je nutné hledat nové složení koalice.

O křeslo přišli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). Jejich kompetence si na mimořádném jednání rozdělilo zbylých sedm radních.

„Koalice byla kvůli zasahování do kompetencí náměstka Stropnického a radní Plamínkové ze strany koaličních partnerů ANO a ČSSD dlouhodobě nefunkční, což vyústilo v koaliční krizi," uvedl po včerejším jednání předseda zastupitelského klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). Situaci je podle něj kvůli schvalování rozpočtu potřeba vyřešit do 5. listopadu, na kdy bude svoláno zastupitelstvo.

„Mezitím budeme hledat nové složení koalice. Naším zájmem je být součástí takového funkčního a stabilního uspořádání, ve kterém budeme moci prosazovat svůj program," doplnila radní Jana Plamínková (STAN). Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) zůstává Trojkoalice stabilní, ale stávající koalice s ANO a ČSSD je mrtvá. Přesto ale jednání o novém složení také s nimi nevylučuje. Ochotu o nové koalici jednat vyjádřila už také většina opozičních stran.

„Shodli jsme se, že by tato koalice měla pokračovat, s tím že paní primátorka Krnáčová by měla zajistit její funkčnost," řekl novinářům předseda pražské ČSSD Miloslav Ludvík po jednání s premiérem a šéfem sociální demokracie Bohuslavem Sobotkou. Podmínky spolupráce chtějí sociální demokraté řešit se svými koaličními partnery. Příležitost budou mít začátkem příštího týdne, na kdy Krnáčová svolala koaliční schůzku. „Pořád si myslíme, že tento půdorys vládnutí v Praze má svoje ratio a svůj smysl," míní Březina. Sobotka podle zastupitelů jejich postup podporuje.

I podle předsedy ANO Andreje Babiše by měla koalice pokračovat dál, i když v jiném personálním složení. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odmítl koalici s ANO. Jak by případná nová koalice byla složena, není jasné, variant se totiž totiž nabízí řada – v zastupitelstvu je nyní osm zastupitelských klubů. A to od možnosti, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může okleštěná koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou také čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru