Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
SOS z VFN. Nemocnice měla pacienty se silným krvácením, hlásí kritický nedostatek dárců
Darování krve. Foto: Jan Puci

SOS z VFN. Nemocnice měla pacienty se silným krvácením, hlásí kritický nedostatek dárců

Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) se v těchto dnech potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Informovala o tom primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN Praha Daniela Dušková. Aktuálně nemocnici v centru metropole zcela chybí transfuzní přípravky krevních skupin 0 Rh pozitivních a A Rh negativních.  

Tato nepříznivá situace podle Duškové postupně nastala v průběhu několika dnů, kdy bylo třeba podat větší množství erytrocytů několika pacientům se silným krvácením. 

„Prosíme všechny stálé dárce, ale i ty, kdo se ještě rozhodují, zda krev darovat, aby neváhali a přišli do našeho Fakultního transfuzního oddělení co nejdřív. Všem dárcům děkujeme za ochotu pomáhat,“ sdělila primářka. 

Podle ní se s kritickým nedostatkem dárců potýkala nemocnice před dvěma lety, kdy lidé byli zdrženliví k návštěvám transfuzních stanici kvůli obavám z covidu a navíc zdravotnická zařízení obnovovala plánované operace po covidové pauze, takže měla větší potřebu.  

Problém s nedostatkem dárců aktuálně hlásí i další pražské nemocnice. Například podle Krevního barometru Ústřední vojenské nemocnice je v tomto zařízení nyní akutní nedostatek dárců s krevní skupinou B Rh negativní a nedostatek dárců se skupinami O Rh negativní,  A Rh negativní a AB Rh negativní. 

Špatně je na tom v tomto ohledu i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která je u minusových a plusových „nulek“ jen na dvaceti procentech požadovaných zásob. Stejný problém má i s krevní skupinou A. 

Akutní nedostatek „nulkových a áčkových“ skupin má i Ústav hematologie a krevní transfuze. „Prosím, přijďte, velmi vás potřebujeme,“ vyzývá na svém webu.

Jak je  na tom v tomto ohledu Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN)? „V současné době nemáme nedostatek nějaké jedné konkrétní krevní skupiny. Uplatníme a přijímáme krevní skupiny od všech dárců, protože poptávka je velice vysoká a bohužel množství dárců není u nás dostatečné. Potřebovali bychom, aby chodilo daleko více nových dárců. Zásobujeme totiž nejen FTN, ale i sousední IKEM," uvedl mluvčí FTN Petr Sulek. 

Anketa

Darujete krev?

72.3%
(72.3%)
19.1%
(19.1%)
8.5%
(8.5%)
Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce, uvedl primář krčské transfuzní stanice Petr Turek.

Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve.

Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků. „Využijí se červené krvinky, plazma i krevní destičky. Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům," dodal primář Turek. 

Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka. Aktuální informace ohledně těchto zemí sděluje na svých informačních kanálech Česká společnost transfuzního lékařství.

Půl roku jsou vyloučeni dárci přijíždějící ze zemí s malárií, jako je subsaharská Afrika, Indie, jihovýchodní Asie, amazonská oblast Jižní Ameriky a některé ostrovy západního Tichomoří. Měsíc také nemohou darovat krev lidé, kteří měli přisáté klíště. 


Autor: Jan Puci

Projekt Sportovní údolí Krč vzniká za účasti veřejnosti

Dnes ve 13:22

Budoucí podoba, a hlavně možnosti využití údolí Kunratického potoka byly hlavním tématem veřejného setkání, které k budoucím proměnám údolí zorganizovala městská část Praha 4. V atraktivní lokalitě v současné době působí několik sportovních oddílů s řádově tisíci členy. Údolím rovněž prochází...

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Včera v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Včera v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

23. června 2024 v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

23. června 2024 v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Další články
Nahoru