Dnes Pondělí - jasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
SOS z VFN. Nemocnice měla pacienty se silným krvácením, hlásí kritický nedostatek dárců
Darování krve. Foto: Jan Puci

SOS z VFN. Nemocnice měla pacienty se silným krvácením, hlásí kritický nedostatek dárců

Fakultní transfuzní oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) se v těchto dnech potýká s kritickým nedostatkem transfuzních přípravků. Informovala o tom primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN Praha Daniela Dušková. Aktuálně nemocnici v centru metropole zcela chybí transfuzní přípravky krevních skupin 0 Rh pozitivních a A Rh negativních.  

Tato nepříznivá situace podle Duškové postupně nastala v průběhu několika dnů, kdy bylo třeba podat větší množství erytrocytů několika pacientům se silným krvácením. 

„Prosíme všechny stálé dárce, ale i ty, kdo se ještě rozhodují, zda krev darovat, aby neváhali a přišli do našeho Fakultního transfuzního oddělení co nejdřív. Všem dárcům děkujeme za ochotu pomáhat,“ sdělila primářka. 

Podle ní se s kritickým nedostatkem dárců potýkala nemocnice před dvěma lety, kdy lidé byli zdrženliví k návštěvám transfuzních stanici kvůli obavám z covidu a navíc zdravotnická zařízení obnovovala plánované operace po covidové pauze, takže měla větší potřebu.  

Problém s nedostatkem dárců aktuálně hlásí i další pražské nemocnice. Například podle Krevního barometru Ústřední vojenské nemocnice je v tomto zařízení nyní akutní nedostatek dárců s krevní skupinou B Rh negativní a nedostatek dárců se skupinami O Rh negativní,  A Rh negativní a AB Rh negativní. 

Špatně je na tom v tomto ohledu i Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, která je u minusových a plusových „nulek“ jen na dvaceti procentech požadovaných zásob. Stejný problém má i s krevní skupinou A. 

Akutní nedostatek „nulkových a áčkových“ skupin má i Ústav hematologie a krevní transfuze. „Prosím, přijďte, velmi vás potřebujeme,“ vyzývá na svém webu.

Jak je  na tom v tomto ohledu Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN)? „V současné době nemáme nedostatek nějaké jedné konkrétní krevní skupiny. Uplatníme a přijímáme krevní skupiny od všech dárců, protože poptávka je velice vysoká a bohužel množství dárců není u nás dostatečné. Potřebovali bychom, aby chodilo daleko více nových dárců. Zásobujeme totiž nejen FTN, ale i sousední IKEM," uvedl mluvčí FTN Petr Sulek. 

Anketa

Darujete krev?

69%
(69%)
21.4%
(21.4%)
9.5%
(9.5%)
Krev mohou darovat zdraví lidé od 18 do zhruba 65 let, i když ukončení dárcovství je individuální záležitostí a záleží na zdravotním stavu dárce, uvedl primář krčské transfuzní stanice Petr Turek.

Ženy mohou darovat čtyřikrát ročně, muži až pětkrát. Při každém odběru, který trvá zpravidla 4 až 8 minut, je odebráno 450 mililitrů krve. Asi polovina odebrané krve se použije v operačních oborech, ať již při plánovaných výkonech nebo při úrazech a náhle vzniklém krvácení, například při krvácení do zažívacího traktu nebo u žen po porodu.

Zhruba polovina transfuzních přípravků se použije při léčbě dlouhodobě nemocných, zejména při léčbě nádorových onemocnění a chorobách krve.

Prakticky veškerá krev se zpracovává na více přípravků. „Využijí se červené krvinky, plazma i krevní destičky. Jeden dárce tak obvykle pomůže více příjemcům," dodal primář Turek. 

Nejméně měsíc nesmí darovat krev lidé, kteří cestovali mimo Evropu nebo do evropských zemí, kde se vyskytuje západonilská horečka. Aktuální informace ohledně těchto zemí sděluje na svých informačních kanálech Česká společnost transfuzního lékařství.

Půl roku jsou vyloučeni dárci přijíždějící ze zemí s malárií, jako je subsaharská Afrika, Indie, jihovýchodní Asie, amazonská oblast Jižní Ameriky a některé ostrovy západního Tichomoří. Měsíc také nemohou darovat krev lidé, kteří měli přisáté klíště. 


Autor: Jan Puci

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru