dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Dětská Praha

SOS dětské vesničky od začátku roku pomohly tisícovce dětí

V průběhu prvních osmi měsíců tohoto roku SOS dětské vesničky pomohly ve svých programech tisícovce dětí. Oproti loňskému roku, kdy službami SOS DV prošlo za celý rok 893 dětí, je to značný nárůst. SOS dětské vesničky tak potvrzují své postavení jedné z nejvýznamnějších organizací v České republice působících v oblasti přímé pomoci ohroženým dětem. 

Nezisková organizace SOS dětské vesničky prošla v posledních letech velkou proměnou a nyní je schopna poskytovat pomoc stále většímu počtu ohrožených dětí. Kromě preventivní pomoci v rodinách ohrožených odebráním dítěte, poskytují také tradiční podporu pěstounské péče, okamžitou pomoc týraným, zneužívaným či zanedbávaným dětem, stejně jako následnou péči pro mladé dospělé z pěstounských rodin či dětských domovů při přechodu do samostatného života.

Díky preventivním programům SOS dětských vesniček roste počet dětí, kterým organizace může pomoci, a které díky ní zůstávají ve své biologické rodině a není třeba je z rodin odebírat a řešit náhradní rodinnou péči.

„Tím, že se věnujeme prevenci, jdeme v souladu s novými trendy v péči o děti. Pokud pomůžeme rodině řešit problémy hned na začátku, přetneme začarovaný kruh a předejdeme celé řadě nepříjemných následků, které mohou vyústit až v odebrání dítěte a jeho umístění do ústavu,“ říká národní ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

V rámci prevence se zaměřujeme na rodiny v tak závažné situaci, že jim hrozí odebrání dítěte. V loňském roce jsme takto pomohli celkem 496 dětem, v prvních osmi měsících letošního roku již 704 dětem.        V roce 2016 SOS dětské vesničky otevřely novou kancelář preventivního programu SOS Kompas v Prostějově, a v dalších lokalitách přijaly nové pracovníky, aby adekvátně pokryly narůstající zájem o tyto služby. Jednalo se o pobočky v Praze, Zábřehu a v Přerově.

Odchod do samostatného života
Na konci února tohoto roku odešel z programu SOS Kotva – Dům na půl cesty jeho „nejstarší“ klient Ondra*. Ondra přišel do Brna z pěstounské rodiny, která žila v SOS dětské vesničce ve Chvalčově. Vyučil se kuchařem a nastoupil do dvouletého, nástavbového maturitního studia. Po ukončení studia se mu podařilo získat trvalé zaměstnání a nic nestálo v cestě tomu, aby začal žít běžný život dospělého člověka. Do SOS Kotvy se kdykoliv může přijít podívat a pokud bude potřebovat poradit anebo si jen tak popovídat, má dveře vždy otevřené. Právě díky SOS dětským vesničkám dnes může žít život jako každý jiný.

*Jméno bylo z důvodu ochrany soukromí změněnoPraha 9: Klub Harfica se těší stále většímu zájmu dětí

10. ledna 2018 v 11:00

Volnočasový klub Harfica v Harrachovské ulici na Proseku, jehož provozovatelem je městská část Praha 9, patří k nízkoprahovým zařízením, které se zaměřuje především na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, děti, které samy neví, jak trávit volný čas, nemají ve svém okruhu pozitivní příklad,...

Stromky základních škol Sázavská a Slovenská zvítězily

22. prosince 2017 v 07:06

Spodní část náměstí Míru zdobí tento rok poprvé krásné vánoční stromky, které pořídila radnice Prahy 2 pro své základní školy k nazdobení. Žáci stromečky ozdobili na začátku adventu a zástupci městské části vybírali ten nejkrásnější.

Děti, které navrhly hřiště, přišly na radnici

13. prosince 2017 v 07:24

Minulý týden zastupitelstvo MČ Prahy 10 přivítalo žáky ze Základní škola Karla Čapka, kteří se aktivně zapojili do participativního rozpočtu. Navrhli vznik workoutového hřiště V Heroldových sadech, veřejnost jejich návrh odhlasovala. Dnes je hřiště již několik měsíců úspěšně...

Dětem nestačí jen předčítat. Příběhy je musíme naučit vnímat a přemýšlet o nich

6. prosince 2017 ve 13:24

Předčítání s porozuměním je aktivita podporující čtenářskou pregramotnost. Je to interaktivní proces, při kterém je potřeba posluchače vtáhnout do děje. Dítě by mělo mít prostor pro vlastní komentář k obrázkům, mělo by se naučit odpovídat na otázky týkající se textu, interpretovat děj a formulovat...

Čertovské řádění a vánoční tvoření v Monkey´s Gym

9. listopadu 2017 v 09:30

Umějí čert, Mikuláš a anděl sportovat? Že nevíte? Tak se přijďte 3. prosince odpoledne podívat do dětského centra Monkey´s Gym na Zábavné čertování, které je spojené i s vánočním tvořením pro děti i rodiče. Po celé odpoledne bude o zábavu postaráno.

Yelloween přiláká do Žlutých lázní pražská strašidla

25. října 2017 ve 13:26

Areál Žluté lázně se stane v neděli 29. října cílem všech strašidel. Malé i velké příšery čeká od 12 do 19 hodin zábavné odpoledne, kde nebude chybět strašidelná show, stezka odvahy, dlabání dýní, opékání špekáčků a mnoho dalších zajímavostí. Vstup do areálu je...

Další články
Nahoru