Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.

Solidární performance na podporu afghánských žen

V úterý 7. září od 18 hodin pořádá feministická skupina RFK na Strossmayerově náměstí v Praze solidární performanci na podporu afghánských žen. V jejím rámci bude třída Milady Horákové symbolicky přejmenována na ulici Afghánských žen. 

Území Afghánistánu bylo velkou část posledního půlstoletí okupováno globálními velmocemi – Sovětským svazem a následně USA, což zásadně ovlivnila dnešní situaci na mnoha úrovních. Po stažení vojsk USA a NATO Afghánistán znovu ovládlo hnutí Tálibán. Události s tím spojené znamenají pro mnoho žen dramatické zhoršení jejich situace.

Jsou již zdokumentovány případy vynucených sňatků, ale i mučení a vražd nebo sebevražd žen, které se odmítly provdat za tálibánské bojovníky. Mezi oběťmi nového režimu jsou hlavně lidé, kteří spolupracovali se zahraničními armádami a organizacemi, ale také ženy, které se v minulých letech toužily emancipovat od patriarchálních pořádků a věnovaly se studiu či práci, jež si samy zvolily.

„Chceme vyjádřit solidaritu ženám, které se jsou nuceny vzdát svých snů a ambicí. Současně však nesmíme zapomínat ani na ženy, které viděly umírat své rodinné příslušníky a samy umíraly nebo se potýkaly s hladem a bídou během mnoho desetiletí trvající okupace. Zároveň nám přijde důležité vidět situaci v širším kontextu. Musíme se ptát také po zodpovědnosti za zmařené životy během posledního válečného konfliktu, jehož součástí byla i armáda České republiky,“ říká tisková mluvčí Layla Bartheldi. 


Autor: TZ, red

Opilý bezdomovec nechtěl opustit ubytovnu

Včera v 10:52

Zaměstnankyně ubytovny pro osoby bez domova v Michli se obrátila na strážníky s prosbou o pomoc. Jeden z klientů odmítal opustit prostory, přestože nesplňoval pro silnou opilost podmínky k přijetí.

Den s Prahou 11 na ledě

Včera v 07:50

V sobotu 22. ledna se koná Den s Prahou 11 na kluzišti u OC Westfield Chodov.

Výstava: Fontána Vysočany

19. ledna 2022 ve 21:36

Výstava soutěžních návrhů na výsledky umělecko-architektonické soutěže Fontána Vysočany – dětské brouzdaliště s plastikou se koná až do 3. února v Galerii 9.

Výstava fotografií Barevný svět na radnici

19. ledna 2022 ve 14:07

Do 31. ledna 2022 probíhá v budově radnice Prahy 11 výstava fotografií Barevný svět.

Nechtěl přijít o práci, tak porušil zákaz řízení

19. ledna 2022 ve 12:28

Neoznačeného auta, zaparkovaného na místě pro invalidy, si na Václavském náměstí všimla v úterý kolem poledne hlídka strážníků.

Na přenos finálového zápasu amerického fotbalu Super Bowl do Hard Rock Cafe

19. ledna 2022 ve 12:22

Super Bowl je finálový zápas dvou nejlepších fotbalových týmů, kterým vrcholí play-off severoamerické National Football League v americkém fotbalu. Letos závěrečný souboj připadá na neděli 13. února 2022. V pražské pobočce Hard Rock Cafe i letos budou přímý přenos zápasu promítat na velkých...

Po stopách Ludvíka Očenáška se vydají studenti společně se seniory

19. ledna 2022 v 09:29

Ludvík Očenášek, konstruktér, vynálezce a odbojář za první světové války působil nedaleko dnešní litevské ambasády v Praze 5. Očenášek zde instaloval tajnou telefonní stanici, díky které mohl odposlouchávat rozhovory na žhavé lince Vídeň–Berlín. Zprávy pak předával odbojové organizaci Maffie pod...

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

19. ledna 2022 v 07:01

Celkem 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

Romantický večer s Filmovou filharmonií

18. ledna 2022 ve 20:49

Filmová filharmonie rozezní Rudolfinum romantickými melodiemi z filmů napříč žánry přímo na den sv. Valentýna, tedy 14. února. K oslavě tohoto zamilovaného dne si připravila pestrý program: zaposlouchat se budete moci do hudby z filmů Kráska a zvíře, La La Land, Láska...

Výstava Minulá budoucnost ve vestibulu metra Na Knížecí

18. ledna 2022 ve 20:43

Při příležitosti znovuotevření vestibulu ve stanici Anděl – Na Knížecí připravilo hlavní město prostřednictvím Dopravního podniku hl. m. Prahy a Galerie hl. m. Prahy výstavu Minulá budoucnost / Previous Future. Jejím hlavním tématem je pražské metro a ve zrekonstruovaných vitrínách přímo ve...

Praha 5 vydala speciální číslo radničních novin, chce přiblížit problematiku územního rozvoje

18. ledna 2022 v 19:45

Ukázat komplexní proces od myšlenky k realizaci stavebního projektu včetně pravomocí městské části zasahovat do procesu výstavby na svém území. To je hlavní idea speciálu radničního časopisu Pětka, který se rozhodla vydat Praha 5.

Další krátké zprávy
Nahoru