dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Solární koše v centru metropole se vyplatí, ukázalo testování. Praha je chce využít i v dalších lokalitách
Koš, který si stlačuje odpad, když je plný. Foto: archiv Operátor ICT

Solární koše v centru metropole se vyplatí, ukázalo testování. Praha je chce využít i v dalších lokalitách

Půl roku vyhazovali směsný odpad kolemjdoucí na Příkopech, náměstí Republiky a Rašínově nábřeží do třiceti speciálních solárních košů. Odpad se uvnitř koše slisoval a v momentě, kdy byly koše plné, si samy zavolaly svozovou firmu, aby je vyprázdnila. Vyhodnocení testovacího období ukázalo, že tento typ košů dokáže ušetřit finanční prostředky. Praha je proto chce rozšířit do dalších lokalit.

„Výsledky projektu jsou velmi pozitivní. Ukázalo se, že tyto koše jsou skutečně efektivní. Díky snížení počtu svozů ušetří městu peníze a vzhledem k tomu, že svozová auta k nim vyrážejí méně často, přispívají také k lepšímu životnímu prostředí. Nyní budeme řešit, za jakých podmínek a do jakých lokalit bude nejvýhodnější je dále použít,“ komentovala výsledky půlročního pilotního provozu solárních košů pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Testované koše čerpaly energii ze slunečního záření prostřednictvím fotovoltaických článků. Komunikaci se svozovou firmou zajišťovaly senzory, které díky napojení na online dispečink hlásily stav zaplněnosti košů.

„Oproti běžným košům se snížil počet svozů o 95 procent Pokud to převedeme do finančního vyjádření, za půl roku tato technologie ušetřila přes 830 000 korun bez DPH,“ uvedl Vladimír Zadina, ředitel odboru Smart Prague v městské firmě Operátor ICT, která je v hlavním městě pověřena k zavádění a testování inovačních řešení.

Testovací provoz košů byl podle Zadiny bezproblémový. Operátor ICT nemusel řešit žádné významné technické závady. V průběhu provozu byla na koše doinstalována nášlapná madla pro komfortnější otevírání a popelníky na horní desku koše.

Jak budou koše dále využity?

Rada hlavního města Prahy na základě závěrečné zprávy z pilotního projektu uložila, aby návrh dalšího postupu, jak koše co nejefektivněji využít, zpracoval Operátor ICT spolu se společnostmi Pražské služby a Technickou správa komunikací hl. m. Prahy.

„Důležité pro budoucí využití košů bude vytipovat vhodné oblasti v hlavním městě, kam je umístit, aby měly podobnou efektivitu jako v testovacím provozu. Dále spolu s Pražskými službami vytvoříme koncept, jak systém na základě poznatků z pilotního projektu co nejlépe nastavit pro plný provoz. Zásadní bude to, aby data o provozu, která koše generují, vlastnila a spravovala Praha, potažmo městský podnik, který k tomu určí,“ doplnil Vladimír Zadina s tím, že testovací provoz byl prováděn formou služby, kterou kompletně poskytl externí dodavatel.


Další články
Nahoru