dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Šokující pravdy o štěstí: Muška jenom zlatá? Motivátor Toman s Tourettovým syndromem vás přesvědčí o opaku
Ivo Toman vystoupí v neděli v Lucerně. Foto: ivotoman.cz

Šokující pravdy o štěstí: Muška jenom zlatá? Motivátor Toman s Tourettovým syndromem vás přesvědčí o opaku

Ivo Toman je, jak sám říká, školitel. Od dětství trpí Tourettovým syndromem, který se projevuje pohybovými i zvukovými tiky. Při nich neovládá své tělo. Proto je až neskutečné, že vystupuje před stovkami lidí. Zároveň je živoucím důkazem, že i s takovým handicapem se dá houževnatostí dosáhnout cíle. Radí lidem, jak si připravit šťastný život, jak si jednoduše vyčistit hlavu, ale například také, jak přestat kouřit. V neděli 12. října vystoupí ve velkém sále pražské Lucerny. Bude mluvit o štěstí před stovkami lidí.

Tourettův syndrom vás asi hodně handicapuje coby řečníka…
On mne omezuje už při soustředění. Představte si, že něco čtete a ten tik vás trhnutím posune, takže musíte začít číst znovu.

Takže ten váš úspěch je hodně vydřený? Máte krásnou rodinu, úspěšný prodej knih a vyprodané sály…
To určitě, vydřené to je, ale na druhou stranu, na rovinu musím říct, že se právě rozvádím. Měli jsme nádherných společných dvanáct let. Pak jsme si řekli, že máme každý trochu jiné představy. Když si ujasníte vaše hodnoty, jak jsem o tom napsal v knize Štěstí na míru, pak jste šťastnější i při rozvodu.

Stejně, jak jste dokázal být úspěšný v oblasti, kde by to jiný s vaší nemocí vzdal?
Mám vrozenou velkou vnitřní motivaci a frustrační odolnost. To znamená, že jsem odolný proti zklamání. Když mě něco naštve, začnu makat. Místo rezignace ve mně každé zklamání vyvolá hněv, který mě pohání dál. Teď už je to spíš zvyk pracovat. Beru to jako poslání. Práce i volný čas se mi slily dohromady, což je možná i jeden z důvodů rozvodu.

Když jsem vás oslovila jako kouče, rozčílilo vás to. Co proti nim máte?
Já jsem školitel nebo chcete-li motivátor. Nálepka kouč mi vadí. Koučování je výborná myšlenka, která ovšem platí ve sportu, kde je třeba vyhrávat. V podnikání nepotřebujete vyhrávat, tam používáte strategii. A potom, koučem se můžete stát za víkend. Zaplatíte si seminář za pár stovek a dostanete jakýsi certifikát. Tito lidé suplují například vystudované psychoterapeuty. Koučují ve vztazích a jiných oblastech, takže je možné, že naletíte i nějakému podvodníkovi. Obzvlášť ženy jsou k tomu náchylné. To mi na tom vadí. Proto si říkám školitel a hledám pro lidi řešení v různých oblastech života.

Když máme chaos v hlavě, jsme nešťastní

Jste specialista na štěstí. Přednášíte o něm. Vedete lidi, jak k němu dospět. Co je to štěstí? Řečeno s básníkem…
Začnu tím, co není štěstí. Žádná muška zlatá.  Štěstí je vnitřní jako stav mysli a pak je štěstí zvenčí – například to, že žijeme v úžasné době, není tu žádná válka, máme štěstí, že netrpíme nemocemi.

Lidi asi zajímá nejvíc to, jak být vnitřně šťastný
Asi ze 40 procent tento stav mysli můžeme sami ovlivňovat. Stručně řečeno, když máme chaos v hlavě, jsme nešťastní. Proto jsem napsal knihu Debordelizace hlavy neboli, jak si myšlení uspořádat a najít si zdroje štěstí.

Říkáte, že často tápeme ve slepých uličkách. Co je například ta slepá ulička?
Slepá ulička je romantismus – když si například vysníte svého prince. Pravda je, že se to za posledních deset let párkrát stalo. Například Kate Middleton si našla prince Williama. Jenže ta možnost, že si žena z lidu, jedna ze tří miliard, najde prince, je mizivá. Pak je vám najednou čtyřicet, život v háji a princ nikde. Romantické představy vedou ke zklamání.

Třeba i představa romantické večeře při svíčkách?
Může k ní dojít, jenže on si při ní třeba začne okusovat nehty a je po romantice…

Opakem štěstí jsou deprese

Je štěstí v penězích?
Do určité míry peníze souvisí se štěstím. Do výšky příjmu asi 100 000 korun měsíčně je přímá úměra mezi penězi a štěstím. Od 100 000 nahoru už to nehraje roli. Ty částky jsou samozřejmě jiné v Bangladéši.

Říká se, že právě v těch chudých zemích jsou lidé šťastnější než my…
To se říká, ale není to pravda. I tam se závidí, lidé tam mají svoje problémy.

Ve své přednášce máte stať tři největší omyly ohledně štěstí. Které to jsou?
Když řeknu, v čem jsou, lidé na moje přednášky nepřijdou. Ale prozradím, že jeden z omylů je, že neštěstí je opakem štěstí. Není to pravda. Opakem štěstí jsou podle mne deprese, kterých se většinou sami nezbavíte. V jistém stadiu k nim potřebujete odborníka. Ten vám napíše léky, dodá dopaminy, žádní koučové vám v tom nepomohou. Mazejte na kliniku.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru